Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին հայտարարել է, որ մտադիր է 3-6 ամսում համաձայնության գալ միջազգային հանրության հետ միջուկային ծրագրի շուրջ: Ամերիկյան ԶԼՄ-ներին տված հարցազրույցում նա ասել է, որ միջուկային խնդրի լուծումը կարող է իրանա-ամերիկյան հարաբերությունների բարելավման համար «սկզբնակետ» դառնալ:
Արևմուտքին համոզելու համար, որ միջուկային մշակումները խաղաղ բնույթ են կրում, Իրանը պատրաստ է առավելագույն անկեղծության, պնդում է նախագահը: Ըստ Ռոուհանիի, երկրի գերագույն առաջնորդ այաթոլլա Համենեին բոլոր լիազորություններով օժտել է նրան այդ հարցի շուրջ բանակցություններում, հայտնում է ՌԲԿ-ն:
Իր հերթին ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը Washington Post-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ «վեցնյակի» և Իրանի միջև բանակցություններում առաջընթացըպետք է հիմնվի փոխադարձության սկզբունքի վրա, որն ենթադրում է հրաժարում պատժամիջոցներից խնդիրների լուծմանը զուգահեռ, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»: «Իրանի ղեկավարությունը առավել բաց լինելու և արդյունքի հասնելու վրա կենտրոնանալու ցանկություն է հայտնել: Այն պայմանով, անշուշտ, որ դա փոխադարձ գործընթաց կլինի»,- ասել է նախարարը:
Լավրովը հավելել է, որ Իրանի դեմ պատժամիջոցները սահմանվել են միջուկային ծրագրի հետ կապված խնդիրներում առաջընթացի բացակայության պատճառով: «Եթե առաջընթաց կա, ապա պետք է լինի նաև պատժամիջոցների ռեժիմի մեղմացում ու աստիճանական վերացում»,- ասել է նա:
Լավրովը հիշեցրել է նաև, որ մի քանի տարի առաջ Ռուսաստանի կողմից առաջարկված ծրագիրը նախատեսում էր միակ իրականացվող սկզբունքը՝ կոնկրետ պատժամիջոցների փուլային վերացում Իրանի կոնկրետ քայլերին ի պատասխան:
Սեպտեմբերի 26-ին Իրանը բանակցություններ կանցկացնի ՄԱԿ ԱԽ 5 մշտական անդամների և Գերմանիայի հետ ուրանի հարստացման ծրագրի շուրջ: Բանակցությունները մեկնարկել են 2006 թ.:
Ռոուհանին, ելույթ ունենալով ՄԱԿ ԳՎ առջև սեպտեմբերի 24-ին, ասել է, որ իր երկիրը պատրաստ է բանակցել միջուկային ծրագրի շուրջ:

Президент Ирана Хасан Рухани объявил, что намерен заключить соглашение с международным сообществом по ядерной программе Тегерана в течение трех-шести месяцев. В интервью американским СМИ он отметил, что решение ядерной проблемы может стать "начальной точкой" в улучшении американо-иранских отношений.
Иран, как утверждает президент, готов к максимальной открытости, чтобы убедить Запад в мирной направленности ядерных разработок. По словам Рухани, верховный лидер страны аятолла Хаменеи наделил его всеми необходимыми полномочиями для переговоров по этому вопросу, передает РБК.
Со своей стороны министр иностранных дел РФ Сергей Лавров в интервью газете Washington Post заявил, что прогресс в переговорах "шестерки" и Ирана по ядерному досье страны должен основываться на принципе взаимности, предполагающем постепенную отмену санкций по мере разрешения проблемы, сообщает РИА Новости. "Руководство Ирана выразили желание и готовность быть более открытыми и сосредоточенными на достижении результата. При условии, конечно, что это будет взаимным процессом", – сказал министр.
Лавров добавил, что санкции были наложены на Иран из-за отсутствия результата в процессе решения проблемы ядерной программы страны. "Если прогресс есть, то должно последовать смягчение режима санкций и их постепенное снятие", – подчеркнул Лавров.
Он напомнил также, что план, предложенный несколько лет назад Россией, предполагал единственный реализуемый принцип – поэтапную отмену конкретных санкций в ответ на конкретные действия Ирана.
Иран 26 сентября 2013г. проведет переговоры с пятью постоянными членами Совета Безопасности Организации Объединенных Наций и Германией о программе обогащения урана. Переговоры между Тегераном и "шестеркой" по ядерной проблеме идут с 2006г.
Рухани, выступая перед Генеральной ассамблеей ООН 24 сентября текущего года, сказал, что его страна готова к переговорам о своей ядерной программе.