Ռասիստական Կու-Կլուս –Կլանի կազմակերպությունը, որի գործունեությունը բազմիցս է կասեցվել ԱՄՆ-ում, ստացել է իշխանությունների պաշտոնական թույլտվությունը Բարաք Օբամայի և ապօրինի ներգաղթի դեմ ակցիա անցկացնելու համար:
Հանրահավաքը կանցնի Փենսիլվանիա նահանգի Գեթիսբերգ քաղաքում, որտեղ 1863 թ. հուլիսին տեղի ունեցավ ԱՄՆ քաղաքացիական պատերազմի վճռորոշ ճակատամարտը: «Դա կլինի Բարաք Օբամայի դեմ ուղղված բողոքի ակցիա, որը զբաղեցնում է նախագահի պաշտոնը, խախտելով սահմանադրությունը, ինչպես նաև ապօրինի ներգաղթյալների դեմ»,-հայտարարել է կազմակերպության ղեկավար Ռիչարդ Փրեսթոնը:
«Օբաման երբեք չի կարողացել ապացուցել, որ ԱՄՆ-ում է ծնվել և ԱՄՆ քաղաքացի է ու կարող է լինել մեր նախագահը»,-ասել է Փրեսթոնը: «Մենք ցանկանում ենք, որ սահմանները փակվեն և կառավարությունը վտարի բոլոր ապօրինի ներգաղթյալներին: ԱՄՆ-ն պետք է հրաժարվի «համաշխարհային ժանդարմի» դերից, քանի որ չի կարողանում կարգուկանոն հաստատել սեփական տանը»,-հավելել է նա:
Ակցիան կազմակերպելու համաձայնությունը տվել է Գեթիսբերգի Ազգային ռազմական զբոսայգու կառավարիչը: Նա հղում է կատարել ԱՄՆ քաղաքացիների ազատ խոսքի ու հավաքների ազատության սահմանադրական իրավունքին, հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
Ըստ դիտորդների, այդ որոշումը հարուցել է հանրության վրդովմունքը, ուստի չեն բացառվում բախումները տեղաբնակների ու աջ ծայրահեղական կազմակերպության անդամների ու կողմնակիցների միջև: Հասարակական ակտիվիստները հատկապես ցինիկ են համարում այն փաստը, որ ակցիան տեղի կունենա ԱՄՆ-ում հանուն ստրկության վերացման ծավալված քաղաքացիական պատերազմի ամենաարյունահեղ ճակատամարտի վայրում:
Կու-Կլուս –Կլանը ԱՄՆ աջ ծայրահեղական կազմակերպություն է, որը ահաբեկչական միջոցներով պաշտպանում է այնպիսի ծայրահեղական գաղափարներ, ինչպիսիք են սպիտակամորթների գերազանցությունը, սպիտակ ազգայնամոլությունը: 20-րդ դարի կեսին կազմակերպությունը դեմ էր հանդես գալիս կոմունիզմին: Այդ կազմակերպության հետ են կապում Լինչի դատաստանի հասկացությունը: Այդ գաղտնի կազմակերպությունը հիմնադրել են ԱՄՆ հարավի նախկին զինվորները Քաղաքացիական պատերազմից (1861-65) հետո:

Расистская организация Ку-Клукс-Клан, деятельность которой неоднократно пресекалась в США, получила официальное разрешение властей на проведение акции против Барака Обамы и нелегальной иммиграции.
Митинг пройдет в предместье города Геттисберг (штат Пенсильвания), где в июле 1863 года произошла решающая битва гражданской войны в США. «Это будет акция протеста против Барака Обамы, занимающего президентский пост в нарушение конституции, нелегальных иммигрантов и за наведение порядка в собственной стране», – заявил представитель Ку-Клукс-Клана Ричард Престон.
«Бараку Обаме никогда не удавалось доказать, что он родился в США и является гражданином, который может быть нашим президентом, – подчеркнул Престон. «Мы хотим, чтобы границы страны закрылись, и правительство сосредоточилось на выдворении нелегальных иммигрантов. США должны перестать выполнять роль «мирового жандарма», так как не способны навести порядок на собственном дворе», – добавил он.
Согласие на проведение запланированной на ближайшую субботу акции, в которой, по словам организаторов, примут участие сотни или тысячи сторонников ККК, дал управляющий Национального военного парка Геттисберга. Он сослался на конституционное право граждан США, включая членов ККК, на свободу слова и собраний, сообщает ИТАР-ТАСС.
Как отмечают наблюдатели, данное решение вызвало негодование у общественности. В связи с этим в день проведения сборища не исключены серьезные конфликты между местными жителями и сторонниками ультраправой организации, ожидаются протесты. Общественные активисты считают особо циничным факт, что акция ККК состоится в месте самой кровопролитной битвы в гражданской войне за отмену рабства в США.
Ку-клукс-клан — ультраправая организация в США, террористическими методами отстаивавшая такие экстремистские идеи, как превосходство белых, белый национализм. В середине XX в. ку-клукс-клан выступал также против коммунизма. С этой организацией связывают появление понятия Суд Линча. Это тайное общество было учреждено бывшими солдатами-южанами после Гражданской войны (1861-65).
Отличительной чертой Ку-Клукс-Клана являются белые костюмы его членов, состоящие из мантии, маски и головного убора в форме конуса.