Միջազգային միջնորդների՝ Ռուսաստանի, Մեծ Բրիտանիայի, Չինաստանի, ԱՄՆ, Ֆրանսիայի ու Գերմանիայի ԱԳ նախարարների հանդիպումն Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ տեղի կունենա 2013 թ. հոկտեմբերի 15-16 Ժնևում, հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ տեղեկատվության ու մամուլի դեպարտամենտը: Իրանի պատվիրակությունը կգլխավորի Իրանի ԱԳՆ ղեկավար Զարիֆը:
«Վեցնյակը» կպահպանի մասնակցության նախկին ձևաչափը՝ Ք. Էշթոնի ու ԱԳ քաղտնօրենների մակարդակով: Նախատեսվում է մանրամասն քննարկել առկա առաջարկությունները, խորապես մշակելով Իրանի նոր ղեկավարության գաղափարները միջուկային խնդրի կարգավորման վերաբերյալ, որոնք առաջին անգամ ընդհանուր առմամբ շարադրեց Մոհամմադ Զարիֆը Նյու Յորքում կայացած նախարարական հանդիպման ժամանակ և դրական ընկալվեցին «վեցնյակի» նախարարների կողմից:
«Ակնկալում ենք, որ ընդհանուր կառուցողական տրամադրվածությունն ինչպես «վեցնյակից», այնպես էլ իրանական կողմից թույլ կտա առաջիկա բանակցային փուլում առաջին կոնկրետ քայլերը ձեռնարկել իրավիճակի կարգավորման ուղղությամբ: Այդ նպատակին հասնելու համար բանակցային գործընթացի բոլոր մասնակիցները պետք է քաղաքական կամք ու փոխզիջումների պատրաստակամություն դրսևորեն»,-ասվում է ՌԴ ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ:
Սեպտեմբերի 26-ին «վեցնյակի» ԱԳ նախարարների, ինչպես նաև ԵՄ արտաքին գործերի ու անվտանգության քաղաքականության գոծվ բարձր ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնի մասնակցությամբ, Իրանի ԱԳ նախարար Մոհամմեդ Ջավադ Զարիֆի հետ Նյու Յորքում՝ ՄԱԿ ԳՎ 68-րդ նստաշրջանում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել բանակցությունների հաջորդ փուլը հոկտեմբերի 15-16-ին Ժնևում անցկացնելու վերաբերյալ:
ՄԱԳԱՏԷ-ում հայտարարել են, որ հաջորդ բանակցային փուլը նշանակված է հոկտեմբերի 28-ին: Օրերս Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին հայտարարել էր, որ Թեհրանը պատրաստ է բանակցել Արևմուտքի հետ միջուկայի հարցի շուրջ, սակայն կոչ է արել Արևմուտքի երկրներին ճանաչել սեփական տարածքում ուրան հարստացնելու իր երկրի իրավունքը: Սեպտեմբերին Իրանը 100 տոննա ուրան հարստացրեց մինչև 20 տոկոս՝ բժշկական ռեակտորի համար: Այդպիսով մինչև 20 տոկոս հարստացված ուրանի պաշարները կրճատվել են՝ 240 կգ մինչև 140 կգ:
ԱՄՆ-ն և նրա արևմտյան գործընկերները կասկածում են Իրանին միջուկային զենք մշակելու մեջ, Իրանը դա հերքում է: Երկիրը բազմիցս է հայտարարել, որ չի ձգտում միջուկային զենքի ստեղծման, այլ օգտագործելու է ատոմային էներգիան բժշկական հետազոտությունների համար: ՄԱԿ ԱԽ-ն Իրանի հանդեպ պատժամիջոցների վերաբերյալ 4 բանաձև է ընդունել, որոշ երկրներ ընդունել են նաև միակողմանի պատժամիջոցներ՝ պահանջելով Իրանից, որ վերջինս ապացուցի, որ իր միջուկային ծրագիրy բացառապես խաղաղ ուղղվածություն ունի:

1 Октябрь 2013 - 12:29 AMT
Встреча министров иностранных дел "шестерки" международных посредников (Россия, Великобритания, Китай, США, Франция и Германия) по иранской ядерной программе состоится 15-16 октября 2013г. в Женеве, сообщает департамент информации и печати МИД РФ. Иранскую делегацию возглавит глава МИД ИРИ Зариф. "Шестерка" сохранит прежний формат участия на уровне К.Эштон и политдиректоров внешнеполитических ведомств.
Предполагается детально обсудить имеющиеся предложения, углубленно проработать идеи нового руководства Ирана по урегулированию ситуации с ядерной программой, которые впервые в общем плане были изложены Мохаммадом Зарифом в ходе министерской встречи в Нью-Йорке и позитивно восприняты министрами "шестерки".
"Ожидаем, что общий конструктивный настрой как "шестерки", так и иранской стороны позволит в ходе предстоящего переговорного раунда предпринять первые конкретные шаги по урегулированию ситуации. Для достижения этой цели все участники переговорного процесса должны проявить политическую волю, готовность к компромиссам", – говорится в сообщении МИД РФ.
26 сентября в ходе встречи министров иностранных дел "шестерки" международных посредников (Россия, Великобритания, Китай, США, Франция и Германия) по иранской ядерной программе, а также высокого представителя ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кэтрин Эштон с министром иностранных дел Ирана Мохаммедом Джавадом Зарифом "на полях" 68-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в Нью-Йорке была достигнута договоренность о проведении следующего полноформатного раунда переговоров "шестерка"-Иран в Женеве 15-16 октября.
В МАГАТЭ заявили, что следующий саммит по проблеме иранской ядерной программы назначен на 28 октября 2013г.
Президент Ирана Хасан Роухани на днях заявил, что Тегеран готов к переговорам с Западом по вопросу своей ядерной программы, но призвал страны Запада признать право страны на обогащение урана на своей территории. В сентябре Иран перевел 100 килограммов обогащенного до 20% урана в топливо для медицинского исследовательского реактора. Таким образом, запасы урана, обогащенного до 20%, сократились с 240 килограммов до 140 килограммов.
США, ряд других стран Запада и Израиль подозревают Иран в разработке ядерного оружия под прикрытием программы мирного атома. Тегеран заявляет, что его атомная программа направлена исключительно на удовлетворение мирных потребностей страны в электроэнергии. В настоящее время в отношении Ирана действуют четыре санкционные резолюции Совета Безопасности ООН, а также принятые в одностороннем порядке рядом стран и организаций меры с требованием к Ирану обеспечить полную прозрачность ядерной программы и доказать ее исключительно мирную направленность.