2012 թվականից նախատեսվում է սկսել հայկական մեղրի արտահանումն եվրոպական երկրներ: Ըստ ՀՀ կառավարության տվյալների, համապատասխան նախապատրաստական աշխատանքներն ԵՄ հետ արդեն ավարտական փուլում են:
Հայաստանում արտադրվող բարձրորակ մեղրի արտահանումը կնպաստի մեղվաբուծության զարգացմանն ու ոլորի ընդլայնմանը: Արդեն հայտնի է դարձել, որ ԵՄ հանձնաժողովի 2013/422/ԵՄ որոշմամբ Հայաստանն ընդգրկվել է Եվրամիության երկրներ մեղր արտահանելու իրավասություն ունեցեղ երկրների ցանկում:
2012 թվականին մեղրի արտադրությունը Հայաստանում գրեթե 10 անգամ կրճատվեց՝ կազմելով մոտ 100 տոննա: Ոլորտում նման իրավիճակ ստեղծվել էրկլիմայական պայմանների պատճառով, քանի որ տարին մեղվաբուծության համար խիստ անբարենպաստ էր: Համեմատության համար նշենք, որ նախորդ տարիներին երկրում արտադրվել է տարեկան 1000 տոննա մեղր:
Մեղվաբույծների ազգային միավորման նախագահ Թելման Նազարյանը վստահ է, որ Հայաստանում և Արցախում մեղվաբուծության զարգացման համար համապատասխան տարածքներ կանև այդ նպատակով ծրագիր է մշակվում:
Խոսելով մեղրի օգտակար հատկությունների մասին՝ Նազարյանը նշել է, որ մայրակաթի, ակնամոմի և մեղվաբուծական այլ մթերքների շնորհիվ կարելի է բուժել մի շարք ծանր հիվանդություններ: Ավելին, առողջապահության նախարարությունն արդեն պաշտոնապես թույլատրում է առողջապահության մեջ օգտագործել այդ մթերքները:
Ըստ Նազարյանի, առողջությունը պահպանելու համար մարդուն հարկավոր է օրական 100-120 գ մեղր օգտագործել: Նա տեղեկացրել է նաև, որ Հայաստանում մեղվաբուծական մթերքների կիրառմամբ դեղամիջոցներ են արտադրվում, բայց հայկական շուկայում մեծ է նաև կեղծ արտադրանքի քանակը:
Գյուղատնտեսության աջակցության Լոռու մարզային կենտրոնի տեղեկացմամբ, Եվրամիության սպառողների և առողջության պաշտպանության գլխավոր տնօրինություն (EU DG SANQO) ներկայացված Հայաստանի Հանրապետությունից մեղրի, մեղվաբուծական մթերք` Եվրամիության անդամ երկրներ արտահանման գործընթացի նախապայման հանդիսացող մեղրում և մեղվաբուծական մթերքներում մնացորդային քանակների պլանը, լրացված հարցաթերթն և ուղեկցող այլ փաստաթղթերն ընդունվել և հաստատվել են ԵՄ հանձնաժողովի և անդամ երկրների կողմից:
Մեղրում և մեղվաբուծական մթերքներում մնացորդային քանակների պլանը հրապարակվել է նաև ԵՄ պաշտոնական ամսագրում:

Экспорт армянского меда в европейские страны предусматривается начать с 2014 года. Согласно данным правительства Армении, соответствующие подготовительные работы с ЕС находятся на заключительной стадии.
Экспорт производимого в Армении высококачественного меда поспособствует дальнейшему развитию и расширению отрасли пчеловодства. Уже стало известно, что Армения по решению ЕС от 2013/422 включена в список стран, имеющих право экспортировать мед.
Производство меда в Армении в 2012 году сократилось практически в десять раз, составив порядка 100 тонн. Такая ситуация в сфере сложилась из-за климатических условий: 2012 год был крайне неблагоприятным для пчеловодства. Для сравнения – в предыдущие годы объем производства меда в республике составлял 1000 тонн в год.
Председатель Национального объединения пчеловодов Тельман Назарян уверен, что в Армении и в Арцахе есть подходящие территории для развития пчеловодства и с этой целью разрабатывается соответствующая программа.
Говоря о полезных свойствах меда, Назарян отметил, что с помощью маточного молочка, прополиса и другой продукции пчеловодства можно излечить ряд тяжелых заболеваний. Более того Минздрав Армении уже официально разрешает использовать перечисленную продукцию в медицине.
По словам Назаряна, в среднем для поддержания здоровья, человеку необходимо употреблять 100-120 грамм меда в день. Глава Национального объединения пчеловодов сообщил также, что в Армении производятся медикаменты на основе продукции пчеловодства, однако на армянском рынке существует много подделок, как меда, так и всей продукции в целом.