2 Հոկտեմբեր 2013 - 08:16 AMT
ԱՄՆ և Նյու Յորքի գլխավոր խորհրդանիշը հանդիսացող Ազատության արձանն այսօր փակվել է այցելությունների համար ԱՄՆ կառավարության աշխատանքի մասնակի դադարեցման պատճառով:
«Ազատության արձանն ու Էլլիս Այլենդը ժամանակավորապես փակվել են կառավարության աշխատանքի դադարեցման պատճառով: Եթե դուք արդեն գնել եք տոմսերը, կարող եք փոխանակել դրանք Նյու Յորքում շրջագայության էքսկուրսիայով»,-ազդարարում է հայտարարությունը: Էլլիս Այլենդ կղզու վրա է գտնվում Ներգաղթի թանգարանը, որը Նյու Յորքի ամենահայտնի տեսարժան վայրերից է:
Կառավարության աշխատանքի դադարեցման պատճառով փակ են նաև մյուս զբոսաշրջային տեսարժան վայրերը երկրի ողջ տարածքում՝ բոլոր ազգային զբոսայգիները, թանգարանները, որոնք ֆինանսավորվում են պետության կողմից, հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
Ինչպես հայտնում է Գազետա.ռու-ն, The New York Times-ի վրա հղումով, ըստ Ազատության կղզում զբոսաշրջային բիզնեսի սեփականատեր Բրեդֆորդ Հիլլի, նա ստիպված է եղել աշխատանքից ազատել բոլոր իր աշխատակիցներին՝ շուրջ 100 հոգու, «և խորհուրդ տալ բոլորին դիմել գործազրկության նպաստի համար»:
ԱՄՆ կառավարության «խնդիրների» պատճառով փակվել են նաև Գրանդ կանյոնն ու Yellow Stone-ը:
Նյու Յորքում մոտ 70 հազար դաշնային ծառայողների իրենց հաշվին արձակուրդ են տրամադրել: Երեքշաբթի նրանք աշխատանքի են դուրս եկել մի քանի ժամով: Գերատեսչությունների կայքերում հաղորդագրություններ են զետեղվել ժամանակավորապես փակվելու մասին:
Վերջին 17 տարում կառավարության գործունեության առաջին կասեցման պատճառը ԱՄՆ բյուջետային ֆինանսավորման դադարեցումն է նոր ֆինանսական տարում, որը մեկնարկել է հոկտեմբերի 1-ին: Բյուջեի մասին վիճաբանությունը Սպիտակ տան ու ԱՄՆ Կոնգրեսի միջև փակուղի է մտել՝ հիմնականում երկրում բուժսպասարկման նոր համակարգի վերաբերյալ տարաձայնությունների պատճառով:

Статуя Свободы – главный символ Нью-Йорка и США – сегодня закрылась для посещения из-за частичной остановки работы американского правительства.
"Статуя Свободы и Эллис-Айленд временно закрыты из-за приостановки работы правительства. Если у вас уже куплены билеты на их посещение, вы можете обменять их на обзорную экскурсию по Нью-Йорку", – гласит вывеска на пристани, откуда отходят туристические кораблики к "Леди Свободе". На острове Эллис-Айленд, расположенном в устье реки Гудзон в бухте Нью-Йорка, находится Музей иммиграции – одна из главных достопримечательностей мегаполиса.
Из-за приостановки работы правительства оказались закрыты и многие другие туристические достопримечательности по всей стране – все национальные парки, а также музеи, субсидируемые государством, сообщает ИТАР-ТАСС.
Как передает Газета.ру со ссылкой на The New York Times, по словам владельца туристического бизнеса на острове Свободы Брэдфорда Хилла, он был вынужден уволить всех сотрудников (более 100 человек), и «посоветовал всем обратиться за пособием по безработице». Хилл рассказал, что это уже «второй удар» по его бизнесу за год — парк был закрыт в течение восьми месяцев после урагана «Сэнди», который повредил док парома и офис компании. Ущерб был оценен в $1 млн.
Из-за выключения правительства, туристы в Соединенных Штатах не смогут посетить и другие достопримечательности страны, такие как Гранд Каньон и национальный парк Yellow Stone.
В Нью-Йорке в неоплачиваемые отпуска отправлены более 70 тыс федеральных служащих. Во вторник они вышли на работу всего на несколько часов. На интернет-сайтах многих ведомств появились сообщения о том, что они временно закрыты.
Первая за 17 лет частичная приостановка деятельности федерального правительства США вызвана прекращением бюджетного финансирования в связи с началом 1 октября нового финансового года. Споры о бюджете между Белым домом и Конгрессом США зашли в тупик – в основном из-за принципиальных разногласий по новой системе медицинского обслуживания в стране, практическое внедрение которой также начинается с сегодняшнего дня.