Լատվիայի նախագահ Անդրիս Բերզինշը, ելույթ ունենալով ՄԱԿ ԳՎ 68-րդ նստաշրջանի բացմանը, կոչ է արել ընդլայնել Անվտանգության խորհրդի կազմը, հայտնում է Լատվիայի նախագահի մամլո ծառայությունը:
«ՄԱԿ ԱԽ-ն պետք է ընդլայնվի մշտական և ոչ մշտական անդամների հաշվին՝ ամրապնդելու համար լեգիտիմությունը: Առնվազն մեկ նոր ոչ մշտական անդամը պետք է լինի Արևելյան Եվրոպայի երկրներից»,-ասել է Բերզինշը:
ՄԱԿ Գլխավո վեհաժողովը կազմակերպության գլխավոր խորհրդատվական, քաղաքական և ներկայացուցչական մարմինն է: ԳՎ 68-րդ նստաշրջանը սկսել է աշխատանքը սեպտեմբերի 24-ին, օրակարգում 174 հարց կա՝ միջազգային անվտանգությունից մինչև ահաբեկչության դեմ պայքարը:
ՄԱԿ ԳՎ կազմում 15 անդամ պետություն կա՝ 5 մշտական և 10 ոչ մշտական անդամ, որոնցից 5-ը ընտրվում են ամեն տարի 2-ամյա ժամկետով: Ոչ մշտական անդամներն ընտրվում են աշխարհագրական սկզբունքով՝ 5-ը՝ Աֆրիկայից ու Ասիայից, 1-ը՝ Արևելյան Եվրոպայից, 2-ը՝ Լատինական Ամերիկայից, 2-ը՝ Արևմտյան Եվրոպայից:
Ոչ մշտական անդամներն են այժմ Ադրբեջանը, Ավստրալիան, Արգենտինան, Գվատեմալան, Լյուքսեմբուրգը, Մարոկկոն, Պակիստանը, Ռուանդան, Տոգոն ու Հարավային Կորեան:

25 Сентябрь 2013 - 12:58 AMT
Президент Латвии Андрис Берзиньш, выступая на открытии 68-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, призвал к расширению Совета Безопасности, сообщает в среду пресс-служба главы балтийского государства.
"Совет (СБ ООН) должен быть расширен за счет постоянных и непостоянных членов, чтобы укрепить его легитимность. По крайней мере, один новый непостоянный член должен быть из группы восточноевропейских стран", — считает Берзиньш.
Генеральная Ассамблея ООН — главный форум всемирной организации из представителей 193 государств — собралась во вторник на 68-ю сессию, чтобы в течение года рассмотреть 174 вопроса повестки дня — от международной безопасности и борьбы с терроризмом до финансирования миротворческих операций и устойчивого развития стран мира.
В состав СБ ООН входят 15 государств-членов — пять постоянных и десять непостоянных, избираемых Генеральной Ассамблеей на двухлетний срок по пять каждый год. Непостоянные члены Совета Безопасности избираются по географическому принципу, а именно: пять — от государств Африки и Азии, один — от государств Восточной Европы, два — от государств Латинской Америки, два — от государств Западной Европы.
В число непостоянных членов СБ в настоящее время входят Азербайджан, Австралия, Аргентина, Гватемала, Люксембург, Марокко, Пакистан, Руанда, Того и Южная Корея.