ՄԱԿ ԱԽ բանաձևը բացառում է ուժի կիրառումը Սիրիայում և ընդհանրապես 7-րդ հոդվածի ցանկացած կիրառում, հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը «Առաջին ալիքին» տված հարցազրույցում, գրում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը:
«ՄԱԿ ԱԽ բանաձևը բացառում է ուժի կիրառումը Սիրիայում և ընդհանրապես 7-րդ հոդվածի ցանկացած կիրառում: Դա հաստատվում է նրանով, որ բանաձևում ասվում է. եթե սիրիական կողմերից որևէ մեկը խոչընդոտի տեսուչների աշխատանքին կամ եթե որևէ մի ուժ Սիրիայում քիմիական զենք կիրառի, ապա այդ դեպքերի մասին անհապաղ կզեկուցվի ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդին: Եվ եթե ապացուցվի, որ որևէ մեկը սխալ բան է արել, ապա Անվտանգության խորհուրդը կարձագանքի ըստ ՄԱԿ կանոնադրության 7-րդ հոդվածի»,-ասել է Լավրովը:
ՄԱԿ կանոնադրության 7-րդ հոդվածը կոչվում է «Գործողությունները խաղաղության սպառնալիքի, խաղաղության խախտման և ագրեսիայի ակտերի դեպքում», որով նախատեսվում է պատժամիջոցների կիրառում ԱԽ որոշմամբ, ինչպես նաև զինված ուժերի կիրառում «միջազգային խաղաղության և անվտանգության պահպանման կամ վերականգնման համար»: Ավելի վաղ խորհրդի 15 անդամ երկրները ողջունել էին Քիմիական զենքի կիրառման կազմակերպության որոշումը Սիրիայում միջազգային հսկողության ներքո թունավոր նյութերի ոչնչացման ընթացակարգի մասին: Բանաձևը պահանջում է բոլոր պետություններից օգնություն չցուցաբերել ոչ պետական սուբյեկտներին քիմիական զենքի արտադրության, գնման ու կիրառման հարցում: Ինչ վերաբերում է ճգնաժամի վերացմանը Սիրիայում, որը սկիզբ առավ 2011 թվականին և տարավ շուրջ 100 հազար մարդու կյանք, բանաձևը կոչ է անում քաղաքական երկխոսություն սկսել սիրիական իշխանությունների ու ընդդիմության միջև: Փաստաթղթի տեքստը Ռուսաստանի ու ԱՄՆ միջև ինտենսիվ բանակցությունների արդյունք է: Նրա հիմքում է ընկած 2013թ. սեպտեմբերին Ժնևում ձեռք բերած պայմանավորվածությունը:
ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ բանաձևի կատարման համար պատասխանատվությունը կրում են ոչ միայն Սիրիայի իշխանությունները, այլ նաև ընդդիմությունը, նրանք չպետք է թույլ տան, որ քիմիական զենքը հայտնվի գրոհայինների ձեռքում: Լավրովը նաև նշել է, որ ընդունված բանաձևը կոչված է լուծելու Սիրիայում քիմիական զենքի խնդիրը, սակայն պայմաններ է ստեղծում, որպեսզի Մերձավոր Արևելքը դառնա զնագվածային ոչնչացման զենքի կիրառումից զերծ գոտի:
Ըստ նրա, Ռուսաստանը պատրաստ է մասնակցել Սիրիայում առաջիկա գործողությանը: Բանաձևի ընդունումից հետո ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը հայտարարեց, որ բանաձևը երաշխավորում է, որ քիմիական զենքը Սիրիայում կոչնչացվի սեղմ ժամկետում: Նա հավելել է նաև, որ քիմիական զենքի կիրառման մեղավորները պետք է կանգնեն դատարանի առջև:

Резолюция СБ ООН по уничтожению химоружия в Сирии абсолютно исключает применение силы и вообще любое применение главы 7, заявил глава МИД РФ Сергей Лавров в интервью "Первому каналу", пишет РИА Новости
"Резолюция СБ ООН абсолютно исключает применение силы и вообще любое применение главы 7. Это подтверждается тем, что в завершении резолюции говорится: если кто-то из сирийских сторон, любая из них будут ставить палки в колеса работе инспекторов или если кто-либо в Сирии применит химическое оружие, то эти случаи немедленно будут докладываться в Совет безопасности. И если потребовать, если будет доказано, что кто-то сделал неправильную вещь, то Совет безопасности будет реагировать по главе седьмой", – сказал Лавров.
Глава 7 Устава ООН, которая называется "Действия в отношении угрозы миру, нарушений мира и актов агрессии", предусматривает применение по решению Совбеза как санкций, так и вооруженных сил "для поддержания или восстановления международного мира и безопасности".
Ранее пятнадцать стран-членов совета приветствовали решение Организации по запрещению химического орудия (ОЗХО) о процедурах по уничтожению отравляющих веществ Сирии под международным контролем. Резолюция требует от всех государств не предоставлять помощь негосударственным субъектам в производстве, приобретении и применении химического оружия. Что касается прекращения кризиса в Сирии, который разразился в 2011 году и унес жизни более 100 тысяч человек, в резолюции содержится призыв начать политический диалог сирийских властей и оппозиции.
После принятия резолюции Сергей Лавров заявил, что ответственность за выполнение резолюции лежит не только на властях Сирии, но и на оппозиции – они должны не допустить, чтобы химическое оружие попало в руки боевиков. Лавров также отметил, что принятая резолюция призвана не только решить проблему химического оружия в Сирии, но и создаст условия для того, чтобы Ближний Восток стал зоной, свободной от оружия массового поражения.
По его словам, Россия готова участвовать в предстоящей операции в Сирии во всех ее компонентах. После принятия резолюции генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун заявил, что резолюция гарантирует уничтожение химоружия в Сирии в кратчайшие сроки. Он также добавил, что виновные в применении химического оружия в Сирии должны предстать перед судом.