26 Սեպտեմբեր 2013 - 13:28 AMT
Չհասցրեցին մարել խթանման ծրագրի հնարավոր փակման մասին ԱՄՆ Դաշնային ռեզերվային ծառայության հերթական հիասթափեցնող անակնկալի շուրջ կրքերը, ինչպես հայտնվեց նոր պատճառ՝ դեֆոլտն ԱՄՆ-ում: Ճիշտ է եվրո-դոլար զույգը դեռ չի արձագանքել այդ մտավախություններին, որոնք ուռճացվում են տարբեր ԶԼՄ-ներում, սակայն հեռանկարում միասնական արժույթը «մտավախությունների վրա աճելու» բավականին լավ շանսեր ունի»:
Վաղվա օրը խոստանում է հետաքրքիր լինել արդեն այն պատճառով, որ առավոտյան ելույթ է ուենալու Եվրոպական Կենտրոնական բանկի ղեկավար Մարիո Դրագին, որը միանգամայն ի վիճակի է լրացուցիչ խթան հաղորդելու եվրոյի աճին ԱՄՆ դոլարի հանդեպ: ԱՄՆ-ում անձնական սպառողական ծախսերի ինդեքսի հրապարակումը հազիվ թե բեկում մտցնի եվրո-դոլար զույգի միտումներում:
Forex Club-ը տալիս է հետևյալ առևտրային խորհուրդը՝ 1,3570 գնային մակարդակին մոտենալը կարող է հրահրել եվրոյի վաճառքն ու նրա արժեքի նվազումը մինչև 1,3450, օպտիմալ է վաճառել 1,3570-ից սկսած:
«ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԵՔՍ ԱՐՄԵՆԻԱ» ԲԲԸ–ում սեպտեմբերի 26-ին իրականացվել է 2,190 մլն ԱՄՆ դոլարի առք և վաճառք 406.39 դրամ մեկ ԱՄՆ դոլարի դիմաց միջին փոխարժեքով: Փակման գինը կազմել է 406.25 դրամ մեկ ԱՄՆ դոլարի դիմաց:
Սեպտեմբերի 26-ին 1 ԱՄՆ դոլարի միջին կշռված փոխարժեքը կազմել է 405.86 դրամ՝ սեպտեմբերի 25-ի համեմատ մնալով անփոփոխ: 1 եվրոյի փոխարժեքը կազմել է 547.55 դրամ՝ նվազելով 0.85 կետով: Այս մասին հաղորդում է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի մամուլի ծառայությունը:

Не успели утрястись страсти по поводу очередного разочаровывающего сюрприза от Федеральной резервной системы США в отношении возможности начала сворачивания программы стимулирования, так рыкам бросили новую кость – дефолт в США. Правда евро-доллар еще не отреагировала на данные опасения, раздуваемые в многочисленных СМИ, но в перспективе у единой валюты неплохие шансы «вырасти на опасениях».
Завтрашний день обещает быть интересным уже потому, что c утра начнется выступление главы Европейского Центрального Банка Марио Драги, который вполне способен придать дополнительный импульс для продолжения роста евро в отношении американского доллара. Публикация данных по индексу личных потребительских расходов в США едва ли в состоянии переломить существующую тенденцию по паре евро-доллар.
Forex Club дает следующую торговую рекомендацию: касание ценового уровня 1,3570 может спровоцировать продажи евро и снижение его стоимости до 1,3450, оптимально продавать от 1,3570.
На фондовой бирже NASDAQ OMX Армения 26 сентября было реализовано сделок по купле-продаже валюты на сумму 2,190 млн. долларов по среднему курсу 406.39 драма/$1 США. Цена закрытия составила 406.25 драма/$1 США.
При этом среднерыночный курс 1 доллара США 26 сентября остался неизменным – 405.86 драма. В то же время, курс 1 евро составил 547.55 драма, сократившись на 0.85 пункта. Об этом сообщает пресс-служба Центробанка Армении.