24 Սեպտեմբեր 2013 - 10:10 AMT
ՄԱԿ փորձագետների խումբը շվեդացի պրոֆեսոր Օկե Սելստրյոմի գլխավորությամբ կմեկնի Դամասկոս սեպտեմբերի 25-ին, երեքշաբթի հայտնել է Պետդումայում Ռուսաստանի ԱԳ փոխնախարար Սերգեյ Ռյաբկովը: «Մենք գոհ ենք, որ ՄԱԿ փորձագետներին Սիրիա վերադարձնելու մեր համառ կոչերը արդյունավետ եղան: Ըստ վերջին տվյալների, Սելստրյոմի խումբը մեկնում է Դամասկոս վաղը՝ սեպտեմբերի 25-ին»,-ասել է նա, գրում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը:
Քիմիական զենքի գծով ՄԱԿ տեսուչները զբաղվել են Դամասկոսի արվարձանում օգոստոսի 21-ի միջադեպի հետաքննությամբ, սակայն դեռ չեն ստուգվել ենթադրյալ քիմիական հարձակումները օգոստոսի 22-ին, 24-ին և 25-ին: Ռուսական կողմը նախկինում հայտարարել է, որ ՄԱԿ տեսուչների զեկույցը լիարժեք չէ, քանի որ հաշվի չեն առնում քիմիական զենքի կիրառման մյուս հնարավոր դրվագները:
«Ինչ վերաբերում է Օկե Սելստրյոմի գլխավորած ՄԱԿ հանձնաժողովին, մենք ելնում ենք նրանից, որ այդ զեկույցը լուրջ ուսումնասիրություն է պահանջում: Եզրակացությունները, որոնք արվել են հրապարակավ զեկույցը ներկայացնելուց հետո, լավ հիմնավորված չեն: Գուտայում կառավարության կողմից քիմիական զենքի կիրառման օգտին բերված բոլոր փաստարկների վերաբերյալ կարելի է առարկություններ բերել, ինչն էլ արվում է ամեն օր»,-ասել է ՌԴ ԱԳՆ փոխղեկավարը:
Ըստ նրա, ինչպես տրամաբանության և սթափ մտածողության, այնպես էլ տեխնիկական տեսակետից «մեծ հարցականներ են առաջանում ԱՄՆ կողմից առաջ քաշվող փաստարկների համակարգի վերաբերյալ»: «Կաշխատենք այդ թեմայի շուրջ նաև առաջիկայում՝ հաշվի առնելով սիրիական կողմից ստացված տվյալները»,-հավելել է նա:
Փորձագետները ժամանել են Սիրիա օգոստոսի 18-ին ստուգելու համար հայտարարությունները Հան ալ Ասսալում, Շեյխ Մաքսուդում (Հալեպի գավառ) և Սարաքեբեում (Իդլիբ գավառ) քիմիական զենքի կիրառման մասին: Սակայն, երբ հաղորդագրություններ հայտնվեցին օգոստոսի 21-ին Դամասկոսում քիմիական հարձակման մասին, փորձագետները մեկնեցին այնտեղ, իսկ հետո մեկնեցին երկրից զեկույցը նախապատրաստելու համար: ՄԱԿ ներկայացված փաստաթղթում հաստատվում է, որ Դամասկոսի արվարձանում մարտական զենք է կիրառվել զարինի պարունակությամբ:
Ավելի վաղ Մոսկվան առաջարկել էր Դամասկոսին քիմիական զենքի հանդեպ միջազգային հսկողություն սահմանել, ինչին Սիրիան արդեն համաձայնվել է: Սեպտեմբերի 10-ին Սիրիայի ԱԳ նախարար Վալիդ Մուալլեմը ՌԴ Պետդումայի նախագահ Սերգեյ Նառիշկինի հետ հանդիպմանը հայտարարել էր, որ քիմիական զենքը միջազգային հսկողությանը հանձնելու վերաբերյալ Ռուսաստանի առաջարկը հավանության է արժանացել պաշտոնական Դամասկոսի կողմից: Սեպտեմբերի 14-ին Ռուսաստանն ու ԱՄՆ-ն համաձայնեցրել են քիմիական զենքի հանդեպ միջազգային հսկողություն սահմանելու պլանը: Սիրիայի կառավարությունը սեպտեմբերի 20-ին իր քիմիական զենքի մասին տվյալները ուղարկել է Քիմիական զենքի արգելման կազմակերպությանը:
Սիրիայում արդեն 2 տարի է քաղաքացիական պատերազմ է: Այդ ընթացքում, ՄԱԿ տվյալներով, ավելի քան 100 հազար մարդ զոհվել է, 2 մլն՝ դարձել փախստական, ևս 4 մլն՝ ներքին տեղահանված անձինք են: .

Группа экспертов ООН во главе со шведским профессором Оке Селстромом отправится в Дамаск 25 сентября, сообщил во вторник в Госдуме замглавы МИД России Сергей Рябков. "Мы удовлетворены тем, что наши настойчивые призывы к возвращению ооновских экспертов в Сирию для расследования других эпизодов, оказались результативными. По последним сведениям, группа Селстрома отбывает в Дамаск завтра, 25 сентября", – сказал он, пишет РИА Новости.
Инспекторы ООН по химоружию занимались расследованием инцидента 21 августа в пригороде Дамаска, но еще не были проверены предполагаемые химатаки 22, 24 и 25 августа. Российская сторона ранее заявляла, что доклад инспекторов ООН – неполный, так как не учитывает другие возможные эпизоды применения химоружия.
"Что касается доклада, подготовленного комиссией ООН во главе с Оке Селстромом, мы исходим из того, что этот доклад требует серьезного изучения. Выводы, которые были сделаны публично сразу после представления доклада, скоропалительны. По всем пунктам приводимой аргументации в пользу того, что химическое оружие в Гуте было, дескать, применено правительством, можно представить существенные возражения, что, собственно, и делается на каждодневной основе", – сказал замглавы МИД РФ.
По его словам, как в плане логики и здравого смысла, так и технического характера "возникают большие вопросы в отношении системы аргументов, продвигаемых в США". "Будем по этой теме работать и дальше, с учетом полученных нами данных от сирийской стороны", – добавил он.
Эксперты прибыли в Сирию 18 августа для проверки заявлений о применении химоружия в Хан аль-Ассале (провинция Алеппо), Шейх Максуде (провинция Алеппо) и Саракебе (провинция Идлиб). Но после того как появились сообщения о химатаке 21 августа под Дамаском, эксперты направились туда, а затем выехали из страны для подготовки доклада. В документе, представленном в ООН в понедельник, подтверждается, что под Дамаском были применены боезаряды с отравляющим газом зарином.
Ранее Москва предложила Дамаску передать имеющееся у него химоружие под международный контроль. Предложение российской стороны было одобрено Дамаском. 14 сентября Россия и США согласовали план по установлению международного контроля над химическим оружием в Сирии. Сирийское правительство 20 сентября направило данные о своем химическом оружии в Гаагу, где базируется Организация по запрещению химического оружия (ОЗХО).