26 Սեպտեմբեր 2013 - 14:08 AMT
Ռուսաստանը ցանկանում է, որ Իրանին С-300 զենիթահրթիռային համակարգերի մատակարարման ձախողման մասին հարցը անհետանա օրակարգից, հինգշաբթի հայտարարել է ՌԴ ԱԳ փոխնախարար Սերգեյ Ռյաբկովը:
Պայմանագրի ձախողման կապակցությամբ Իրանը պահանջում է Ռուսաստանից 4,2 մլրդ դոլար: Առաքման ձախողումը կապված էր ՄԱԿ ԱԽ բանաձևերի ընդունման հետ:
«Մենք կցանկանայինք, որ հարցը կարգավորվեր, որպեսզի այդ խնդիրն անհետանար ռուս-իրանական հարաբերությունների օրակարգից»,-ասել է Ռյաբկովը Russia Arms Expo-2013 ցուցահանդեսում, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը:
Նա հավելել է, որ հայցը քննվում է Փարիզի վճռաբեկ դատարանում, և նշել է, որ պատրաստ չէ ոչինչ հավելելու ՌԴ նախագահի և «Ռոսօբորոնէքսպորտի» արդեն հրապարակված հայտարարություններին:
Այն հարցին, թե հնարավոր է, որ բանակցություններ սկսվեն Իրանին «Անտեյ-2500» զենիթահրթիռային համակարգերի առաքման շուրջ, Ռյաբկովը նշել է. «Ես պահպանում եմ այն սկզբունքը, երբ ինչ-որ բաների մասին, որոնք կոմերցիոն գաղտնիքի են վերաբերում, իսկ այս դեպքում դուք խոսում եք հնարավոր գործարքի մասին, քննարկվում են կոմերցիոն գաղտնիքի պայմաններում»:
Ավելի վաղ «Կոմերսանտ» թերթը հայտնել էր, որ ՌԴ իշխանությւնները սկզբունքային որոշում են կայացրել ընդառաջելու Իրանի ցանկություններին միանգամից երկու առանցքային հարցերի շուրջ՝ С-300 արդիականացված համակարգերի առաքման և Բուշերի ԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի վերաբերյալ: Ըստ թերթի Կրեմլին մոտ աղբյուրների, ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը կարգադրել է սկսել մշակել երկու համաձայնագրերը: Առաջինը կոչված է կարգավորելու տարակարծությունը Թեհրանի հետ ՀՕՊ համակարգերի շուրջ: Իրանին կտրամադրվի ЗРК С-300ВМ «Անտեյ-2500» հինգ դիվիզիոն, որի արժեքը մոտ 800 մլն դոլար է, 4 մլրդ դոլարի հայցը հետ կանչելու փոխարեն:
Ակնկալվում է, որ Իրանը կհամաձայնվի «Անտեյ-2500» առաքման տարբերակին: Փոխզիջման պատրաստակամության մասին անուղղակիորեն հայտարարել է նաև ՌԴ-ում Իրանի դեսպան Մահմուդ Ռեզա Սաջադին՝ նա հայտարարել է, որ Իրանի իշխանությունները կարող են «ճկուն գտնվել»:
Ռուսաստանը հրաժարվեց Իրան առաքել С-300 համալիրները 2010թ., երբ այդ երկրի դեմ ՄԱԿ-ը պատժամիջոցներ սահմանեց: Իրանական կողմը համապատասխան հայցով դիմել է դատարան և գործը շահելու լավ հնարավորություն ունի, քանի որ ՄԱԿ պատժամիջոցները Թեհրանի դեմ արգելում են հարձակողական զինատեսակների մատակարարումները, իսկ С-300 համալիրները պաշտպանական համակարգ են: Իրանի ՊՆ-ն գրեթե 4 մլրդ դոլար է գնահատում ռուսական С-300 զենիթահրթիռային համակարգերի առաքման ձախողումը»:

Россия хочет, чтобы вопрос о срыве контракта на поставку зенитно-ракетных комплексов С-300 в Иран исчез из повестки дня, сообщил в четверг заместитель министра иностранных дел РФ Сергей Рябков.
В связи со срывом контракта Иран требует от России выплаты неустойки в сумме 4,2 миллиарда долларов. Отмена поставки была связана с принятием резолюции Совбеза ООН.
"Мы хотели бы, чтобы вопрос был урегулирован, чтобы эта проблема исчезла из повестки дня российско-иранских отношений", — сказал Рябков на выставке Russia Arms Expo-2013 в Нижнем Тагиле, сообщает РИА Новости.
Он добавил, что иск рассматривается в Париже в арбитражном суде, и отметил, что не готов ничего добавить к уже прозвучавшим заявлениям администрации президента РФ и представителей Рособоронэкспорта.
На вопрос же о возможности переговоров о поставках в Иран зенитно-ракетных комплексов "Антей-2500" (модифицированного экспортного варианта С-300В) Рябков ответил: "Я соблюдаю принцип, когда о каких-то вещах, касающихся коммерческих контрактов, а в данном случае вы упоминаете о теоретически возможной сделке, обсуждают в условиях коммерческой тайны".
Ранее газета “Коммерсант” сообщала, что власти РФ приняли принципиальное решение пойти навстречу пожеланиям Ирана сразу по двум ключевым вопросам – по поставкам ему модифицированных зенитно-ракетных комплексов С-300 и строительству второго энергоблока АЭС в Бушере. По словам источника газеты, близкого к Кремлю, президент РФ Владимир Путин распорядился начать проработку обоих соглашений. Первое призвано уладить конфликт с Тегераном вокруг систем ПВО: взамен поставки Ирану пяти дивизионов ЗРК С-300ВМ "Антей-2500" стоимостью порядка 800 млн долларов Тегеран должен отозвать иск к "Рособоронэкспорту" на 4 млрд долларов за срыв прежнего контракта.
Предыдущий вариант – поставки ЗРК "Тор-М1Э" – Иран не устроил. Однако на поставки "Антея-2500", как ожидается, Тегеран согласится. О готовности к такому компромиссу недавно косвенно заявил посол Ирана в РФ Сейед Махмуд Реза Саджади, сказавший, что иранские власти могли бы "проявить гибкость".
Россия отказалась поставлять Ирану комплексы С-300 в 2010 году, когда в отношении страны были введены санкции ООН.
Как заявил тогда директор Центра изучения современного Ирана Раджаб Сафаров, в подданом Тегераном исковом требовании содержатся не только неустойки по контракту на поставку С-300, а вообще по всем соглашениям с 1996 года.
Иранская сторона имеет высокие шансы выиграть в суде, поскольку санкции ООН, введенные в отношении Тегерана, запрещают лишь поставки наступательных видов вооружений и не затрагивают поставки оборонительных систем С-300.