30 Սեպտեմբեր 2013 - 13:50 AMT
Ավստրիական Զարգացման բանկը (OeEB) և «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ն ստորագրեցին պայմանագիր`15 մլն ԱՄՆ դոլարի չափով Ամերիաբանկին վարկ տրամադրելու մասին, որի 70%-ն ուղղվելու է Հայաստանի Հանրապետությունում փոքր և միջին ձեռնարկությունների, իսկ 30%-ը` վերականգնվող էներգետիկայի և էներգաարդյունավետության ծրագրերի ֆինանսավորմանը: Վարկը տրամադրվել է 8 տարի ժամկետով, ասվում է ընկերության մամլո հաղորդագրության մեջ:
Փոքր և միջին բիզնեսը մեծ նշանակություն ունի Հայաստանի տնտեսության զարգացման ու կայունության համար, այն ապահովում է երկրի համախառն ներքին արդյունքի շուրջ 43%-ը և աշխատատեղերի զգալի մասը: Այս երկարաժամկետ ֆինանսավորումն էապես կնպաստի Հայաստանում ՓՄՁ-ների գործունեության զարգացմանն ու հետագա ընդլայնմանը, ներքին ու արտաքին շուկաներում նրանց մրցունակության բարձրացմանը: Վերականգնվող էներգետիկային ուղղված ֆինանսավորումը խթան կհանդիսանա այդ ոլորտի կայուն զարգացման ամրապնդման, էներգախնայողության ապահովման համար ինչպես ձեռնարկությունների, այնպես էլ բնակչության շրջանում:
Ամերիաբանկը Հայաստանի դինամիկ զարգացող բանկերից է և դասվում է երկրի ամենակայուն և խոշոր ֆինանսական հաստատությունների շարքին: Այն Հայաստանում առաջին ներդրումային բանկն է և սկսած 2007թ-ից` տրամադրում էնորարարական բանկային ծառայությունների լայն տեսականի: «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ ունիվերսալ բանկ է, որը մատուցում է կորպորատիվ, ներդրումային և մանրածախ բանկային ծառայություններ` տրամադրելով բանկային լուծումներիամբողջական փաթեթ:
Oesterreichische Entwicklungsbank AG (OeEB) գործում է որպես Ավստրիայի պետական զարգացման բանկ 2008թ. մարտից: Բանկը մասնագիտանում է զարգացող երկրներում մասնավոր հատվածի ծրագրերի համար երկարաժամկետ ֆինանսավորում տրամադրելու մեջ` կայուն զարգացում ապահովելու նպատակով: OeEB-ն նաև տրամադրում է տեխնիկական աջակցություն (խորհրդատվություն), որը կարող է օգտագործվել` զարգացման նախագծերի ազդեցությունն ընդլայնելու համար:

ЗАО «Америбанак» и Банк развития Австрии (OeEB) подписали кредитное соглашение, по которому армянскому банку будет предоставлено $15 млн., сроком на 8 лет.
Как отмечается в сообщении пресс-службы ЗАО «Америабанк», 70% из предоставленной суммы будет направлено на финансирование малого и среднего бизнеса (МСБ) Армении, а остальные 30% – на финансирование программ в сфере возобновляемой энергетики и энергосбережения.
Это долгосрочное финансирование нацелено на развитие МСБ, который имеет большое значение для Армении и обеспечивает 43% ВВП страны, а также значительную занятость.
Финансирование же возобновляемой энергетики станет стимулом для стабильного развития этой сферы и обеспечения энергосбережения как для бизнеса, так и для населения.
ЗАО «Америабанк» является универсальным банком, предоставляющим инвестиционные, корпоративные и розничные банковские услуги в виде комплексного пакета банковских решений. Америабанк является первым инвестиционным банком в Армении, который с 2007 года предоставляет широкий спектр инновационных банковских услуг.
Банк развития Австрии был основан в марте 2008 г. как компания в структуре Австрийского Контрольного Банка (OeKB) . В первую очередь, Австрийский Банк Развития поддерживает проекты частного сектора в развивающихся странах.