30 Սեպտեմբեր 2013 - 11:48 AMT
Իրանում երկու մարդ է ձերբակալվել, որոնց կասկածում են նախագահ Հասան Ռոուհանիի վրա կոշիկ նետելու մեջ: Այդ մասին հայտնում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունը, տեղական ԶԼՄ-ների վրա հղումով:
Մի քանի տասնյակ երիտասարդ իսլամիստներ միացել են նախագահի հարյուրավոր կողմնակիցներին, որոնք հավաքվել էին Թեհրանի օդանավակայանում՝ դիմավորելով նրան Նյու Յորքից, որտեղ Իրանի նախագահը մասնակցում էր ՄԱԿ ԳՎ նստաշրջանին: Ինչպես ավելի վաղ էր հայտնի դարձել, երբ Ռոուհանին մոտեցել է դիմավորողներին, հանրության պահպանողական տրամադրված հատվածի կողմից նրա ուղղությամբ հավկիթներ ու կոշիկ են նետել:
Դրան հաջորդել է Ռոուհանիի երկու հակառակորդների ձերբակալությունը: Նրանցից մեկը իր կոշիկը որպես բողոքի նշան օգտագործածներից մեկն է: Մյուսին ձերբակալել են մեկ ոտնամանով լինելու համար, թեև ոչ ոք չի տեսել, թե նա ինչպես է կոշիկ նետել:
Պետության ղեկավարի հանդեպ անհարգալից վերաբերմունքի փաստով հետաքննություն է սկսվել, հայտնել են ոստիկանությունից:
Ռոուհանիի գործողությունները ՄԱԿ ԳՎ-ում, նրա հեռախոսազրույցը ԱՄՆ նախագահի հետ դժգոհություն են առաջացրել Իրանի բնակչության որոշ շրջանակներում, քանի որ այդ քայլերն ընկալվել են որպես Իրանի ձգտում ԱՄՆ հարաբերությունների հետ կարգավորման ի վնաս ազգային շահերի:
Անցած շաբաթ, ելույթ ունենալով ՄԱԿ ԳՎ նստաշրջանում, Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին հայտարարել էր, որ պատրաստ է ամենասեղմ ժամկետում միջուկային խնդրի կարգավորման շուրջ բանակցություններ սկսել՝ 3-6 ամսում: Նյու Յորքում նաև կայացել էր Իրանի ներկայացուցչի հետ «վեցնյակի» բանախոսների հանդիպումը, որի արդյունքներից կողմերը գոհ են մնացել:
Ավելի ուշ Օբամայի նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել նրա հեռախոսազրույցը Ռոուհանիի հետ: Ինչպես հայտնել է ԱՄՆ նախագահը, նա Իրանի իր պաշտոնակցի հետ քննարկել է միջուկային ծրագրի կարգավորման ուղիները: Մինչդեռ, Սպիտակ տան բարձրաստիճան պաշտոնյան հայտարարել է, որ բարձրաստիճան ներկայացուցիչը լրագրողներին հայտնել է, որ ԱՄՆ և Իրանի բանակցությունները միջուկային խնդրի շուրջ չեն շարունակվի նախագահների մակարդակով, չնայած ուրբաթ օրը Բարաք Օբաման ու Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին հեռախոսազրույց են ունեցել:

30 Сентябрь 2013 - 10:43 AMT
В Иране арестованы два человека по подозрению в том, что бросили обувь в президента Хасана Рухани. Об этом сообщает "Интерфакс" со ссылкой на местные СМИ.
Несколько десятков молодых исламистов присоединились к сотням сторонников президента во время встречи Рухани в аэропорту по его возвращении из Нью-Йорка, где он принимал участие в сессии ГА ООН. Как сообщалось ранее, когда Рухани приблизился к встречавшим, со стороны консервативно настроенной публики в него полетели яйца и обувь.
За этим актом последовал арест двух противников Рухани. Один из них – тот, кто использовал свой ботинок для выражения протеста, а второй – оказавшийся в одном ботинке, хотя его бросок и не был зафиксирован.
По факту проявленного неуважения к главе государства начато расследование, сообщают полицейские власти.
Деятельность Рухани на сессии ГА ООН, а также его телефонная беседа с президентом США Бараком Обамой вызвала недовольство у части иранских политиков и населения, поскольку эти шаги были восприняты как стремление Ирана к нормализации отношений с США в ущерб национальным интересам.
На прошлой неделе, выступая на сессии Генеральной ассамблеи ООН в Нью-Йорке, президент Ирана Хасан Рухани заявил о готовности начать переговоры по урегулированию ядерной проблемы в кратчайшие сроки. Иранский лидер назвал срок в три-шесть месяцев. В Нью-Йорке также прошла встреча "шестерки" переговорщиков с Ираном, результатом которой стороны остались довольны, и был налажен диалог с руководством США.
Позже по инициативе Барака Обамы состоялся его телефонный разговор с Роухани. Как сообщил американский президент, он обсудил с иранским коллегой пути урегулирования иранской ядерной проблемы. Между тем, высокопоставленный представитель Белого дома заявил, что переговоры США и Ирана по ядерной проблеме не будут продолжаться на уровне президентов, несмотря на пятничный звонок Барака Обамы Хасану Роухани.