Սիրիացի ապստամբների մի շարք խմբավորումներ հայտարարել են, որ չեն ընդունում չափավոր սիրիական ընդդիմությունը, որը Արևմուտքը լեգիտիմ է համարում որպես հակազդեցություն պաշտոնական Դամասկոսին: Այդ մասին հայտնում է Reuters գործակալությունը, ինտերնետում հայտնված գրոհայիններից մեկի տեսաուղերձի վրա հղումով:
Ըստ ապստամբների հայտարարության, գրոհայինների առնվազն 13 խումբ պաշտոնապես դարձել է «Ջաբհաթ ան Նուսրայի», որն, ինչպես համարվում է, կապված է «Ալ Քայիդայի» հետ, ինչպես նաև «Բրիգադ Ահրար էշ Շամ» և «Լիվա էլ Տահուդի բրիգադներ» կազմակերպությունների անդամ: Ավելի վաղ հաղորդագրություններ եղան, որ սիրիացի ապստամբների խմբերը վերջերս նաև անդամակցում են «Իրաքի և Լևանտի իսլամական պետություն» կազմակերպությանը:
«Սիրիայի ազգային կոալիցիան, որը Արևմուտքի կողմից ճանաչվում է որպես Սիրիայի լեգիտիմ չափավոր ընդդիմություն, և նրա կառավարությունը Ահմադ Թումեհի գլխավորությամբ մեր ներկայացուցիչները չեն և նրանց իշխանությւնը մենք չենք ճանաչում»,-հայտարարել է տղամարդը՝ ընթերցելով ապստամբների ուղերձը տեսանյութում:
Պաշտոնապես չափավոր ընդդիմությունից անջատված խմբավորումների ընդհանուր քանակն անհայտ է: Հայտնի չէ նաև, թե որքան ժամանակ են նրանք պայքարում իսլամիստների շարքերում և արդյոք այն երկու խմբավորումների ու մի քանի հարյուր գրոհայինների թվում են, որոնց միանալու մասին «Ջաբհաթ ան Նուսրային» հայտնի դարձավ դեռ նախորդ շաբաթ:
Ինչպես նախկինում բազմիցս հայտարարել են Սիրիայի իշխանություների ներկայացուցիչները, ներառյալ նախագահ Ասադին, ինչպես նաև նրանց մերձակա դաշնակիցներն այդ հարցում, Ռուսաստանն ու Իրանը, վատագույնը, ինչ կարող է անել համաշխարհային հանրությունն այս դեպքում, դա Դամասկոսի դեմ ռազմական գործողություն սկսելը կլինի:
Ռազմական գործողությունը, որտեղ հավանաբար կառավարական ուժերը մեծ կորուստներ կունենան, ձեռնատու կլինի ոչ միայն չափավոր ընդդիմությանը: Հավանաբար, նա իշխող կառավարության պաշտոնանկությանը հասնելու շանս կստանա: Սակայն, երկարաժամկետ հեռանկարում չի կարողանա պահել իշխանությունը, քանի որ Ասադի պրոֆեսիոնալ բանակի թուլացումը կհանգեցնի ծայրահեղականների ազդեցության ուժեղացմանը երկրում և նույնիսկ տարածաշրջանում, հայտնում է Newsru.com-ը:

25 Сентябрь 2013 - 12:24 AMT
Боевики в Сирии не признают оппозиционную Сирийскую национальную коалицию и присягают в верности “Аль-Каиде”
Ряд группировок сирийских мятежников объявили о своем неприятии власти умеренной сирийской оппозиции, признаваемой Западом легитимной силой противодействия официальному Дамаску, сообщает Reuters со ссылкой на видеообращение одного из представителей боевиков, появившееся в интернете.
Согласно данному заявлению мятежников, по меньшей мере, 13 групп боевиков официально вступили в ряды связанного, как считается, с "Аль-Каидой" движения "Джабхат ан-Нусра" ("Фронт ан-Нусра"), а также "Бригад Ахрар аш-Шам" ("Исламское движение свободных людей Шама") и "Бригады Лива аль-Таухид". Ранее поступали сообщения о том, что группы сирийских мятежников в последнее время также вступают в ряды организации "Исламское государство Ирак и Левант".
"Сирийская национальная коалиция (признаваемая западными странами легитимной умеренной оппозицией Сирии) и ее правительство под руководством Ахмада Тумеха (в середине сентября стал временным премьер-министром оппозиции) не являются нашими представителями, и их власть не признается", – заявил мужчина, зачитывающий заявление мятежников на видео.
Какова в данном случае общая численность группировок, официально отмежевавшихся от умеренной оппозиции, неизвестно. Не ясно также, как давно они фактически сражаются на стороне исламистов и входят ли в их число те две группировки из нескольких сотен боевиков, о присоединении которых к "Джабхат ан-Нусре" стало известно на минувшей неделе.
Как ранее неоднократно заявляли представители сирийской власти, включая президента Асада, а также их ближайшие союзники в данном вопросе, Россия и Иран, худшее, что мировое сообщество может сделать в данном случае, – это начать военную операцию против Дамаска. Военные действия, в которых правительственные силы, очевидно, понесут значительные потери, будут на руку не только умеренной оппозиции. Она, очевидно, получит шанс добиться свержения действующей власти. Однако в долгосрочной перспективе не сумеет удержать власть, так как ослабление профессиональной армии Асада приведет к усилению влияния радикалов в стране и даже в целом регионе, сообщает Newsru.com.