Թուրքական Բինգյոլում բանտից փախուստի են դիմել Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության 18 անդամ, չորեքշաբթի հայտնել է Sabah թերթը:
Նրանց որոնմամբ զբաղվում են Բինգյոլ և Դիարբեքիր գավառների ոստիկանության ջոկատները:
Սեպտեմբերի սկզբին ՔԱԿ գրոհայինները դադարեցին հեռանալ Թուրքիայի տարածքից: ՔԱԿ առաջնորդներից մեկը՝ Ջեմիալ Բայիկը հայտարարեց, որ Թուրքիայի կառավարությունը ոչ մի բարեփոխում չի անցկացնում երկրի քրդական բնակչության համար, ուստի գրոհայինները չեն լքի Թուրքիայի տարածքը:
Կալանավայրում գտնվող ՔԱԿ առաջնորդ Աբդուլլահ Օջալանը նախկինում կոչ էր արել կազմակերպության անդամներին զենքը վայր դնել ու հեռանալ երկրից:
Գրոհայինները սկսեցին լքել Թուրքիայի տարածքը մայիսի 8-ին:
Թուրքիայի հակամարտությունը քրդերի հետ, որոնք պահանջում են անկախ քրդական պետության ստեղծում, շարունակվում է ավելի քան 25 տարի, և արդեն 40 հազար կյանք է խլել: ՔԱԿ-ը ահաբեկչական կազմակերպություն է ճանաչվել ՄԱԿ և Եվրամիության կողմից:

25 Сентябрь 2013 - 12:41 AMT
В турецкой провинции Бингель совершили побег из тюрьмы 18 членов Рабочей партии Курдистана, сообщает в среду газета Sabah.
Их розыском занимаются отряды полиции провинций Бингель и Диярбекир.
В начале сентября боевики Рабочей партии Курдистана (РКК) приостановили процесс выхода с территории Турции. Один из лидеров РКК Джемиль Байык заявил о том, что правительство Турции не проводит никаких демократических реформ в отношении курдского населения страны, и поэтому боевики не покинут территорию Турции.
Власти Турции, в свою очередь, обещали создать для всех сложивших оружие боевиков РКК условия для безопасного выхода из страны.
Боевики начали покидать территорию Турции восьмого мая.
Конфликт Турции курдами, требующими создания независимого курдского государства, продолжается более 25 лет, и унес более 40 тысяч жизней. РКК признана террористической организацией ООН и Евросоюзом.