1 Հոկտեմբեր 2013 - 10:16 AMT
Le Nouvel Observateur. Ֆրանսիական բանակը պատրաստ էր հարվածել Սիրիային՝ սպասում էին միայն Օբամայի հրահանգին
Ֆրանսիացի զինվորականները պատրաստ էին հարվածել Սիրիային: «Ռաֆալ» ինքնաթիռները պատրաստ էին թռիչքի, նշանակետերը որոշված էին, պատրաստ էր նաև մումալի համար հաղորդագրությունը: Սակայն վերջին պահին Ֆրանսուա Օլանդը ստիպված եղավ չեղյալ հայտարարել այդ ամենը, գրում է Le Nouvel Observateur-ի թղթակից Վենսան Ժովերը:
Այդ խելահեղ օրը սկսվեց օգոստոսի 31-ին՝ առավոտյան 3:00-ին, երբ Ֆրանսիայի նախագահի հերթապահ կապի սպային հեռաձայնեց նրա ամերիկացի գործընկերը և հայտնեց, որ Փարիզի ժամանակով 18:15-ին Օլանդին կզանգահարի Բարաք Օբաման, ասվում է հոդվածում:
Օլանդը չէր կասկածում, որ Սպիտակ տան ղեկավարը կհայտնի նրան Սիրիայի դեմ հարված հասցնելու որոշման մասին, ուստի որոշեց նրա հետ զրույցից հետո անմիջապես գումարել կառավարության նիստ նեղ կազմով: Ավարտին Ֆրանսիայի նախագահը մտադիր էր հրաման արձակել զինվորականներին գործողություն սկսելու մասին:
Ըստ ֆրանսիական բանակի շտաբի, սեպտեմբերի 1-ին մի քանի կործանիչներ պետք է հրթիռակոծեին ու ռմբակոծեին սիրիական ՀՕՊ ուժերը և 4-րդ «քիմիական» կորպուսի հրամանատարական կետերը: Ենթադրվում էր, որ օդաչուները գործելու են միջազգային ջրերի վրայի օդային տարածքից: «Մենք չէինք ուզում հարվածել թուրքական օդային տարածքից,-պատմել է պարբերականին ֆրանսիացի պաշտոնյաներից մեկը:-Մենք մտավախություն ունեինք, որ Ասադն ինքնապաշտպանության շրջանակներում կհարվածի հարևան պետություններին, իսկ դա կարող էր հակամարտության մեջ ներքաշել ՆԱՏՕ-ին»:
Միայն մեկ բարդություն կար. ֆրանսիական Scalp թևավոր հրթիռների գործողության շառավիղը 250 կմ է, հետևաբար, ֆրանսիացի օդաչուները կարող էին թիրախավորել միայն Սիրիայի արևելքում գտնվող օբյեկտները, այդ թվում Դամասկոսը: Մնացածան իրենց վրա պետք է վերցնեին ամերիկացիները: «Մենք կախված չէինք նրանցից, -վստահեցրել է աղբյուրը ՊՆ-ում:- Մենք միայն մեկ բան չէինք վերահսկում՝ ժամանակացույցը: Հրահանգը պետք է Օբաման տար»:
Ելիսեյան պալատում չէին կասկածում, որ Օբաման կտա նման հրահանգ: Ոչ ոք Ֆրանսիայում չէր կարող ենթադրել, որ 186 կոնգրեսականների նամակը կարող էր այդքան մեծ ազդեցություն ունենալ ԱՄՆ 44-րդ նախագահի վրա: «Ես որոշել եմ գործել,-ասել էր Օբաման իր ֆրանսիացի պաշտոնակցին հեռախոսազրույցի ժամանակ,-բայց սկզբից ես պետք է ստանամ Կոնգրեսի հավանությունը»: «Օլանդը տարակուսանքի մեջ էր,-գրում է հոդվածի հեղինակը:-Նա փորձեց համոզել ԱՄՆ նախագահին, բայց ապարդյուն»:
Այդ ժամանակ Ֆրանսիայի նախագահը հրամայեց ետ կանչել կործանիչներն ու հետաքրքվեց, թե երբ է հերթական բարենպաստ օրը: Ըստ համընդհանուր կարծիքի, դա սեպտեմբերի 15-ն էր, քանի որ Կոնգրեսում քվեարկության ու ՄԱԿ ԳՎ բացման միջև էր: «Հաջորդ շաբաթ կփակվի նաև այդ վերջին «պատուհանը» Պուտինի խորամանկ դիվանագիտական քայլից հետո»,-գրում է Ժովերը, հայտնում է inopressa.ru-ն:
Ինչպես ավելի ուշ խոստովանեցին Սպիտակ տանը, Ռուսաստանի նախաձեռնությունը քիմիական զենքի վերաբերյալ ետ մղեց Սիրիայի դեմ հարվածը երկրորդ պլան: Իր հեռուստաուղերձում ԱՄՆ նախագահը հայտարարեց, որ ԱՄՆ-ն չի միջամտի Սիրիայի քաղաքացիական պատերազմին: «Ես դեմ էի ռազմական գործողություններին, քանի որ մենք չենք կարող ուժի կիրառմաբ լուծել ուրիշների քաղաքացիական պատերազմը»,-ասել է Օբաման: Նա նշել է, որ Սիրիայի դեմ հարվածը, որով կկանխվի քիմիական զենքի կիրառումը, բխում է ԱՄՆ շահերից: «Մենք պետք է կասեցնենք քիմիական զենքի հետագա տարածումը»,-ասել է Օբաման: Ըստ նրա, ԱՄՆ-ն պետք է ազդանշան տա, որ չի հանդուրժի քիմիական զենքի կիրառումը: «Դա է իմ գնահատականը որպես գլխավոր հրամանատարի»,-ասել է նախագահը: Օբաման հաստատել է, որ Վաշինգտոնը չի կասկծում, որ Սիրիայի իշխանությունները մեղսակից են օգոստոսի 21-ի քիմիական գրոհին Դամասկոսի մոտ:

1 Октябрь 2013 - 09:36 AMT
Le Nouvel Observateur: Французская армия была полностью готова к удару по Сирии, ждали отмашки Обамы
Французские военные были полностью готовы нанести удар по Сирии. Самолеты "Рафаль" были готовы к взлету, цели для ударов определены, коммюнике для прессы подготовлены. Однако в последний момент Франсуа Олланду пришлось отменить операцию, пишет корреспондент Le Nouvel Observateur Венсан Жовер.
Этот безумный день начался 31 августа в 3:00 утра, когда дежурному офицеру связи французского президента позвонил его американский коллега и сообщил, что в 18:15 по парижскому времени Олланду позвонит Барак Обама, говорится в статье.
Олланд не сомневался, что глава Белого дома сообщит ему о решении нанести удар по Сирии, поэтому решил сразу после беседы с ним провести заседание кабмина в узком составе. По его итогам французский президент планировал отдать военным приказ о начале операции.
По замыслу французских штабистов, 1 сентября в 3:00 несколько истребителей-бомбардировщиков Rafale должны были нанести ракетно-бомбовые удары по батареям сирийских ПВО и командным центрам 4-го "химического" корпуса. Предполагалось, что летчики будут действовать из воздушного пространства над международными водами. "Мы не хотели наносить удар из турецкого воздушного пространства, – рассказал изданию один из французских чиновников, знакомый с планом операции. – Мы опасались, что Асад в рамках самообороны ударит по соседнему государству, а это могло бы вовлечь в конфликт НАТО".
Была только одна загвоздка: радиус действия французских крылатых ракет Scalp – 250 км, следовательно, французские пилоты могли поразить цели только на востоке Сирии, в том числе Дамаск. Остальным должны были заняться американские союзники. "Мы не зависели от них ни в плане нанесения ударов, ни в плане дозаправки в воздухе, – уверяет источник в министерстве обороны. – Мы не контролировали только один аспект – график. Отмашку должен был дать Обама".
В Елисейском дворце не сомневались, что Обама даст операции зеленый свет. Никто во Франции не мог предположить, что письмо 186 американских парламентариев с просьбой провести голосование в Конгрессе окажет на 44-го президента США такое влияние. "Я решил действовать, – заявил Обама своему французскому коллеге в ходе долгожданного телефонного разговора, – но сначала я добьюсь одобрения Конгресса". "Франсуа Олланд был обескуражен, – пишет автор статьи. – Он пытался переубедить американского президента, но безуспешно".
Тогда президент Франции приказал отозвать истребители и осведомился, когда представится очередная благоприятная возможность для нанесения ударов. По всеобщему мнению, следующей удачной датой было 15 сентября, выпавшее на промежуток между голосованием в Конгрессе и открытием Генассамблеи ООН. "На следующей неделе и это последнее "окно" захлопнется после хитроумного дипломатического маневра Владимира Путина", – пишет Жовер, передает inopressa.ru.
Как позже признали в Белом Доме, инициатива России по сдаче химического оружия отодвинула удар по Сирии на второй план. В своем телеобращении к нации Барак Обама заявил, что США не будут вмешиваться в гражданскую войну в Сирии. "Я был против военных действий, потому что мы не можем решить чужую гражданскую войну путем применения силы", — сказал Обама. Вместе с тем он подчеркнул, что удар по Сирии, предотвращающий применение химического оружия в этой стране, отвечает интересам США. «Мы должны предотвратить дальнейшее применение и распространение химоружия", — сказал Обама. По его словам, США должны послать сигнал, что не потерпят применения оружия массового уничтожения. "Это моя оценка как главнокомандующего", — отметил президент. При этом Обама подтвердил, что Вашингтон не сомневается в причастности сирийских властей к химатаке под Дамаском 21 августа.