2 Հոկտեմբեր 2013 - 11:39 AMT
Թուրքիայի կառավարությունն այսօր խորհրդարան է ներկայացրել Սիրիայի կողմից հնարավոր սպառնալիքին հակազդելու վերաբերյալ մանդատը մեկ տարով երկարացնելու հարցումը: Փաստաթուղթը Թուրքիայի կառավարությանն օժտում է անդրսահմանային զինված գործողություններ անցկացնելու լիազորություններով:
Հարցման մեջ նշվում է, որ Թուրքիայում գնալով ահագնանում է Սիրիայից բխող սպառնալիքը: Մասնավորապես ասվում է, որ մինչ օրս Սիրիայում ռազմական գործողությունների հետևանքով զոհվել է Թուրքիայի 71 քաղաքացի, իսկ սիրիացի փախստականների քանակը Թուրքիայում գերազանցել է 500 հազարը: «Ռեժիմն, անտեսելով միջազգային իրավունքի նորմերը, բալիստիկ հրթիռների, ծանր զինատեսակների ու ռմբակոծությունների հետ մեկտեղ, սկսել է նաև քիմիական զենք կիրառել սեփական ժողովրդի դեմ»,-ասվում է հարցման մեջ:
ՄԱԿ ԱԽ բանաձևի վրա հղումով ասվում է, որ քիմիական զենքի կիրառումը Սիրիայում սպառնալիք է միջազգային անվտանգությանը: «Թուրքիան առավելապես կարող է տուժել Սիրիայի հարձակումներից, ինչպես նաև այդ երկրում անորոշությունից ու քաոսից: Իրադարձությունները հուշում են, որ անհրաժեշտ է քայլեր ձեռնարկել Սիրիայից բխող սպառնալիքներին դիմակայելու համար, որոնք նախատեսված են միջազգային իրավունքով»,-ասվում է փաստաթղթում, հայտնում է trtrussian-ը:
Սեպտեմբերի 17-ին թուրքական ավիացիան սիրիական ուղղաթիռ խփեց Հաթայ գավառում այն բանից հետո, երբ Մի-17 ուղղաթիռը զգուշացվեց սահմանը խախտելու մասին: Այդ մասին ասվում է Թուրքիայի ԳՇ հայտարարության մեջ: Երկու օդաչուները հասցրեցին փրկվել և բարեհաջող վայրէջք կատարեցին, սակայն սպանվեցին «Սիրիայի ազատ բանակի» գրոհայինների կողմից:
Ըստ Vatan թերթի, Թուրքիան է քիմիական զենքի բաղադրիչներ առաքել սիրիացի գրոհայիններին: Սիրիայում արդեն 2 տարի է քաղաքացիական պատերազմ է: Այդ ընթացքում, ՄԱԿ տվյալներով, ավելի քան 100 հազար մարդ զոհվել է, 2 մլն՝ դարձել փախստական, ևս 4 մլն՝ ներքին տեղահանված անձինք են:

2 Октябрь 2013 - 10:57 AMT
Правительство Турции сегодня передало в парламент запрос на продление на один год мандата на возможное противодействие угрозам со стороны Сирии. Документ наделяет правительство полномочиями по проведению Турецкими вооруженными силами трансграничных операций. В запросе указывается, что Турция с каждым днем все больше ощущает угрозу со стороны Сирии. В частности говорится, что до настоящего времени в результате военных действий Сирии погиб 71 гражданин Турции, а число сирийских беженцев в Турции превысило 500 тыс. человек. «Режим, игнорируя нормы международного права, наряду с использованием баллистических ракет, тяжелого оружия и неразборчивой бомбардировки с воздуха начал применять химическое оружие против своего народа», – указывается в запросе. C ссылкой на резолюцию Совета безопасности ООН говорится о том, что использование химического оружия в Сирии представляет угрозу для международной безопасности. «Турция является страной, которая в наибольшей степени может пострадать от возможных нападений со стороны режима Сирии, а также неопределенности и хаоса в стране. Происходящие события указывают на необходимость предпринятия необходимых шагов в отношении исходящих со стороны Сирии открытых угроз для национальной безопасности Турции, предусматриваемых международным правом», подчеркивается в документе, передает trtrussian.
17 сентября турецкие ВВС сбили сирийский вертолет над южной провинцией Хатай после того, как вертолет Ми-17 был предупрежден о нарушении границы. Об этом говорится в заявлении Генштаба Турции. Два пилота успели катапультироваться и благополучно приземлились, однако были убиты боевиками оппозиционной группировки "Свободная сирийская армия".
По данным газеты Vatan, Турция поставляла сирийским боевикам компоненты для производства химического оружия.
17 сентября семь человек погибли, более 25 получили ранения в результате взрыва начиненного взрывчаткой автомобиля на турецко-сирийской границе в пограничном пункте Баб эль-Хава на сирийской территории.