27 Սեպտեմբեր 2013 - 08:41 AMT
Ռուսական մի շարք օնլայն-լրատվականներ մեկ օրով անջատել են կայքում բոլոր լուսանկարները՝ բողոքելով լուսանկարիչ Դենիս Սինյակովի կալանքի դեմ, ով Lenta.ru-ի առաջադրանքով «Պրիրազլոմնայա» պլատֆորմի մոտ լուսաբանում էր Greenpeace-ի ակցիան:
Բացի Lenta.ru-ից ակցիային միացել են նաև ntv.ru-ն, echo.msk.ru-ն, rusrep.ru-ն ու The New Times-ը, ինչպես նաև «Ռուսական տիեզերք» պարբերականն ու Znak.com-ը: Լուսանկարներին փոխարինում են մոխրագույն կամ սև գույնի դատարկ տարածքներ: Rուս լրագրողները բաց նամակ են ստորագրել՝ կոչ անելով ազատ արձակել Դենիս Սինյակովին ու նրա դեմ ներկայացրած մեղադրանքներն անհիմն ճանաչել:
«Սեպտեմբերի 26-ին Մուրմանսկի Լենինի շրջանի վարչական դատարանը ֆոտոլրագրող Դենիս Սինյակովին երկու ամսով կալանքի տակ վերցնելու որոշում է կայացրել: Նրան կալանավորել են Arctic Sunrise նավի վրայից, «Պրիրազլոմնայա» պլատֆորմի մոտից, որտեղ նա Lenta.ru-ի առաջադրանքով լուսաբանում էր Greenpeace-ի ակցիան: Սինյակովը օնլայն-պարբերականի ոչ-հաստիքային ֆոտոլրագրողն է, բայց, չնայած դրան, դատարանը նրա համար նույն կալանքի տեսակն է ընտրել, որն և Greenpeace-ի անդամների համար, ովքեր նրա ռեպորտաժի հերոսներն էին: Դենիս Սինյակովի հետապնմդումը հարվածում է խոսքի ազատությանն ու դեպքերի լուսաբանման ընթացքում հետապնդումներից զերծ մնալու լրագրողական «իմունիտետին»: Մենք պնդում ենք, որ Դենիս Սինյակովին ազատ արձակեն ու անմեղ ճանաչեն: Դիմում ենք երկրի իշխանություններին՝ խնդրելով հետևել օրենքին ու կոչ ենք անում չանտեսել այս դեպքը»,- ասվում է նամակում, որը հրապարակվել է Lenta.ru-ում:
Հետագա ստորագրահավաքն անցնում է echo.msk.ru-ի կայքում:
Լուսանկարիչ Դենիս Սինյակովը երկար ժամանակ համագործակցել է Reuters, Agence France-Presse լրատվական գործակալությունների, ինչպես նաև «Կոմերսանտ»-ի հետ: Arctic Sunrise նա գործուղղվել էր Lenta.ru-ի առաջադրանքով:
Ռուս սահմանապահները գրավել էին Greenpeace-ի ակտիվիստների նավը, ովքեր բողոքում էին Արկտիկայում նավթի արդյունահանման դեմ: Կազմակերպության ակտիվիստներին ստիպել էին մոտենալ ափին, որտեղից էլ նրանց տեղափոխել են գործըքննողՄուրմանսկիհանձնաժողով: Իրավապահները «ծովահենություն» հոդվածով քրգործ են հարուցել: Ընդհանուր առմամբ, Arctic Sunrise նավին 30 ակտիվիստ է եղել: Սեպտեմբերի 26-ին կայացած նիստի արդյունքում դատարանի որոշմամբ 22 ակտիվիստ ձերբակալվել է, այդ թվում նաև Դենիս Սինյակովը: Նավի վրա գտնվող ևս 8 հոգու կալանքը երկարացվել է 72 ժամով:

27 Сентябрь 2013 - 08:12 AMT
Некоторые российские онлайн-СМИ в знак поддержки своего коллеги на один день отказались от фотографий
Главные редакторы и журналисты ряда крупных российских СМИ опубликовали открытое письмо в поддержку фотокорреспондента Дениса Синякова, находившегося на судне Arctic Sunrise во время акции у платформы «Приразломная» и арестованного в связи с этим на два месяца.
«26 сентября Ленинский районный суд Мурманска на 2 месяца арестовал фотожурналиста Дениса Синякова. Он был задержан на судне Arctic Sunrise у платформы «Приразломная», где снимал акцию Greenpeace для издания «Лента.ру». Синяков является внештатным журналистом «Ленты.ру», несмотря на это, суд выбрал для него такую же меру пресечения, как и для активистов Greenpeace, героев его репортажа.
Преследование Дениса Синякова – удар по свободе слова и журналистскому иммунитету от преследования за освещение событий.
Во всем мире принцип невмешательства журналиста в происходящие события – краеугольный камень журналистской этики. Денис обладает в нашей среде безупречной репутацией – он снимал военные конфликты в Афганистане, Узбекистане, Южной Осетии. Нигде к нему не возникало претензий по поводу необъективности и принятии позиции одной из сторон.
Денис женат и воспитывает маленького ребенка, который ждет его дома.
Ряд СМИ сегодня в знак солидарности с Денисом заменили на своих сайтах все фотографии черными заглушками.
Мы настаиваем на том, чтобы следствие отпустило Дениса Синякова и сняло с него все обвинения. Мы просим всех неравнодушных людей поддержать Дениса.
Мы обращаемся к первым лицам государства с просьбой соблюдать законность, и призываем их не оставить эту ситуацию без внимания», – говорится в открытом письме, передает «Лента.ру».
Данный список подписей составлен на момент написания новости. Дальнейший сбор подписей под обращением будет продолжаться на сайте «Эха Москвы».
Фотограф Денис Синяков долгое время сотрудничал с информагентствами Reuters, Agence France-Presse, издательским домом «Коммерсантъ». Синяков также является внештатным корреспондентом «Ленты.ру», на Arctic Sunrise он снимал материал по заданию редакции.
Ряд российских онлайн-СМИ также приняли решение в течение дня пятницы, 27 сентября, отказаться от размещения фотографий в знак поддержки Синякова. Без картинок будут выходить, в частности, «Лента.ру», «Газета.ру», Metro, «Сноб», сайты телеканала «Дождь» и радиостанции «Эхо Москвы».
Российские пограничники захватили судно гринписовцев, выступавших против нефтедобычи в Арктике, и конвоировали в порт Мурманска, где активистов организации вынудили сойти на берег и доставили в СК Мурманской области. Правоохранительные органы возбудили уголовное дело по статье "пиратство". Всего на борту Arctic Sunrise находились 30 человек. По итогам заседаний Ленинского суда Мурманска 26 сентября 22 из находившихся на борту были арестованы: в числе арестованных, помимо Синякова, оказались еще трое россиян: глава пресс-службы Greenpeace Андрей Аллахвердов, врач Екатерина Заспа и эколог Роман Долгов. Остальные арестованные являются гражданами других государств. Еще восьмерым находившимся на судне срок задержания пока продлен на 72 часа.