3 Հոկտեմբեր 2013 - 06:46 AMT
Չնայած Իրանի ու ԱՄՆ հարաբերությունների որոշակի ջերմացմանը, ԱՄՆ Կոնգրեսը կարող է պատժամիջոցների նոր փաթեթ ընդունել Իրանի դեմ, հայտնում է Associated Press-ը:
Պատժամիջոցների մասին օրինագծի վրա աշխատում են ինչպես Հանրապետական, այնպես էլ Ժողովրդավարական կուսակցությունները: Հավանաբար, ըստ աղբյուրի, աշխատանքը կավարտվի նոյեմբերին: Այդպիսով, ԱՄՆ վարչակազմը ժամանակ կունենա հետևելու համար Իրանի քաղաքականությանը: Պատժամիջոցների նոր փաթեթը կարող է Թեհրանի վրա ազդելու լրացուցիչ լծակ հանդիսանալ:
2013 թ. սեպտեմբերի 27-ին տեղի ունեցավ Իրանի ու ԱՄՆ նախագահների հեռախոսազրույցը, որն առաջին դիվանագիտական շփումնր էր բարձր մակարդակով 1979 թ. ի վեր, երբ Իրանում տեղի ունեցավ Իսլամական հեղափոխություն, գրում է ՌԲԿ-ն: Ավելի վաղ CBS հեռուստաալիքին ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին հայտարարել էր, որ Իրանի դեմ պատժամիջոցներից հրաժարվելու մասին պայմանավորվածությունը կարող է ձեռք բերվել ավելի շուտ, քան նախատեսվում էր, եթե Թեհրանը բաց մոտենա հակասությունների կարգավորմանը: «Եթե Իրանի միջուկային ծրագիրն իրոք խաղաղ բնույթ է կրում, ինչպես վստահեցնում է Թեհրանը»,-ասել է Քերին:
Իրանական կողմը պետք է ազատ մուտք ապահովի իր միջուկային օբյեկտներ, համաձայնվի միջազգային տեսչական այցերի և կամավոր հրաժարվի ուրանի հարստացումից՝ բավարարվելով խաղաղ ծրագրի համար անհրաժեշտ քանակով:
Ելույթ ունենալով Նյու Յորքում ՄԱԿ ԳՎ, Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին հայտարարել է, որ Իրանը պատրաստ է բանակցություններ սկսել միջուկային հարցի կարգավորման շուրջ: Նյու Յորքում նաև տեղի է ունեցել «վեցնյակի» հանդիպումը Իրանի հետ, որից կողմերը գոհ են մնացել, և երկխոսություն է հաստատվել ԱՄՆ ղեկավարության հետ: Միևնույն ժամանակ Իրանի հարաբերություններն Արևմուտքի հետ մտահոգում են Իսրայելին: Վարչապետ Նեթանյահուն կոչ է արել ԱՄՆ նախագահին չհրաժարվել Իրանի հանդեպ պատժամիջոցներից:
ԱՄՆ-ն մեղադրում է Իրանին ատոմային զենքի ստեղծման ուղղությամբ գաղտնի աշխատանք տանելու մեջ: Դեռ 2002թ. ԱՄՆ նախագահ Ջորջ Բուշը դասեց Իրանը «չարիքի առանցքի» երկրների շարքին, որոնք ֆինանսավորում են ահաբեկիչներին ու ձգտում միջուկային զենք ստանալ: Թեհրանը հայտարարում է, որ բացառապես խաղաղ նպատակներ է հետապնդում:

Несмотря на потепление отношений межу Ираном и США, американский конгресс может принять очередной пакет жестких экономических санкций в отношении исламской республики, сообщает Associated Press. Работу над созданием законопроекта о санкциях ведут как Республиканская, так и Демократическая партии. Скорее всего, по данным источника, работа над ним будет завершена к ноябрю 2013г. Таким образом, у администрации США будет время на то, чтобы понаблюдать над политикой Ирана и президента страны Хасана Рухани. Новый пакет санкций может стать дополнительным инструментом влияния на Тегеран.
27 сентября 2013г. состоялся телефонный разговор между президентами Ирана и США, ставший первым двусторонним дипломатическим контактом на высшем уровне с 1979г., когда в Иране произошла Исламская революция, отмечает РБК.
Ранее в интервью телеканалу CBS государственный секретарь США Джон Керри заявил, что договоренность о снятии санкций с Ирана может быть достигнута раньше, чем планировалось, если Тегеран открыто подойдет к урегулированию конфликта. "Если иранская ядерная программа на самом деле носит мирный характер, как уверяет Тегеран, и мировое сообщество сможет в этом убедиться, то отношения с Ираном "могут кардинально измениться в лучшую сторону и в кратчайшие сроки", пообещал Дж.Керри, отмечает РБК.
Иранская сторона должна открыть доступ на все свои ядерные объекты, согласиться на международные инспекции и добровольно отказаться от обогащения урана сверх необходимых для мирной ядерной программы норм.
Выступая на сессии Генеральной ассамблеи ООН в Нью-Йорке, президент Ирана Хасан Рухани заявил о готовности начать переговоры по урегулированию ядерной проблемы в кратчайшие сроки. Иранский лидер назвал срок в три-шесть месяцев. В Нью-Йорке также прошла встреча "шестерки" переговорщиков с Ираном, результатом которой стороны остались довольны, и был налажен диалог с руководством США. В то же время подвижки в отношениях Ирана с Западом вызывают озабоченность властей Израиля. После заявления Дж.Керри премьер Израиля Биньямин Нетаньяху призвал президента США Барака Обаму не отменять санкции в отношении Ирана. Израильский премьер прибыл в США, где намерен встретиться с американским лидером.