Սիրիայի ԱԳ նախարար Վալիդ Ալ Մուալեմը ՄԱԿ ԳՎ-ում իր ելույթի ժամանակ հայտարարել է, որ սիրիացի ժողովուրդը կողմ է հակամարտության կարգավորմանը քաղաքական ճանապարհով՝ նշելով, որ բոլորին հայտնի երկրները հայտարարում են ահաբեկչության դեմ պայքարի մասին, սակայն իրականում սատարում են գրոհայիններին:
«Սիրիացիները պատրաստ չեն հաշտվելու այն հանգամանքի հետ, որ օտարերկրացի վարձկանները քանդում են նրանց եկեղեցիներն ու մզկիթները: Օրինակ, գրոհայինների կողմից պաշարված Մաալուլ քաղաքում, որտեղ քրիստոնյաներն վաղեմի ժամանակներից խաղաղ ապրել են մահմեդականների հետ»,-ասել է նա:
Սիրիայի ԱԳ նախարարը հայտարարել է, որ երկրում գործող ահաբեկիչները մեղսակից են 2001 թ. սեպտեմբերի 11-ի ահաբեկչությանը, հայտնում է Reuters գործակալությունը:
Ալ Մուալեմը հայտնել է նաև, որ այժմ Սիրիայում կռվում են ահաբեկիչներ աշխարհի 83 երկրներից և զգուշացրել է, որ երբ նրանք լքեն Սիրիան և վերադառնան իրենց երկրներ, հնարավոր չի լինի կասեցնել ահաբեկչության տարածումը: «Այն, ինչ այժմ կատարվում է Սիրիայում, պարզ է բոլորին: Սակայն, կան մարդիկ, որոնք չեն ցանկանում ոչինչ տեսնել ու լսել»,-ասել է նախարարը՝ հավելելով, որ երկրում ոչ թե քաղաքացիական պատերազմ է գնում, այլ պայքար զինված ավազակների դեմ:

1 Октябрь 2013 - 06:59 AMT
Министр иностранных дел Сирии Валид Аль-Муаллем в ходе выступления на ГА ООН заявил, что сирийский народ выступает за разрешение конфликта политическим путем, подчеркнув, что известные всем страны заявляют о борьбе с терроризмом, однако на самом деле поддерживают боевиков. «Сирийцы не готовы смириться с тем, что их церкви и мечети разрушают иностранные наемники. Пример тому – ситуация в осажденном боевиками сирийском городе Маалул, где христиане издавна мирно сосуществовали с мусульманами», – подчеркнул он.
Глава сирийского МИД прямо заявил, что террористы, находящиеся в его стране причастны к теракту 11 сентября 2001 года, передает Reuters.
Аль-Муаллем также сказал, что в настоящее время в Сирии воюют террористы из 83 государств и предупредил, что когда-нибудь они покинут Сирию и вернутся в свои страны и тогда распространение терроризма не остановить. "То, что сейчас происходит в Сирии, ясно всем. Однако есть те, кто не хотят ничего видеть и слышать", – подчеркнул министр, добавив, что в стране идет не гражданская война, а борьба с вооруженными бандитами.
Совет Безопасности ООН единогласно одобрил резолюцию по уничтожению химического оружия в Сирии. В заседании СБ ООН, на котором состоялось голосование, принял участие министр иностранных дел России Сергей Лавров. В резолюции отмечается, что в случае ее невыполнения, в том числе нелегальной передачи химических вооружений и их применения кем бы то ни было в Сирии, будут приняты меры по главе 7-й устава ООН. Эта глава предусматривает жесткие меры, вплоть до военных действий, для обеспечения мира и безопасности.