ՀՀ կառավարությունում սեպտեմբերի 28-ին կանցկացվի արտահերթ նիստ: Ինչպես ասյօրվա նիստում հայտնել է կառավարության աշխատակազմի ղեկավար, նախարար Վաչե Գաբրիելյանը, արտահերթ նիստում կքննարկվի 2014-ի պետական բյուջեի նախագիծն ու կհաստատվի պետական բյուջեն:
ՀՀ կառավարությունը սեպտեմբերի 13-ի նիստում ի գիտություն է ընդունել ՀՀ ֆինանսների նախարարության ներկայացրած ՀՀ 2014թ. պետբյուջեի նախագծի խոշորացված ցուցանիշների նախնական տարբերակը:
2014 թ. պետական բյուջեի եկամուտները, նախնական տարբերակով, պլանավորվել են 1.15 տրլն դրամ: 2013 թ. բյուջեի նկատմամբ եկամուտների կանխատեսումն ավելացվել է մոտ 120 մլրդ դրամով: Եկամուտների աճը հիմնականում տեղի է ունենալու հարկային եկամուտների գծով:
Ըստ Հայաստանի պետբյուջեի 2014 թվականի նախնական տարբերակի Ծախսերը 2014 թ. կկազմեն 1 տրլն 272 մլրդ դրամ, եկամուտները՝ 1 տրլն 145 մլրդ դրամ: Իսկ ՀՆԱ ծավալը կկազմի 4 տրլն 723 մլրդ դրամ:
Սեպտեմբերի 17-ից ՀՀ վարչապետի մոտ անցկացվեցին ՀՀ 2014թ. պետբյուջեի նախագծի նախնական տարբերակի քննարկումները:
Ծախսերի գումարից 5 մլրդ 188 մլն դրամ կհատկացվի գյուղատնտեսության նախարարությանը, 7 մլրդ 612 մլն՝ տրանսպորտի ու կապի նախարարությանը, 1 մլրդ 406 մլն դրամ՝ էկոնոմիկայի նախարարությանը, այդ թվում փոքր ու միջին ձեռնարկատիրության զարգացմանը՝ 152 մլն 380 հազար դրամ: Զբոսաշրջության ոլորտին կհատկացվի 75 մլն դրամ, ՏՏ ոլորտին՝ 80 մլն դրամ, Հայաստանի Ազգային մրցունակության հիմնադրամին՝ 260 մլն դրամ:
Սոցիալ-մշակութային միջոցառումների ֆինանսավորման շրջանակներում կրթությանը կհատկացվի՝ 113 մլրդ 138 մլն դրամ, մշակույթին՝ 12 մլրդ 550 մլն դրամ, երիտասարդական ծրագրերին՝ 613 մլն 801 հազար դրամ, սպորտին՝ 1 մլրդ 622 մլն դրամ: Գիտության աջակցության և զարգացման նպատակով կհատկացվի 12 մլրդ 662 մլն դրամ, կրթության ոլորտում կապիտալ ծախսերի համար՝ 6 մլրդ 562 մլն դրամ:
Սոցիալական ապահովման ոլորտին կհատկացվի 346 մլրդ 923 մլն դրամ, այդ թվում ընտանեկան նպաստների մասով՝ 37 մլրդ 124 մլն դրամ, զոհված ազատամարտիկների ընտանիքներին նպաստաների մասով՝ 154 մլն 800 հազար դրամ, երեխայի ծննդյան միանվագ նպաստի մասով՝ 8 մլրդ 564 մլն դրամ, սոցիալական կենսաթոշակների մասով՝ 10 մլրդ 937 մլն դրամ, աշխատանքային կենսաթոշակների մասով՝ 202 մլրդ 464 մլն դրամ: Ընդ որում 4 մլրդ դրամ կհատկացվի կենսաթոշակները 20 տոկոսով բարձրացնելու համար:
Բնապահպանության նախարարությանը 2014 թվականին նախատեսվում է հատկացնել 1 մլրդ 216 մլն դրամ: Էներգետիկայի ու բնական պաշարների նախարարությանը՝ 55 մլն 499 հազար դրամ, ԱԻՆ-ին՝ 939 մլն 743 հազար դրամ, քաղաքաշինության նախարարությանը՝ 250 մլն դրամ:
Ուժային կառույցների ծախսերը կկազմեն 229 մլրդ 219 մլն դրամ, պաշտպանության նախարարությանը՝ 160 մլրդ 976 մլն դրամ, ոստիկանությանը՝ 30 մլրդ 879 մլն դրամ, Ազգային անվտանգության ծառայությանը՝ 14 մլրդ 801 մլն դրամ:
Պետական ապարատի աջակցության համար՝ 82 մլրդ 307 հազար դրամ, արտերկրից պատվիրակությունների ընդունման համար՝ 350 մլն դրամ, նախագահի աշխատակազմին կհատկացվի 300 մլն դրամ, խորհրդարանին՝ 87 մլն դրամ, կառավարության աշխատակազմին՝ 260 մլն դրամ:

26 Сентябрь 2013 - 11:14 AMT
Правительство Армении намерено собрать внеочередное заседание 28 сентября. Как сообщил в ходе сегодняшнего заседания министр-руководитель аппарата правительства Армении Ваче Габриелян, на внеочередном заседании исполнительного органа власти будет обсужден проект госбюджета на 2014 год. Правительство Армении на заседании 13 сентября приняло к сведению предварительный вариант основных показателей проекта государственного бюджета на 2014 год, представленный Министерством финансов страны.
Согласно предварительному варианту проекта госбюджета на 2014 год, расходная статья составит 1 трлн 272 млрд драмов, а доходная – 1 трлн 145 млрд драмов. Объем ВВП составит 4 трлн 723 млрд драмов.
Таким образом, по сравнению с показателями 2013 года доходы госбюджета Армении в 2014 году планируется увеличить на порядка 120 млрд драмов, что в основном будет обеспечено за счет увеличения налоговых доходов.
При этом дефицит госбюджета Армении для 2014 года планируется установить на уровне 130 млрд драмов против показателя 2013 года в 120 млрд драмов.
17 сентября у премьер-министра РА Тиграна Саркисяна прошли обсуждения по предварительному проекту госбюджета на следующий год.
Среди расходов 5 млрд 188 млн будет выделено Министерству сельского хозяйства, 7 млрд 612 млн – Министерству транспорта и связи, Министерству экономики – 1 млрд 406 млн драмов, в том числе на развитие малого и среднего бизнеса – 152 млн 380 тыс драмов, туризма – 75 млн драмов, сферы ИТ – 80 млн драмов, Фонду национальной конкурентоспособности Армении – 260 млн драмов.
Финансирование социально-культурных мероприятий: образование – 113 млрд 138 млн драмов, культура – 12 млрд 550 млн драмов, молодежные программы – 613 млн 801 тыс драмов, спорт – 1 млрд 622 млн драмов. На поддержание и развитие науки – 12 млрд 662 млн драмов, капитальные расходы в сфере образования – 6 млрд 562 млн драмов.
Расходы на социальную защиту составят 346 млрд 923 млн драмов, среди которых семейные пособия – 37 млрд 124 млн драмов, пособиям семья погибших воинов – 154 млн 800 тыс драмов, единовременное пособие при рождении ребенка – 8 млрд 564 млн драмов, социальные пенсии – 10 млрд 937 млн драмов, трудовые пенсии – 202 млрд 464 млн. При этом 4 млрд драмов будет выделено на 20% повышение пенсий.
Министерству охраны природы из госбюджета 2014 года планируется выделить 1 млрд 216 млн драмов, Министерству энергетики и природных ресурсов – 55 млн 499 тыс драмов, МЧС – 939 млн 743 тыс драмов, Министерству градостроения – 250 млн драмов.
Расходы силовых структур составят 229 млрд 219 млн драмов, Министерства обороны – 160 млрд 976 млн драмов, Полиции – 30 млрд 879 млн драмов, Служы национальной безопасности – 14 млрд 801 млн драмов.
На поддержание госаппарата – 82 млрд 307 тыс. драмов, для приема делегаций из-за рубежа будет выделено 350 млн драмов, расходы на поддержание аппарата президента составят 300 млн драмов, парламента – 87 млн драмов, аппарата правительства – 260 млн драмов.