27 Սեպտեմբեր 2013 - 13:12 AMT
Իրանի ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը, որը երեկ մասնակցել է Իրանի և միջուկային ծրագրով բանակցողների խմբի հետ բանակցություններին 5 +1 ձևաչափով, որոշ տեղեկություններ է հաղորդել Facebook-ի իր էջում:
Զարիֆը պատմել է, որ խոսել է ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի հետ գրեթե կես ժամ: «Քերին ընդգծել է ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի միջուկային խնդիրը բանակցությունների և փոխադարձ հարգանքի հիման վրա լուծելու պարտավորությունը»,-գրել է հաղորդագրության մեջ Զարիֆը:
Ըստ նրամ, Քերիի հետ հանդիպումն անցել է դրական մթնոլորտում, հայտնում է «Թրենդ» գործակալությունը: «Աշխատանքը դեռ նոր է սկսվել, մենք պետք է երկար ճանապարհ անցնենք հանգուցալուծելու համար միջուկային խնդիրը Իրանի ժողովրդի իրավունքների հիման վրա»,-գրել է Զարիֆը:
Իրանի ԱԳ նախարարն ասել է նաև, որ Իրանի բանակցողների թիմը փորձում է խուսափել անօգուտ ուշադրությունից և միտված կլինի որքան հնարավոր է արագ արդյունքների հասնելու ցանկությանը:
2007 թվականից ի վեր առաջին անգամ հինգշաբթի օրը ԱՄՆ պետքարտուղարը զրուցել է Իրանի ԱԳ նախարարի հետ: Հանդիպումը տեղի է ունեցել ՄԱԿ ԱԽ-ում: Սկզբում Իրանի ԱԳՆ նոր ղեկավարը հանդիպել է ՄԱԿ ԱԽ հինգ մշտական անդամների ԱԳ նախարարների հետ: Հետո չորս տերությունների ներկայացուցիչները դուրս են եկել և Քերին առանձնազրույց է ունեցել Զարիֆի հետ:
ԱՄՆ-ն և նրա արևմտյան գործընկերները կասկածում են Իրանին միջուկային զենք մշակելու մեջ, Իրանը դա հերքում է: Իրանը բազմիցս է հայտարարել, որ չի ձգտում միջուկային զենքի ստեղծմանը, այլ օգտագործելու է ատոմային էներգիան բժշկական հետազոտությունների համար:

27 Сентябрь 2013 - 12:38 AMT
Министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф, который вчера принял участие в переговорах между Ираном и группой переговорщиков по ядерной программе 5 +1, поделился информацией на своей странице в Facebook.
Зариф рассказал, что разговаривал с госсекретарем США Джон Керри в кулуарах встречи в течение почти получаса.
"Керри подчеркнул обязательства президента США Барака Обамы достичь решения по ядерной проблеме на основе переговоров и взаимного уважения", – написал в сообщении Зариф.
По его словам, встреча с Керри проходила в положительной атмосфере, передает Тренд.
"Работа только началась, и нам предстоит пройти долгий путь до разрешения ядерной проблемы на основе прав иранского народа", – пишет Зариф.
Глава МИД Ирана также подчеркнул, что иранская команда переговорщиков попытается избежать бесполезного внимания и будет нацелена на достижение результатов как можно быстрее.
Госсекретарь США впервые с 2007 года побеседовал в четверг с министром иностранных дел Ирана. Встреча состоялась в Совете безопасности ООН. Сначала новый глава иранского МИД встретился с министрами иностранных дел пяти стран постоянных членов СБ ООН, а затем представители четырех держав вышли, и Керри побеседовал с Зарифом наедине.
США и их западные союзники подозревают Иран в разработке ядерного оружия, что Иран отрицает.
Исламская Республика неоднократно заявляла, что не стремится к созданию ядерного оружия, а будет использовать ядерную энергию для медицинских исследований.