Ինտերնետ որոնման Google համակարգը էլեկտրոնային արխիվ է բացել, որտեղ ներկայացված են տարբեր երկրների սահմանադրություններ: Ըստ ընկերության, այդ նախաձեռնությունը կոչված է օգնելու պետություններին կազմել իրենց սահմանադրությունների տեքստը:
Արխիվը կարելի է ուսումնասիրել որոնման լծակների միջոցով, որոնք կգտնեն և կհամեմատեն տարբեր երկրների հիմնական օրենքների առանձին դրույթները: Այդ արխիվը հատկապես օգտակար կլինի այն երկրների համար, որոնք վերջերս են քաղաքական ճգնաժամ ապրել կամ ռազմական հեղաշրջում:
Այդպես Թունիսի նախագահ Մոնսեֆ Մարզուկին, որը ներկա էր արխիվի պաշտոնական բացմանը Նյու Յորքում, ասել է, որ այդ ռեսուրսը շատ օգտակար կլինի իր երկրի համար: Քաղաքական ուժերը Թունիսում չեն կարող պայմանավորվել նոր սահմանադրության նախագծի մասին, որի անհրաժեշտությունն առաջացավ 2011 թվականի հեղափոխությունից հետո, հայտնում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը: Google-ի արխիվում ներկայացված է նաև Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը:
Սահմանադրությունը պետության ու հասարակության հիմնական օրենքն է, ունի բարձրագույն իրավաբանական ուժ: Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը ընդունվել է 1995 թ-ի հուլիսի 5-ին՝ հանրաքվեի միջոցով, իսկ 2005 թ-ի նոյեմբերի 27-ի հանրաքվեով բարեփոխվել է: Սահմանադրությունը սահմանում է պետության ղեկավարի գործառույթները, հիմնական (օրենսդիր, գործադիր, դատական) մարմինների ստեղծման եղանակը, նրանց փոխհարաբերությունները, լիազորությունների շրջանակը, անհատի իրավունքներն ու պարտականությունները, ընտրական համակարգի սկզբունքները և այլն, ինչպես նաև սահմանադրության փոփոխման ու հաստատման կարգը:

Интернет-поисковик Google открыл электронный архив, в котором собраны конституции разных стран. По сообщению компании, эта инициатива призвана помочь государствам в составлении текстов своих конституций.
Изучать архив можно при помощи поисковых инструментов, которые будут находить и сравнивать отдельные положения, заложенные в основных законах государств. Такой архив придется особенно кстати тем странам, которые недавно пережили политический кризис или военный конфликт.
Так президент Туниса Монсеф Марзуки, присутствовавший на официальном открытии архива в Нью-Йорке, сказал, что подобный ресурс будет очень полезен для его страны. Политические силы в Тунисе не могут договориться о проекте новой конституции, необходимость в которой возникла после революции 2011 года, переадет русская служба BBC.
В архив коституций разных стран включена также Конституция Республики Армения в английской редакции.
Конституция Республики Армения – основополагающий документ, определяющий государственное устройство Армении. Принята на референдуме 5 июля 1995, изменена референдумом 27 ноября 2005. Конституция утверждает Республику Армения как суверенное, демократическое, социальное, правовое государство, власть в которой принадлежит народу и осуществляется посредством свободных выборов, референдумов, а также через предусмотренные конституцией государственные органы, органы местного самоуправления и должностных лиц.