1 Հոկտեմբեր 2013 - 06:52 AMT
ԱՄՆ Սենատը դեմ է քվեարկել բյուջեի նախագծին, որը ներկայացվել էր քննարկման: Փաստաթղթի օգտին, որով նախատեսվում էր հետաձգել առողջապահության ոլորտի բարեփոխումները, քվեարկեց 46 սենատոր, դեմ հանդես եկան 54-ը, հայտնում է Associated Press-ը:
ԱՄՆ-ում դադարեցվում է դաշնային պետական հաստատությունների ֆինանսավորումը:
Հանրապետականները ներառել են օրինագծի մեջ առողջապահական բարեփոխումները հետաձգելու վերաբերյալ պահանջը, Սենատի համար այդ ձևակերպումն անընդունելի էր: Նոր ֆինանսական տարին, որն ԱՄՆ-ում սկսվում է հոկտեմբերի 1-ին, երկիրը սկսում է առանց պետբյուջեի, որը պետք է համաձայնեցնեն Կոնգրեսի երկու պալատները:
Կառավարության փակումը կանդրադառնա մոտ 1 մլն պետծառայողների վրա, շատերը կուղարկվեն չվճարվող արձակուրդ:
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման զինվորականներին ու քաղծառայողներին ուղղված իր ուղերձում ասել է. «Ես կշարունակեմ աշխատանքը Կոնգրեսի հետ…որպեսզի դուք որքան հնարավոր է շուտ վերադառնաք ձեր աշխատանքին»:
Ընդդիմադիր Հանրապետական կուսակցությունը օրինագիծ ընդունեց Ներկայացուցիչների պալատում, որով թույլատրվում է ֆինանսավորել կառավարությունը հոկտեմբերի 1-ից մի պայմանով, որ չեղյալ հայտարարվի առողջապահության բարեփոխման ֆինանսավորումը: Հանրապետականները նաև սպառնում են չքվեարկել փոխառությունների լիմիտի բարձրացման օգտին, ինչը տեսականորեն կարող է դեֆոլտի սպառնալիք հանդիսանալ ԱՄՆ համար արդեն հոկտեմբերի 17-ին, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Ֆինանսավորման դադարեցումը համընդհանուր գործադուլի չի նմանվի: Այն կվերաբերի առաջին հերթին պետհաստատություններին ու ծառայողներին, բայց երկրի կյանքը չի մարի՝ քաղաքացիներն ուղղակի անհարմարություններ կունենան կառավարության հետ առնչվելիս:
Հանրապետականներն անզիջում են տրամադրված, նրանք կփորձեն հաջողության հասնել և կվերադարձնեն Սենատ բյուջեի նախագիծն առանց փոփոխությունների: Այդ մասին հայտնի է դարձել օրենսդիրների խորհրդակցությունից հետո:
Սեպտեմբերի 29-ին Ներկայացուցիչների պալատն ընդունեց բյուջետային փաստաթուղթը, որը մեկ տարով կասեցնում էր բժշկական ապահովագրության բարեփոխումների իրականացումը, որը նախագահ Օբամայի ամենակարևոր նախագծերից է: Օրենսդիրների վրա չազդեցին Սպիտակ տան բյուջեի վրա վետո դնելու սպառնալիքները:
Առողջապահական բարեփումներով նախատեսվում է առավել մատչելի դարձնել բժշկական ապահովագրությունը և ներառել այն 50 մլն քաղաքացիներին, որոնք չունեն ապահովագրություն:
Նախորդ նման դեպքը, երբ բյուջեի բացակայության պատճառով կառավարությունը դադարեցրեց աշխատանքը, տեղի է ունեցել դեռ նախագահ Բիլ Քլինթոնի օրոք, 1996 թվականին: Ընդհանուր առմամբ, կառավարությունը փակվել է արդեն 17 անգամ, վերջին անգամ դա եղել է 17 տարի առաջ: Քանի որ պետության հիմնական գործառույթները չեն տուժում, Սպիտակ տան ու Կոնգրեսի առճակատումը կարող է երկար տևել:
Կոնգրեսականները գրեթե 40 անգամ փորձել են արգելափակել նախագահի առաջարկած բարեփոխումը: Վերջին անգամ հերթական փորձը ձեռնարկվել է 2013 թվականի մայիսին: Այն ժամանակ կոնգրեսականներն առաջարկեցին բյուջեի կարճաժամկետ ֆինանսավորում՝ առողջապահական բարեփոխումներից հրաժարվելուն ի պատասխան:

1 Октябрь 2013 - 05:24 AMT
В США сенат проголосовал против проекта бюджета, внесенного на рассмотрение палатой представителей. За документ, в котором предлагалось отложить реализацию реформы здравоохранения, проголосовали 46 сенаторов, против выступили 54 законодателя, передает Associated Press.
Финансирование федеральных госучреждений в США прекращается, поскольку конгресс не смог согласовать бюджетный закон до начала нового финансового года.
Республиканцы включали в законопроект требование отложить реализацию реформы здравоохранения, для сената эти формулировки оказались неприемлемыми. В новый финансовый год, который начинается в США 1 октября, страна вступает без государственного бюджета, который должны были согласовать обе палаты конгресса.
Решение правительства затронет примерно миллион госслужащих, многие из них будут отправлены в неоплачиваемые отпуска со вторника.
Президент США Барак Обама в телеобращении к военным и гражданским служащим вооруженных сил страны: "Я продолжу работать к конгрессом… чтобы вернуть вас на работу как можно скорее".
Оппозиционная Республиканская партия провела в палате представителей законопроект, который позволяет продолжение финансирования правительства с 1 октября только при условии отмены финансирования реформы здравоохранения. Также республиканцы грозят не проголосовать за повышение лимита на заимствования, что теоретически может грозить дефолтом по долгу США уже 17 октября, передает РИА Новости.
Прекращение финансирования не будет напоминать всеобщую забастовку. Оно коснется прежде всего государственных учреждений и служащих, но жизнь страны не замрет — граждане просто будут испытывать неудобства, имея дело с правительством.
При этом республиканцы настроены бескомпромиссно: они попробуют добиться уступок Белого дома и вернут в сенат проект бюджета, не внося в него изменений, касающихся спорного вопроса о сворачивании реформы здравоохранения. Об этом стало известно после совещания законодателей у спикера палаты представителей, республиканца Джона Бейнера.
29 сентября палата представителей приняла бюджетный документ, который приостанавливал на год реализацию реформы медицинского страхования – одного из главных проектов президента Барака Обамы. На законодателей не подействовали угрозы со стороны Белого дома о наложении вето на закон о бюджете.
Оппозицию со стороны республиканцев встречает реформа здравоохранения (т.н. Obamacare), которая призвана сделать медицинское страхование более доступным и охватить около 50 млн незастрахованных граждан.
Предыдущий случай, когда из-за отсутствия принятого на начало финансового года бюджета правительство приостанавливало работу, произошел еще в президентство Билла Клинтона, в 1996г. В целом же, правительство временно закрывалось уже 17 раз, в последний раз это случилось 17 лет назад. Основные функции государства не пострадают, так что противостояние Белого дома и конгресса может продолжиться неопределенно долго.
Реформа здравоохранения была ключевым элементом предвыборной кампании президента Барака Обамы в 2008 году. Как ожидается, благодаря ей удастся распространить медицинское страхование на 32 миллиона американцев, которые в настоящее время лишены его. Закон о реформе здравоохранения призван снизить стоимость медицинской страховки и сделать медпомощь доступнее, поскольку в США нет бесплатной медицины, и услуги врача оплачивают страховые компании, которые, в свою очередь, предлагают людям годовые контракты.
Конгрессмены почти 40 раз пытались заблокировать предложенную президентом реформу. В последний раз очередная попытка была предпринята в мае 2013 года. Тогда конгрессмены предлагали краткосрочное финансирование бюджета в обмен на отказ в финансировании реформы здравоохранении.