25 Սեպտեմբեր 2013 - 06:50 AMT
Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին Հոլոքոստը որպես պատմական փաստ էճանաչել՝ անվանելով այն հանցագործություն հրեաների դեմ: Իրանի նախագահն այդ հայտարարությունն արել է CNN-ին տված հարցազրույցում:
Ռոուհանիի նախորդը՝ Մահմուդ Ահմադինեժադը, բազմիցս կասկածի տակ է դրել Հոլոքոստը, առաջացնելով միջազգային հանրության դժգոհությունն ու քննադատության ենթարկվելով: Մասնավորապես, Ահմադինեժադը հայտարարել էր, որ Հոլոքոստը «չապացուցված պնդումների վրա հիմնվածսուտ է»:
Չնայած Ռոուհանիի առաջադեմ հայտարարություններին, հունիսի 14-ին նախագահական ընտրություններում հաղթելուց հետո նրա վերաբերմունքն Իսրայելի հանդեպ նույնքան անհանդուրժող էր: Չհասցնելով ստանձնել պաշտոնը՝ Ռոուհանին կոչ էր արել ոչնչացնել Իսրայելը: «Սիոնիստական ռեժիմը հին վերք է մահմեդական աշխարահի մարմնի վրա, այն պետք է վերացնել»,- հայտարարել էր նա այս օգոստոսին:
Այժմ Իրանի նախագահը Նյու Յորքում է, որտեղ անցնում է ՄԱԿ ԳՎ նստաշրջանը: Իր ելույթում նա Իրանի միջուկային ծրագրի վերաբերյալ մի շաքր հայտարարություններ է արել: Ըստ նրա, Թեհրանը պատասրատ է անհապաղ քննարկել հարցը: Ռոուհանին գտնում է, որ Իրանն աշխարհինսպառնալիք չէ:
ԳՎ ամբիոնից հնչեց նաև Ռոուհանիի առաջարակը միջազգային պատժամիջոցների քաղաքականությունից հրաժարվելու մասին, հայտնում է ՌԲԿ-ն:
2006 թվականին Իրանի իշխանությունները երկօրյա խորհրդաժողով կազմակերպեցին, որը կոչված էր կասկածի տակ դնելու Հոլոքոստի ճշմարտացիությունը: Մասնավորապես, նրանք մտադիր էին պարզել, թե որքանով են հավաստի 6 մլն Երկրորդ համաշխարհայինի տարիներին հրեաների մահվան մասին տվյալները: Պաշտոնական Թեհրանը պնդում էր, որ այդ թիվը խիստ ուռճացված է, սակայն պատրաստակամություն հայտնեց վերանայել իր հայացքները, եթե ավանդական տեսակետը գիտական ստուգում անցնի: Այդ խորհրդաժողովի անցկացման վերաբերյալ իրենց բողոքը հայտնեցին Իսրայելը, Եվրամիությունն ու ԱՄՆ-ն:
Նույն թվականին իրանական Hamshahri թերթը, որը երկրի խոշորագույն 5 թերթերից է, և Իրանի ծաղրանկարի տունը Հոլոքոսթի թեմայով ծաղրանկարների մրցուցյթ էին հայտարարել:
ԱՄՆ, Արևմուտքի մի շարք երկրներԻրանինկասկածում են խաղաղ ատոմի ծրագրի ներքոմիջուկային զենք ստանալու մտադրության մեջ: Թեհրանը հայտարարում է, որ բացառապես խաղաղ նպատակներ ունի:
Հոլոքոստը (The Holocaust – Ողջակիզում)Երկրորդ Համաշխարհայինի ընթացքումնացիստների կողմիցմոտ 6 միլիոն եվրոպական հրեաների ծրագրավորված կոտորած է։ Ֆաշիստական Գերմանիայի պետական բյուրոկրատիայի բոլոր միջոցներն ուղղված էին կոտորածներ և ջարդեր իրականացնելուն։ Խաղաղ բնակչությունն ահաբեկվում էր ըստ ազգային պատկանելության, հրեաներին և մյուս անցանկալի բնակչությանն ենթարկում էին հետապնդումների, բռնագրավում ունեցվածքը, բռնագաղթեցնում դեպի համակենտրոնացման ճամբարներ, նրանց վրա փորձարկում էին նոր դեղորայք և այլն։ Օսմանյան կայսրության կողմից կատարված Հայերի ցեղասպանության հետ մեկտեղ այն համարվում է XX դարի ցեղասպանութան առավել հայտնի օրինակներից մեկը։

25 Сентябрь 2013 - 05:18 AMT
Президент Ирана Хасан Рухани признал Холокост историческим фактом, назвав его преступлением против евреев. Такое заявление иранский лидер сделал в интервью CNN.
Предшественник Рухани – Махмуд Ахмадинежад, не раз ставил под сомнение факт Холокоста, чем вызывал недовольство и критику международного сообщества. В частности, Ахмадинежад заявлял, что Холокост – "ложь, основанная на бездоказательных и мифических утверждениях".
Несмотря на прогрессивные заявления Рухани после победы на президентских выборах 14 июня 2013г. о намерении идти по пути модернизации и сделать более открытой иранскую ядерную программу, его отношение к Израилю было таким же нетерпимым. Не успев вступить в должность, Рухани призвал к уничтожению Израиля. "Сионистский режим является старой раной на теле мусульманского мира, эту рану надо убрать", – заявил он в августе 2013г.
Президент Ирана находится в настоящее время в Нью-Йорке, где проходит сессия Генеральной Ассамблеи ООН. В своем выступлении он сделал ряд заявлений, касающихся иранской ядерной программы. По его словам, Тегеран готов к незамедлительному обсуждению вопроса. Рухани считает, что Иран не представляет угрозы миру.
С трибуны Генассамблеи также прозвучало предложение Рухани отказаться от практики международных санкций, передает РБК.
В 2006г. власти Ирана организовали двухдневную конференцию, призванную поставить под сомнение историческую достоверность холокоста. В частности, они намеревались выяснить, насколько достоверны данные о гибели 6 млн евреев от рук нацистов в годы Второй мировой войны. Официальный Тегеран утверждал, что данное число сильно завышено, однако выразил готовность пересмотреть свои взгляды, если традиционная точка зрения выдержит научную проверку. Свой протест в связи с проведением конференции высказали Израиль, Евросоюз и США.
Ранее в том же году иранская газета Hamshahri, входящая в пятерку наиболее популярных в стране, и Дом иранской карикатуры объявили конкурс карикатур на тему холокоста. По словам организаторов, они хотели проверить, выдержат ли проверку принципы свободы слова, используемые для оправдания карикатур на пророка Мухаммеда в Европе.
США, ряд других стран Запада и Израиль подозревают Иран в разработке ядерного оружия под прикрытием программы мирного атома. Тегеран заявляет, что преследует исключительно мирные цели.
Холокост – преследование и массовое уничтожение евреев, живших в Германии, на территории её союзников и на оккупированных ими территориях во время Второй мировой войны; систематичное преследование и уничтожение европейских евреев нацистской Германией и коллаборационистами на протяжении 1933—1945 годов. Наряду с Геноцидом армян в Османской империи считается одним из самых известных примеров геноцида в XX веке.