27 Սեպտեմբեր 2013 - 06:31 AMT
Սեպտեմբերի 27-ին նշվում է Զբոսաշրջության համաշխարհային օրը, որը սահմանել է Համաշխարհային զբոսաշրջային կազմակերպության Գլխավոր վեհաժողովը 1979 թվականին իսպանական Տորեմոլինո քաղաքում:
Տոնակատարության նպատակն է զբոսաշրջության քարոզումը, համաշխարհային տնտեսաության մեջ այդ ոլորտի ավանդի լուսաբանումը, տարբեր երկրների ժողովրդների միջև կապերի զարգացումը: Տոնը նշվում է աշխարահի բազում երկրներում արդեն շուրջ 30 տարի: Այդ օրը կազմակերպվում են զբոսաշրջիկների հավաքներ, տոնական միջոցառումներ ու փառատոներ:
Վերջին տարիներն աճ արձանագրող զբոսաշրջության ոլորտը գերակա է համարվում Հայաստանում: 2013թ. հունվար-հունիսին հանրապետություն են ժամանել 321 279 զբոսաշրջիկներ, կամ 2012թ. նույն ժամանակաշրջանի նկատմամբ ցուցանիշն աճել է 14.3 %-ով: Նույն ժամանակաշրջանում զբոսաշրջության նպատակով հանրապետությունից մեկնել է 343 263 մարդ կամ 2012թ. հունվար-հունիսի նկատմամբ ցուցանիշն աճել է 13.6%-ով, հայտնում է ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայությունը:
Ըստ հյուրանոցային տնտեսություններից ստացված հաշվետվությունների տվյալների, 2013թ. հունվար-հունիսին ՀՀ այցելած զբոսաշրջիկների 29.7 %-ը բաժին է ընկել ԱՊՀ երկրներին: Այստեղ մեծ է Ռուսաստանից՝ 23,7 %, և Ուկրաինայից՝ 2,8 %, ծամանած զբոսաշրջիկների քանակը: ԵՄ երկրներից ժամանած զբոսաշրջիկների քանակը կազմել է 36.3 տոկոս: Այստեղ մեծ է Ֆրանսիայից (8,7%), Գերմանիայից (6,6%), Ւտալիայից (6,3%), Մեծ Բրիտանիայից (3,1%), Նիդերլանդներից (1%) ժամանած հյուրերի տոկոսը: Զբոսաշրջիկների 34.0 %-ը ժամանել է այլ երկրներից: Այս խմբում գերակշռում են զբոսաշրջիկներն ԱՄՆ-ից՝ (11.8 %), Իրանից (6 %), Վրաստանից (3 %), Կանադայից (1,1 %), Թուրքիայից (0,7 %):
Այս տարի օտարերկրացի զբոսաշրջիկների են ընդունել Հայաստանի 66 հյուրանոցներ՝ 2012 թվականի 48 հյուրանոցների դիմաց:
Պետք է նշել, որ 2013 թ. հունվար-հունիսին փաթեթով Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկները երկրում են անցկացրել միջինը 26 օր և ամեն օր ծախսել են միջինը 115 դոլար, իսկ ինքնուրույն այցելած զբոսաշրջիկները ծախսել են երկու անգամ քիչ:
Զբոսաշրջության համաշխարհային օրը Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամը Հյուսիսային պողոտայում կազմակերպում է տուրիստական էքսպո։ 25 տաղավարներում ներկայացված կլինեն հանրապետության 10 մարզերը, Երևան քաղաքը (Երևանի քաղաքապետարանի կողմից), ներգնա տուրիզմի ոլորտում գործունեություն ծավալող կառույցներ։
Երեկոյան նախատեսվում է Զբոսաշրջության միջազգային օրվան նվիրված հանդիսություն՝ ArmTourism Awards 2013 պարգևներ կհանձնվեն ոլորտի ներկայացուցիչներին:

27 сентября отмечают Всемирный день туризма (World Tourism Day), который был учрежден Генеральной ассамблеей Всемирной туристской организации в 1979 году в испанском городе Торремолино (Torremolinos). Целью праздника является пропаганда туризма, освещения его вклада в экономику мирового сообщества, развитие связей между народами разных стран. Праздник отмечается в большинстве стран мира вот уже более 30 лет. В этот день проходят слеты туристов, праздничные мероприятия и фестивали, посвященные туризму и туристическому бизнесу.
Сфера туризма, которая последние годы фиксирует рост, является приоритетной для Армении. В январе-июне страну посетило 321 279 туристов, что на 14,3% больше аналогичного периода 2012 года. Одновременно, как сообщает Национальная статистическая служба Армении, за указанный период из страны в туристических целях выехало 343 263 человека, что на 13,6% больше января-июня 2012 года.
Согласно отчетам, предоставленным гостиничными хозяйствами, из посетивших Армению в январе-июле туристов 29,7% пришлось на страны СНГ. Здесь большая доля туристов приходится на Россию (23,7%) и Украину (2,8). Затем из общего числа туристов 36,3% – страны ЕС. За 7 месяцев текущего года из стран ЕС больше всего гостей было из Франции (8,7%), Германии (6,6%), Италии (6,3%), Великобритании (3,1%), Нидерландов (1%). На другие страны из общего числа посетивших Армению туристов за январь-июнь 2013 года пришлось 34%. Преобладающая доля здесь приходиться на США (11.8%), Иран (6%), Грузию (3), Канаду (1,1%), Турцию (0.7%).
Причем в этом году иностранных туристов принимали 66 гостиниц Армении против показателя за 2012 год в 48 гостиниц.
Надо отметить, что туристы, посетившие Армению в январе-июле 2013 года по турпакету, пребывали в стране в среднем 26 дней и тратили в день порядка 115 долларов США, а посетившие страну самостоятельно – в два раза меньше.
По случаю празднования Всемирного дня туризма Молодежный фонд Армении организует в центре Еревана на Северном проспекте туристическую выставку. 25 павильонов будут представлять 10 областей Армении, павильон города Еревана будет представлен от имени городской мэрии. Помимо этого, на вечер запланирована официальная церемония вручения наград представителям сферы ArmTourism Awards 2013, которые внесли свой вклад в развитие туризма в Армении.