Ռուսաստանը թույլատրել է վրացական ևս 31 գինու գործարանի իր ապրանքն արտահանել Ռուսաստան երրորդ տեսչական այցից հետո, ասվում է «Ռոսպոտրեբնադզոր» ծառայության կայքում:
Սեպտեմբերի 16-20-ը «Ռոսպոտրեբնադզոր»-ի փորձագետները ծանոթացել են ալկոհոլ և հանքային ջուր արտադրող վրացական 41 գործարանի (գինու 36 արտադրող, հանքային ջրի 6 արտադրող, գարեջրի 1 արտադրող) աշխատանքին: «Որոշվել է ալկոհոլային խմիչք արտադրող 31 գործարանի և հանքային ջրի արտադրությամբ զբաղվող 3 գործարանի փաստաթղթեր տրամադրել շշալցված ալկոհոլային արտադրանքի և հանքային ջրի պետական գրանցման համար»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Այդպիսով, այժմ գրանցում և սեփական արտադրանքը Ռուսաստան պաշտոնապես առաքելու թույլտվություն է ստացել վրացական 95 գինու գործարան, հանքային ջրի 7 գործարան և գարեջրի 1 գործարան: Փորձագետները նման թույլտվություն չեն տվել 11 գինու գործարանի և հանքային ջրի 3 արտադրողի, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ «Ռոսպոտրեբնադզոր»-ի պատվիրակության անդամները գոհ են մնացել վրացական ալկոհոլային խմիչքների ու հանքային ջրերի որակից: Այդ մասին հայտարարել է «Ռոսպոտրեբնադզոր»-ին կից գործարար հանրությունից ալկոհոլային արտադրանքի որակի և անվտանգության հսկողության հանձնաժողովի փոխնախագահ Վալերի Կատուկովը անցած ուրբաթ:
Այս տարվա գարնանը 7-ամյա ընդմիջումից հետո վերսկսվեց վրացական «Բորժոմի» հանքային ջրի արտահանումը Ռուսաստան, իսկ հունիսին՝ գինու և կոնյակի: Վրացական գինիների, հանքային ջրի և գյուղմթերքի մուտքը ռուսական շուկա արգելվել էր 2006 թվականի գարնանը, երբ սրվեցին ռուս-վրացական հարաբերությունները: Արգելանքի պաշտոնական պատճառը որակի վերաբերյալ պահանջն էր:
Վրացական գինու վերադարձը ռուսական շուկա արդեն իսկ մտահոգել է հայ գինեգործներին: Ռուսական ընկերությունները, որոնք զբաղվում էին հայկական գինու արտահանմամբ Ռուսաստան, արդեն վրացական գինի են պատվիրել: Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր Հայաստանի գինեգործների միության նախագահ Ավագ Հարությունյանը, ՌԴ հայկական գինու արտահանման իրական ծավալները հայտնի կդառնան մեկ ամսից:
Ավագ Հարությունյանը նշել է, որ հայկական և վրացական գինու որակը բարելավվում է, և հայկական գինին միանգամայն մրցունակ է: Փորձագետը չի ակնկալում Ռուսաստան հայկական գինու ծավալների արտահանման կրճատում, բայց ծավալների աճ էլ չի կանխատեսում:
Միաժամանակ վրացական գինու մուտքը ռուսական շուկա ստիպել է ՀՀ կառավարությանը վերանայել իր պլանները: Կառավարությունը մտադիր էր 3 տարում ավելացնել հայկական գինու բաժինը ռուսական շուկայում 5 անգամ:
Ըստ ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայության պաշտոնական տվյալների, 2013 թ. հունվար-հունիսին հանրապետությունում արտադրվել է 2,4 մլն լիտր գինի 2012-ի 2 մլն լիտրի դիմաց (աճը 20 տոկոս), որից արտահանվում է քառորդից մի փոքր ավելին:

Роспотребнадзор разрешил еще 31 предприятию поставлять алкоголь в Россию в ходе третьей инспекции на грузинские винзаводы, сообщается на сайте службы.
Группа экспертов Роспотребнадзора с 16 по 20 сентября 2013 года ознакомилась с работой 41 грузинского производителя алкоголя и минеральной воды (36 производителей винодельческой продукции, 6 производителей минеральной воды, 1 производитель пива).
"Принято решение о разрешении 31 производителю алкогольной продукции и 3 производителям минеральной воды, представить документы для осуществления процедуры государственной регистрации бутилированной алкогольной продукции и минеральной воды", – говорится в сообщении.
Таким образом, сейчас зарегистрировать и официально поставлять свою продукцию в Россию разрешено 95 грузинским винзаводам, 7 предприятиям по производству минеральной воды и 1 предприятию по производству пива. Эксперты не дали такого разрешения 11 винзаводам и 3 предприятиям по производству воды, передает РИА Новости.
Ранее сообщалось, что члены делегации Роспотребнадзора остались довольны качеством грузинских алкогольных и минеральных напитков – об этом заявлял заместитель председателя комиссии от бизнес-сообщества по контролю качества и безопасности алкогольной продукции при Роспотребнадзоре Валерий Катуков в прошлую пятницу.
Весной этого года после семилетнего перерыва возобновился экспорт в Россию грузинской минеральной воды "Боржоми", а в июне – вина и коньяка. Ввоз на российский рынок грузинских вин, минеральной воды и сельхозпродукции был запрещен весной 2006 года на фоне обострения грузино-российских отношений. Официальной причиной запрета стали претензии к качеству.
Возобновление поставок грузинского вина на российский рынок уже успело вызвать обеспокоенность армянских виноделов. Российские компании, которые занимались сбытом армянского вина в России, уже заказали грузинское вино. Как ранее заявлял председатель Союза виноделов Армении Аваг Арутюнян, реальные объемы сбыта армянского вина в России определятся уже через месяц.
Аваг Арутюнян отметил, что качество и армянского, и грузинского вина растет, и армянское вино вполне конкурентоспособны. Эксперт не ожидает сокращения объемов сбыта армянского вина в России, но и роста объемов не ждет.
Одновременно доступ грузинского вина на российский рынок вынудил армянское правительство пересмотреть свои планы. Правительство предусматривало за 3 года нарастить долю армянского вина на российском рынке в 5 раз.
Согласно официальным данным Национальной статистической службы Армении, в январе-июне 2013 года в республике было произведено 2,4 млн. литров вина против 2 млн. литров в 2012 году (рост на 20%), из коих на экспорт вывозится чуть более четверти.