27 Սեպտեմբեր 2013 - 07:05 AMT
ՄԱԿ ԱԽ քվեարկությունը Սիրիայի բանաձևի վերաբերյալ տեղի կունենա սեպտեմբերի 27-ի երեկոյան, հայտնում է «Ռոյթերս» գործակալությունը: Ակնկալվում է, որ փաստաթուղթը կընդունվի:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Ռուսաստանի և ԱՄՆ ԱԳ գերատեսչությունների ղեկավարներ Սերգեյ Լավրովն ու Ջոն Քերին համաձայնեցրել են բանաձևի նախագիծը:
Ըստ ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարի, բանաձևի նախագիծը չի ենթադրում Սիրիայի դեմ անհապաղ գործողություններ: Լավրովն ընդգծել է, որ փաստաթուղթը հավանություն է տալիս համաձայնությանն, ըստ որի Դամասկոսը քիմիական զենքի իր պաշարները կհանձնի միջազգային հսկողության: Եթե խախտումներ գրանցվեն հակամարտության կողմերից, իսկ բանաձևը կոչ է անում նաև ընդդիմությանն օգնել զինաթափման գործում, ապա ՄԱԿ ԱԽ-ն կրկին կգումարվի:
Մինչ բանաձևի վերջնական տարբերակ հաստատելը Լավրովն ու Քերին մի քանի հանդիպում ունեցան: Կողմերն այդ հանդիպումները գնահատեցին որպես կառուցողական՝ դիվանագետները գոհ էին ինչպես բանակցությունների ընթացքից, այնպես էլ արդյունքներից:
Սեպտեմբերի 14-ին Լավրովն ու Քերին պայմանավորվածության են հասել սիրիական քիմիական զենքը միջազգային հանրության հսկողությանը հանձնելու մասին: Տարաձայնություններ կան այն առումով, որ ԱՄՆ-ն պնդում է, որ եթե նախագահ Ասադի ռեժիմը թույլ տա քիմիական զենքի կիրառում կամ չարտոնված փոխանցում, անհապաղ պետք է ռազմական գործողություն սկսել, իսկ Ռուսաստանն առաջարկում է այդ դեպքում որոշումը կայացնել ՄԱԿ ԱԽ միջոցով:
Նախօրեին ՌԴ ԱԳՆ փոխղեկավար Գենադի Գատիլովը հայտնեց, որ ՄԱԿ ԱԽ-ն կարող է համաձայնեցնել Սիրիայի գծով բանաձևը առաջիկա երկու օրում: Նա պատմել է, որ փաստաթղթի տեքստում հղում կլինի ՄԱԿ Կանոնադրության 7-րդ գլխին, որը թույլ է տալիս ինչպես ռազմական գործողություններ, այնպես էլ ոչ ռազմական բնույթի գործողություններ խաղաղության հաստատման համար: Դիվանագետն ընդգծել է, որ բանաձևը չի ենթադրում անմիջապես ռազմական գործողություններ սկսել, եթե Դամասկոսը խախտի քիմիական զենքի դուրս բերման ու ոչնչացման պլանը: Եթե դա տեղի ունենա, ՄԱԿ ԱԽ-ն պետք է ընդունի լրացուցիչ բանաձև, հայտնում է ՌԲԿ-ն:
Մոսկվայի նախաձեռնությունը վերջ դրեց արևմտյան երկրների սպառնալիքներին, որոնք օգոստոսի 21-ին Դամասկոսի մոտ քիմիական զենքի կիրառման մասին հաղորդագրություններից հետո վճռականորեն հայտարարում էին, որ պետք է ռմբակոծել Սիրիան:

Голосование Совета Безопасности ООН по резолюции по Сирии состоится вечером 27 сентября, передает агентство Reuters. Ожидается, что документ будет принят.
Ранее стало известно, что главы внешнеполитических ведомств России и США Сергей Лавров и Джон Керри согласовали проект резолюции.
По словам главы МИД РФ, проект резолюции не предполагает немедленных действий против Сирии. Лавров подчеркнул, что документ поддерживает достигнутое соглашение о том, что Дамаск передаст свои запасы химического оружия под международный контроль. В случае, если возникнут нарушения со стороны одной из сторон конфликта, а резолюция призывает и оппозицию помочь в процессе разоружения, – то Совет Безопасности ООН будет созван вновь.
До утверждения окончательного варианта резолюции Лавров и Керри провели несколько встреч. Каждая из них после переговоров характеризовалась сторонами как конструктивная: дипломаты были довольны как ходом переговоров, так и их итогами.
14 сентября Лавров и Керри достигли договоренности об установлении международного контроля над сирийскими химическими арсеналами. Расхождения сторон заключались в том, что США настаивали на немедленном начале военной операции в случае, если режим сирийского президента Башара Асада допустит использование или несанкционированную передачу химического оружия, а Россия предлагала в этом случае принимать решение через Совбез ООН.
Накануне заместитель главы МИД РФ Геннадий Гатилов сообщил, что Совбез ООН может согласовать резолюцию по Сирии в ближайшие два дня. Он рассказал, что в текст документа будет включена отсылка к главе 7 Устава ООН, которая разрешает как военные акции, так и действия невоенного характера в целях установления мира и безопасности. Дипломат подчеркнул, что резолюция не будет предполагать автоматического начала военных действий в случае, если Дамаск нарушит план по вывозу и уничтожению химоружия: если это произойдет, СБ ООН должен будет принять дополнительную резолюцию, передает РБК.
Инициатива Москвы по передаче сирийского химического оружия под международный контроль положила конец военным угрозам западных стран, которые после сообщений о применении химического оружия в пригороде Дамаска 21 августа 2013г. решительно заявляли о необходимости бомбардировок Сирии.