30 Սեպտեմբեր 2013 - 11:05 AMT
2013թ. սեպտեմբերին 2012թ. սեպտեմբերի համեմատ սպառողական գների ինդեքսը կազմել է 108.2%, այդ թվում, պարենային ապրանքներինը (ներառյալ ոգելից խմիչք և ծխախոտ)` 108.0%, ոչ պարենային ապրանքներինը` 103.4%, ծառայությունների սակագներինը` 110.9%, հայտնում է Ազգային վիճակագրական ծառայությունը:
2013թ. սեպտեմբերին օգոստոսի համեմատ ՀՀ սպառողական շուկայում արձանագրվել է 0.2% գնանկում: Պարենային ապրանքների (ներառյալ ոգելից խմիչք և ծխախոտ) գները նշված ժամանակահատվածում նվազել են 0.5%-ով, ծառայությունների ոլորտի սակագները`0.2%-ով, իսկ ոչ պարենային ապրանքների շուկայում գրանցվել է 0.6% գնաճ:
Հանրապետության դիտարկվող 9 քաղաքներում 2013թ. սեպտեմբերին օգոստոսի համեմատ սպառողական գները նվազել են 0.6-0.1%-ով (գնանկման ամենաբարձր ցուցանիշներն արձանագրվել են Վաղարշապատ և Մարտունի քաղաքներում), իսկ 2-ում գրանցվել է 0.2-0.3% գնաճ: Մայրաքաղաքում սպառողական գների ընդհանուր մակարդակը նախորդ ամսվա համեմատ նվազել է 0.2%-ով:

30 Сентябрь 2013 - 09:39 AMT
В сентябре 2013 года на потребительском рынке Армении по сравнению с аналогичным периодом 2012 года зафиксирована 8,2%-инфляция. Как сообщает Национальная статистическая служба Армении, цены на продовольственные товары (включая алкогольные напитки и табачные изделия) увеличились на 8%, а цены на непродовольственные товары увеличились на 3,4%, тарифы в сфере услуг увеличились на 10,9%.
Одновременно в сентябре по сравнению с августом 2013 года на потребительском рынке Армении была зафиксирована 0,2% дефляция, что в основном обусловлено спадом цен на продовольственные товары (включая алкогольные напитки и табачные изделия) на 0,5%, тарифы в сфере услуг сократились на 0,2%, а вот на непродовольственные товары цены за указанный период выросли на 0,6%.
В сентябре по сравнению с августом 2013 года в 9 исследуемых городах республики потребительские цены сократились на 0,6-0,1%, при этом самый высокий показатель спада был зарегистрирован в городах Вагаршапат и Мартуни. В столице потребительские цены в месячном разрезе сократились на 0,2%.