Սիրիայի նախագահը չինական հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ նա բացարձակապես չի մտահոգվում ԱՄՆ, Մեծ Բրիտանիայի ու Ֆրանսիայի մշակած բանաձևի նախագծի վերաբերյալ, որը ներկայացվել է ՄԱԿ ԱԽ, հայտնում է «ՌԻԱ Նովսոստին» Reuters գործակալության վրա հղումով:
Ասադը հայտարարել է, որ «ԱՄՆ-ն, Ֆրանսիան ու Մեծ Բրիտանիան ուղղակի փորձում են հաղթող դուրս գալ Սիրիայի դեմ պատերազմում, որը նրանց պատկերացմամբ թշնամի է»: Նա նշել է նաև, որ «Ռուսաստանն ու Չինաստանը դրական դեր են կատարում ՄԱԿ ԱԽ-ում՝ երաշխավորելով, որ Սիրիայի դեմ ռազմական գործողություն սկսելու ոչ մի պատրվակ չի ստանա Խորհրդի հավանությունը»:
Անցած շաբաթվա սկզբին ԱՄՆ-ն, Մեծ Բրիտանիան ու Ֆրանսիան ՄԱԿ ԱԽ 5 մշտական անդամներին ներկայացրեցին Սիրիայի գծով բանաձևի նախագիծը: Ավելի ուշ ԱՄՆ նախագահի խորհրդականի տեղակալ Բեն Ռոդսը հայտարարեց, որ ԱՄՆ-ն պայքարելու է, որպեսզի Սիրիայի վերաբերյալ բանաձևը կազմված լինի ըստ ՄԱԿ կանոնադրության 7-րդ հոդվածի, որը թույլ է տալիս ուժի կիրառում, որին բացահայտորեն դեմ է Ռուսաստանը:
Մինչդեռ, ինչպես հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը, ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը ՀԱՊԿ ԱԳՆԽ, ՊՆ նախարարների խորհրդի և ՀԱՊԿ անդամ երկրների ԱԽ քարտուղարների կոմիտեների համատեղ նիստում հայտարարեց, որ Ռուսաստանը կոչ է անում ՀԱՊԿ երկրներին սատարել Սիրիայի հարցում միջազգային հանրությանը:
«Մենք մտահոգված ենք Սիրիայի իրավիճակով, և ոչ միայն ողջ տարածաշրջանի համար բացասական հետևանքների լույսի ներքո, այլ նաև բացասական հետևանքների առումով միջազգային իրավունքի ողջ համակարգի համար»,-ասել է Լավրովը:
«Դուք գիտեք, որ հարկավոր է արագ լուծել երկխոսություն սկսելու հարցը, լուծել քիմիական զենքի հարցը»,-ասել է նախարարը: «Կարծում եմ, այսօր մենք կարող ենք սատարել Սիրիայի գծով միջազգային հանրության ջանքերին»,-ասել է նա:
Մինչ այդ Բաշար Ասադը հայտարարել է, որ Սիրիայի քիմիական զենքի պաշարների ոչնչացման համար 1 մլրդ դոլար կպահանջվի և 1 տարի: Գերմանիան արդեն պատրաստակամություն է հայտնել տեխնիկական և նյութական աջակցություն տրամադրել: Մինչ այդ Մոսկվան առաջարկեց Դամասկոսին քիմիական զենքի հանդեպ միջազգային հսկողություն սահմանել, ինչին Սիրիան արդեն համաձայնվել է: Սեպտեմբերի 14-ին Ռուսաստանն ու ԱՄՆ-ն համաձայնեցրին քիմիական զենքի հանդեպ հսկողություն սահմանելու հարցը: Սեպտեմբերի 20-ին Սիրիայի կառավարությունն իր քիմիական զենքի մասին տվյալներն ուղարկել է Հաագա, որտեղ գտնվում է Քիմիական զենքի արգելման կազմակերպության կենտրոնակայանը: Սիրիայում արդեն 2 տարի է քաղաքացիական պատերազմ է: Այդ ընթացքում, ՄԱԿ տվյալներով, ավելի քան 100 հազար մարդ զոհվել է, 2 մլն՝ դարձել փախստական, ևս 4 մլն՝ ներքին տեղահանված անձինք են:
Սոչիում ընթանում է ՀԱՊԿ անդամ երկրների ղեկավարնեի հանդիպումը, ինչպես նաև ԱԳՆԽ, ՊՆ նախարարների խորհրդի և ՀԱՊԿ անդամ երկրների ԱԽ քարտուղարների կոմիտեների համատեղ նիստը: Արդեն հավանության արժանացած փաստաթղթերը կներկայացվեն նախագահների ստորագրմանը:
Հավաքական անվտանգության խորհրդի (ՀԱԽ) կազմում են ՀԱՊԿ անդամ պետությունների՝ Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Ռուսաստանի ու Տաջիկստանի նախագահները: ՀԱՊԿ ՀԱԽ նախագահը 2013 թվականին Ղրղզստանի նախագահ Ալմազբեկ Ատամբաևն է:
ՀԱՊԿ նստաշրջանին մասնակցելու նպատակով Սոչի են մեկնել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ու ՀՀ ԱԳՆ ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանը:

23 Сентябрь 2013 - 07:57 AMT
Президент Сирии Башар Асад заявил в интервью китайскому телевидению, что он не беспокоится по поводу проекта резолюции СБ ООН, разрабатываемого США, Великобританией и Францией, передает РИА Новости со ссылкой на агентство Reuters.
Асад заявил, что "США, Франция и Великобритания просто пытаются сделать себя победителями в войне против Сирии, которая является их воображаемым врагом". Он также отметил, что "Россия и Китай играют позитивную роль в Совете безопасности ООН, гарантируя, что никакие предлоги для начала военных действий против Сирии не получат одобрение совета".
В начале прошлой недели США, Великобритания и Франция представили пятерке постоянных членов СБ ООН своей проект резолюции по Сирии. Позже заместитель советника президента США Бен Родс заявил, что США будут добиваться, чтобы резолюция по Сирии была составлена в соответствии с главой 7 устава ООН, которая допускает возможность применения силы, против чего открыто выступает Россия.
Между тем, как сообщает ИТАР-ТАСС, глава МИД РФ Сергей Лавров на совместном заседании Совета министров иностранных дел, Совета министров обороны и Комитета секретарей Советов безопасности стран ОДКБ заявил, что Россия призывает страны ОДКБ поддержать усилия международного сообщества по Сирии.
"Мы озабочены ситуацией в Сирии, причем не только в свете негативных последствий для всего региона, но и последствий негативного толка для всей системы международного права", – сказал Лавров.
"Вы знаете о необходимости скорейшего решения проблемы начала диалога, решения вопроса с химоружием", – отметил министр. "Думаю, что сегодня мы сможем поддержать усилия международного сообщества по Сирии", – добавил он.
Ранее Башар Асад заявил, что на уничтожение запасов химического оружия в Сирии потребуются средства в размере 1 миллиарда долларов и один год. Германия уже выразила готовность в техническом и материальном содействии. До того Москва предложила Дамаску передать имеющееся у него химоружие под международный контроль. Предложение российской стороны было одобрено Дамаском. 14 сентября Россия и США согласовали план по установлению международного контроля над химическим оружием в Сирии. Сирийское правительство 20 сентября направило данные о своем химическом оружии в Гаагу, где базируется Организация по запрещению химического оружия (ОЗХО).
В Сочи проходит встреча глав государств-членов ОДКБ, а также заседание Совета министров иностранных дел, Совета министров обороны, Комитета секретарей советов безопасности ОДКБ. Уже одобренные ими документы будут представлены на подпись президентам.
В СКБ входят главы государств-членов ОДКБ – Армении, Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, России и Таджикистана. Председателем СКБ ОДКБ в 2013 году является президент Кыргызстана Алмазбек Атамбаев.
Для участия в сессии ОДКБ в Сочи отбыли президент Армении Серж Саргсян и глава МИД РА Эдвард Налбандян.