28 Սեպտեմբեր 2013 - 07:33 AMT
Ըստ գյուղատնտեսության նախարարության պաշտոնական տվյալների, երկրում 2013 թվականին արձանագրվել է խոշոր և մանր եղջերավոր անասունների գլխաքանակի զգալի աճ: 2013 թ. առաջին կիսամյակում անասունների գլխաքանակն աճել է մոտ 62 հազարով, ընդ որում, Հայաստանում կովերի գլխաքանակը հասել է 303 հազարի, ինչը 20 հազարով ավելի է, քան նախորդ տարի: Ոչխարի գլխաքանակն աճել է 114, 3 տոկոսով: 2012 թվականին Հայաստանում գրանցված էր շուրջ 675 հազար ոչխար և այծ: Աճ է արձանագրվել նաև խոզերի գլխաքանակի ցուցանիշներում՝ 134 հազար, հայտնում է նախարարության մամլո ծառայությունը: ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարությունը, հաշվի առնելով ընթացիկ տարում արձանագրված անասնագլխաքանակի կտրուկ աճը, տարեսկզբին ներկայացրել էր ներքին շուկայում մսեղիքի գնանկման վերաբերյալ իր կանխատեսումները: Այսպես, եթե ընթացիկ տարվա սկզբին մսեղիքի շուկայական գինը կազմում էր 2600-2700 դրամ, փափկամսինը՝ 3300-3800 դրամ, իսկ խոզի և ոչխարի/գառան/ մսինը՝ 2800-3000 դրամ, ապա արդեն սեպտեմբեի վերջին նկատվում է տավարի մսեղիքի 8-9% , խոզի մսի՝11% և ոչխարի մսի 15% գնանկում:
Ավելին, ներկայումս հանրապետության բոլոր մարզերում մսի իրացման համար գիրացված տավարի և ոչխարի գլխաքանակը 10%-ով, իսկ խոզերինը՝ ավելի քան 15%-ով գերզանցում է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում իրացման ենթակա անասնագլխաքանակի ցուցանիշը:
Այս ցուցանիշները պետք է նպաստեին մսամթերքի ապրանքախմբի ապրանքների արտադրության ծավալների աճին ու գների նվազմանը: Սակայն պատկերն այսպիսին է. 2013թ. օգոստոսին՝ 2012թ. օգոստոսի համեմատ, գրանցվել է 3.6%, իսկ 2013թ. հուլիսի համեմատ` 0.2% գնաճ: Վերջինս պայմանավորվել է թռչնամսի` 0.3%, հավի բդի` 0.3%, խոզի մսի` 0.9%, բարձր տեսակի ապխտած երշիկի` 1.0%, բաստուրմայի` 2.1% գնաճով:
Ընդր որում, ըստ Ազգային վիճակագրական ծառայության, 2013թ. օգոստոսին հուլիսի համեմատ ոչխարի մսի գինը նվազել է 1.6%-ով, իսկ տավարի մսի գինը նախորդ ամսվա համեմատ մնացել է անփոփոխ: Թռչնաբուծության զարգացման տեմպերը նույպես աճի միտումներ ունեն: Այս պահի դրությամբ իրացվել է արդեն 24,5 մլն հատ ձու, ինչը նախորդ տարվա ցուցանիշից 7536 հազարով ավելի է:
Մորթի ենթակա կենդանիների և թռչունների կենդանի քաշը կազմել է 130,0 հազար տոննա, աճը նախորդ տարվա համեմատ կազմել է 2,4 հազար տոննա:
Ըստ PanARMENIANNet-ի մի շարք երևանյան սուպերմարյկետներում անցկացված մոնիտորինգի, մսի գնինը չի նվազել: Երևանի մանրածախ առևտրի կետերում այսօրվա դրությամբ 1 կգ տավարի մսի արժեքը կազմում է միջինը 2600 դրամ, խոզի մսինը՝ 3500 դրամ, ոչխարի մսինը՝ 3000 դրամ:

По данным Министерства сельского хозяйства Армении, по положению на 2 августа 2013 года поголовье скота в стране выросло на порядка 62 тысяч голов. В целом, в Армении насчитывается около 303 тыс. коров, что на 20 тысяч больше, чем в прошлом году. Поголовье овец выросло на 114,3%, при том, что в 2012 году в Армении насчитывалось порядка 675 тыс. голов овец и коз. Рост зарегистрирован и по росту поголовья свиней до 134 тысяч голов.
Пресс-служба госструктуры распространила сообщение, согласно которому в конце сентября в Армении наблюдается понижении цен на мясо на 8%-15%. Так, если в начале года рыночная цена на туши составляла 2600-2700 драмов, на филе – 3300-3800 драмов, а на свинину и баранину- 2800-3000 драмов, то к концу сентября цены на говядину снизились на 8-9%, на свинину – на 11%, а на баранину– на 15%.
Кроме того, на данный момент поголовье откормленного для реализации скота и овец превышает показатели аналогичного периода прошлого года на 10%, а поголовье свиней – на 15%.
Такие показатели должны способствовать увеличению объемов производства животноводческой продукции и снижению цен на нее. Однако картина такова, что на продуктовом рынке «мясопродукты» в республике в августе 2013 года по сравнению с аналогичным периодом 2012 года зафиксирован рост цен на 3,6%. При этом, как сообщает Национальная статистическая служба Армении, в августе по сравнению с июлем рост цен на мясопродукты составил 0,2%, что, в основном, обусловлено ростом цен на мясо птицы – на 0,3%, куриные ножки – на 0,3%, свиное мясо – на 0,9%, копченую колбасу высшего сорта – на 1%, бастурмы (вяленное мясо) – на 2,1%. Одновременно в августе по сравнению с июлем был зафиксирован спад цен на баранину на 1,6%, а вот цены на говядину за указанный период остались неизменными.
Согласно мониторингу, проведенному PanARMENIANNet в ряде столичных пунктах розничной торговли, не было выявлено понижение цен на мясо. На сегодняшний день стоимость 1 кг говядины составляет в среднем 2600 драмов, свинины – 3500 драмов, баранины – 3000 драмов.