1 Հոկտեմբեր 2013 - 08:20 AMT
2013 թ. հունվար-օգոստոսին Հայաստանում կոնյակի արտադրությունն ավելացել է 3,6 տոկոսով՝ հասնելով 11 մլն լիտրի
2013-ի հունվար-օգոստոսին Հայաստանում արտադրվել է 11 151,2 հազար լիտր կոնյակ, ինչը 3,6 % տոկոսով ավելի է 2012-ի նույն շրջանի ցուցանիշից (10 766,4 հազար լիտր):
Ինչպես հաղորդում է Հայաստանի Ազգային վիճակագրական ծառայությունը, նույն շրջանում երկրում արտադրվել է 5 498,7 հազար լիտր օղի, ինչը քիչ է 2012-ի ցուցանիշից (6 466,3) 15 տոկոսով:
Բացի այդ, 2013-ի հունվար-օգոստոսին արտադրվել է 3 449,6 հազար լիտր գինի 2012-ի 2 598,4 հազար լիտրի փոխարեն (32,8 տոկոս աճ): Շամպայն-գինիների արտադրությունն աճել է 86,8 տոկոսով` կազմելով 172,4 հազար լիտր: Հաշվետու շրջանում երկրում արտադրվել է 12 772,0 հազար լիտր գարեջուր, ինչը 21,3 տոկոսով ավելի է 2012 հունվար-օգոստոսին՝ հասնելով 9 729,0 հազար լիտրի:
Ոչ ալկոհոլային խմիչքների արտադրությունը 2013-ի հունվար-օգոստոսին կազմել է 34 694,3 հազար լիտր, ինչը 37,7 տոկոսով ավելի է 2012-ի նույն շրջանի ցուցանիշից (25 196,1):
2013 թ. սեպտեմբերի 30-ի դրությամբ խաղողի բերքը Հայաստանում կազմել է մոտ 152 հազար տոննա: Ելույթ ունենալով Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում՝ գյուղնախարարի տեղակալ Սամվել Գալստյանը վստահություն է հայտնել, որ 2013 թ. բերքի ծավալը կգերազանցի նախորդ տարվա մակարդակը՝ 241,4 հազար տոննա:
Խաղողի մթերման գինն ընթացիկ տարում կազմել է 145 դրամ 1 կգ դիմաց՝ 2012 թ. 142,1 դրամի փոխարեն: Մթերման ծավալները 2012 թ. կազմել են 156,600 տոննա, իսկ ընթացիկ տարվա սեպտեմբերի 27-ի դրությամբ՝ 92,193 տոննա:

В январе-августе 2013 года в Армении было произведено 11 151,2 тыс. литров коньяка, что на 3,6% больше показателя аналогичного периода 2012 года (10 766,4 тыс. литров).
Как сообщает Национальная статистическая служба республики, в тот же период в стране было произведено 5 498,7 тыс. литров водки, что меньше показателя 2012 года (6 466,3 тыс. литров) на 15%.
Кроме того, в январе-августе 2013 года было произведено 3 449,6 тыс. литров вина против 2 598,4 тыс. литров в 2012 году (рост на 32,8%). В то же время за отчетный период в стране было произведено 12 772,0 тыс. литров пива, что на 31,3% больше, чем в январе-августе 2012 года – 9 729,0 тыс. литров. Производство шампанских вин зафиксировало рост в отчетном периоде на 86,8% – до 172,4 тыс. литров.
Производство безалкогольных напитков в январе-августе 2013 года составило 34 694,3 тыс. литров, что на 37,7% больше, чем в аналогичном периоде 2012 года – 25 196,1 тыс. литров.
Надо отметить, что урожай винограда в Армении по состоянию на 30 сентября 2013 года составил около 152 тысяч тонн. Выступая накануне на пресс-конференции в Ереване, заместитель министра сельского хозяйства Самвел Галстян высказал уверенность, что в 2013 году объем урожая превысит прошлогодний уровень в 241,4 тысяч тонн.
Закупочная цена на виноград в текущем году составляет 145 драмов за килограмм против 142,1 драмов в 2012 году. Объем закупок винограда в 2012 году составил 156,600 тонн, а по состоянию на 27 сентября нынешнего года – 92,193 тонны.