Արժույթի միջազգային հիմնադրամը (ԱՄՀ) նվազեցրել է ՀՆԱ կանխատեսումը Ռուսաստանի համար՝ մինչև 1,5 տոկոս, հունիսին կանխատեսվող 2,5 տոկոսի փոխարեն: Իսկ 2014-ի համար կանխատեսվել էր 3-3,25 տոկոս աճ, ասվում է ԱՄՀ առաքելության հայտարարության մեջ:
Սա Ռուսաստանի համար կանխատեսման նվազեցման արդեն երկրորդ դեպքն է՝ համաշխարհային էկոնոմիկայի ապրիլյան տեսության (World Economic Outlook, WEO) մեջ ԱՄՀ-ն արդեն մեկ անգամ նվազեցրել էր կանխատեսումը 3,7 տոկոսից մինչև 3,4 տոկոսը 2013 թվականի համար և անփոփոխ էր թողել 2014 թվականի կանխատեսումը՝ 3,8 տոկոս:
Միաժամանակ, ինչպես հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը, Տնտեսական զարգացման նախարարությունը 2013 թ. համար կանխատեսում է ՌԴ ՀՆԱ աճը 1,8 տոկոսի սահմանում, 2014-ին՝ 3 տոկոս:
ԱՄՀ գնահատականով, Ռուսաստանի տնտեսությունը մոտ է ներուժի լիակատար օգտագործմանը, գործազրկությունը գտնվում է պատմության մեջ ամենացածր մակարդակում, իսկ արտադրական ռեսուրսների օգտագործումը նախաճգնաժամային ամենաբարձր մակարդակում է: «Միևնույն ժամանակ աճը դանդաղում է, իսկ ռիսկերի բալանսը ոչ բարենպաստ խախտման միտում ունի հնարավոր ներքին և արտաքին ցնցումների պատճառով»,-նշում է ԱՄՀ-ն:
Այդ խնդիրների լուծման ու արտադրության ծավալի պոտենցիալ աճի համար ԱՄՀ գործադիր խորհրդի տնօրենները անհրաժեշտ են համարել լրացուցիչ կերպով ամրապնդել քաղաքականությունը և վճռական կառուցվածքային բարեփոխումներ անցկացնել, հատկապես առաջարկի առումով:
Մասնավորապես, տնօրենները ողջունել են նավթի գնի վրա հիմնված բյուջետային նոր կանոնի ընդունումն ու կարևորել են դրա ամրապնդումը: Նրանք կոչ են արել ՌԴ իշխանություններին վարել քաղաքականություն, որը կբխի «բյուջետային կանոնի ոգուց, չընդունել այն առաջարկները, որոնք ուղղված են ծախսերի սահմանափակումները շրջանցելուն»:
2013 թվականին տնտեսական աճը Հայաստանում ակնկալվում է 4 տոկոսից ցածր, ասվում է ԱՄՀ հայաստանյան առաքելության ղեկավար Մարկ Հորթոնի հայտարարության մեջ, որն արվել է ԱՄՀ պատվիրակության սեպտեմբերի 5-18-ը Հայաստան այցի ավարտին: «2013 թ. սպասվում է 4 տոկոսից ցածր տնտեսական աճ, սակայն միջին ժամկետում այն աստիճանաբար կբարձրանա մինչև հինգ տոկոս՝ հիմնված կառուցվածքային ամուր բարեփոխումների, տարածաշրջանային ավելի բարձր ինտեգրման և պետական, մասնավոր և օտարերկյա ներդրումների ավելացման վրա»,-ասվում է ԱՄՀ հայտարարության մեջ:
Ըստ ԱՄՀ ավելի վաղ արված կանխատեսումների, 2013-ին ՀՀ տնտեսությունը պետք է 5,1 տոկոս աճ գրանցեր, 2014-ին՝ 5,3 տոկոս, 2015-2016 թթ.՝ 5,5 տոկոս:
Հայտարարության մեջ ասվում է, որ 2012 թ. տնտեսության աշխուժության արագ տեմպը 2013 թ. չափավորվում է՝ արտացոլելով արտաքին, այդ թվում՝ տարածաշրջանային տնտեսությունների ավելի թույլ պահանջարկը, սպասվածից ավելի խիստ հարկաբյուջետային դիրքը և վարկերի դանդաղ աճը: Հավանական է, որ աշխուժության տեմպը դանդաղի հուլիսին տեղի ունեցած գազի և էլեկտրաէներգիայի գների բարձրացման հետևանքով: Հավանական է, որ աշխուժության տեմպը դանդաղի հուլիսին տեղի ունեցած գազի և էլեկտրաէներգիայի գների բարձրացման հետևանքով:
ԱՄՀ հայկական ներկայացուցչության ղեկավարը գտնում է նաև, որ պարենային ապրանքների և էներգակիրների գների բարձրացումը գնաճը մղել է կենտրոնական բանկի (ՀՀ ԿԲ) նպատակային միջակայքից (4±1.5 տոկոս) վերև: Ըստ Հորթոնի, հավանական է, որ հետագա մի քանի ամիսների ընթացքում պահպանվի բարձր գնաճը ՝ 2014 թ. վերադառնալով նպատակային միջակայք՝ արտացոլելով գնաճի ակնկալիքները:

Международный валютный фонд (МВФ) вновь понизил прогноз роста ВВП России в 2013 году – до 1,5% с прогнозировавшихся в июне 2,5%, в 2014 году — до 3% с 3,25%, говорится в заявлении миссии МВФ.
Это уже второе понижение прогноза для России за этот год: в апрельском обзоре мировой экономики (World Economic Outlook, WEO) МВФ уже понижал прогноз до 3,4% с 3,7% ранее на 2013 год и оставил прогноз на 2014 год без изменений – 3,8%.
Одновременно, как сообщает РИА Новости, Минэкономразвития прогнозирует в 2013 году рост ВВП РФ 1,8%, в 2014 – 3%.
По оценке МВФ, экономика России близка к полному использованию потенциала, безработица находится на одном из самых низких уровней за всю историю, а загрузка производственных мощностей – на докризисном пиковом уровне. "Вместе с тем рост замедляется, а баланс рисков смещен в неблагоприятную сторону ввиду возможных внешних и внутренних потрясений", – отмечает МВФ.
Для решения предстоящих задач и повышения потенциального роста объема производства директора исполнительного совета МВФ сочли необходимым дополнительно укрепить политику и решительно проводить структурные реформы, особенно на стороне предложения.
В частности, директора приветствовали принятие нового основанного на цене нефти бюджетного правила и подчеркнули важность его дополнительного укрепления. Они призвали российские власти проводить политику, "соответствующую духу бюджетного правила, и не принимать предложений, направленных на обход лимитов на расходы".
В 2013 году экономический рост в Армении ожидается ниже 4%, отмечается в заявлении руководителя армянском миссии Международного валютного фонда (МВФ) Марка Хортона, сделанного по итогам визита делегации Фонда в страну 5-18 сентября. «В 2013 году экономический рост в Армении ожидается ниже 4%, однако в среднесрочный период он постепенно будет расти до 5% на основании стабильных структурных реформ, более высокой региональной интеграции, а также увеличении государственных, частных и иностранных инвестиций», – говорится в заявлении МВФ.
Согласно более раннему прогнозу МВФ, рост экономики Армении в 2013 году должен был составить 5,1%, в 2014 году – 5,3%, а в 2015-2016 годах – 5,5%.
В заявлении отмечается, что быстрый темп активизации экономики, зафиксированный в 2012 году, корректируется в 2013 году, что отражает более слабый спрос во внешних, в том числе, региональных экономиках, более жесткую, чем ожидалось, налогово-бюджетную позицию и медленный рост кредитования. Рост активности, возможно, замедлится из-за произошедшего в июле повышения тарифов на газ и электроэнергию.
Глава армянской миссии МВФ считает также, что рост цен на продовольственные товары и энергоносители сдвинул инфляцию выше целевого показателя Центрального банка (4±1,5%). При этом Хортон не исключил, что в течение последующих нескольких месяцев высокая инфляция сохранится, возвратившись в целевой коридор в 2014 году, что будет обусловлено стабильными инфляционными ожиданиями.
Согласно бюджету на 2013 год, рост экономики Армении запланирован в размере 6,2%, инфляция на уровне 4±1,5%.