30 Սեպտեմբեր 2013 - 13:46 AMT
Երկուշաբթին շուկաներ էական նորություններ չբերեց: Հին մտահոգությունները ԱՄՆ պետպարտքի շեմի մասին առանձնապես չեն մտահոգում շուկայի մասնակիցներին, քանի որ խաղարկվող սցենարն արդեն բավականին հնացել է. անցյալ տարի պետպարտքի շեմի հարցը գրեթե համաշխարհային պրեմիերայի էր վերածվել: Բայց հարցը բարեհաջող լուծում ստացավ, և աչքի ընկնող ոչ մի բան տեղի չունեցավ: Նման մի բան էլ այս անգամ է սպասվում, սակայն, ենթադրվում է, որ բոլորը կպայմանավորվեն և առանցքային հարցը կրկին կդառնա խթանման կրճատման ծրագիրը:
Վաղը կհրապարակվեն ԵՄ-ում արտադրական հատվածի ու գործազրկության մասին տվյալները, վերջին ցուցանիշը կազմում է 12,1 տոկոս: Այդ ցուցանիշի նվազումը կարող է նոր խթան դառնալ եվրոպական արժույթի արժեքի աճի համար ԱՄՆ դոլարի համեմատ: Քանի դեռ խթանման կրճատումների թեմայի շուրջ շահարկումները կոնկրետ տեսք չեն ստացել, ներդրողների աչքերում առավել գրավիչ կլինի եվրոպական տնտեսությունը:
Forex Club-ը հետևյալ խորհուրդն է տալիս՝ գնի 1,3550 մակարդակի դեպքում, հնարավոր է, եվրոն նվազի մինչև 1,3450, գերադասում ենք վաճառել 1,3550-ից սկսած:
«ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԵՔՍ ԱՐՄԵՆԻԱ» ԲԲԸ–ում սեպտեմբերի 30-ին իրականացվել է 6 մլն ԱՄՆ դոլարի առք և վաճառք 405.75 դրամ մեկ ԱՄՆ դոլարի դիմաց միջին փոխարժեքով: Փակման գինը կազմել է 405.75 դրամ մեկ ԱՄՆ դոլարի դիմաց:
Սեպտեմբերի 30-ին 1 ԱՄՆ դոլարի միջին կշռված փոխարժեքը կազմել է 405.29 դրամ՝ սեպտեմբերի 27-ի համեմատ աճելով 0.23 կետով: 1 եվրոյի փոխարժեքը կազմել է 546.82 դրամ՝ ավելանալով 0,39 կետով: Այս մասին հաղորդում է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի մամուլի ծառայությունը:

30 Сентябрь 2013 - 13:05 AMT
Начало понедельника не привнесло на рынки ничего существенно нового. Старые беспокойства по поводу потолка госдолга США не особо пугают участников рынка, поскольку разыгрываемый сценарий уже порядком устарел: в прошлом году вопрос о потолке государственного долга страны стал едва ли не мировой премьерой. Однако, как все помнят, вопрос благополучно разрешился, и ничего выдающегося не произошло. Подобное ожидается и в этот раз, однако, предполагается, что все договорятся и ключевым вопросом снова станет программа сокращения стимулирования.
Завтра будут опубликованы данные в отношении производственного сектора и безработицы в ЕС, последняя составляет 12,1 %, снижение этого показателя в состоянии придать новый импульс для роста стоимости европейской валюты в отношении американского доллара. До тех пор пока спекуляции на тему сокращения стимулирования не обрели конкретный образ, большей привлекательностью в глазах инвесторов будет обладать европейская экономика.
Forex Club дает следующую торговую рекомендацию: при достижении ценой уровня 1,3550 возможно снижение стоимости единой европейской валюты до 1,3450, предпочитаем продавать от 1,3550.
На фондовой бирже NASDAQ OMX Армения 30 сентября было реализовано сделок по купле-продаже валюты на сумму 6 млн. долларов по среднему курсу 405.75 драма/$1 США. Цена закрытия составила 405.75 драма/$1 США.
При этом среднерыночный курс 1 доллара США 30 сентября составил 405.29 драма, увеличившись по сравнению с 27 сентября на 0,23 п.п. В то же время, курс 1 евро составил 546.82 драма, увеличившись на 0.39 пункта. Об этом сообщает пресс-служба Центробанка Армении.