Հոկտեմբերի 2-ի երեկոյան Տրիպոլիում ՌԴ դեսպանատան մոտ տասնյակ ցուցարարներ էին հավաքվել, հայտնում է Al Arabiya-ն՝ ականատեսների վրա հղումով: Նրանք փորձել են ներխուժել դեսպանատան տարածք: Հարձակվողներից մի քանիսին հաջողվել է պոկել պատշգամբից կախված Ռուսաստանի դրոշը: Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն հաստատել է հարձակման փաստը: Ըստ նախնական վարկածի, դեսպանատան մոտի ակցիան կապված է ռուսաստանցի մի կնոջ կողմից լիբիացի սպայի սպանության հետ Տրիպոլիում: Ըստ որոշ տվյալների, կինը սպանել է զինվորականին այդ երկրի նախկին առաջնորդ Մուամմար Քադդաֆիի ռեժիմի դեմ ապստամբությանը մասնակցելու համար: Ըստ այլ տվյալների, կինը ամուսնացած է եղել իր զոհի հետ և սպանություն կատարել է նրա հետ վիճաբանության հետևանքով, հայտնում է Lenta.ru-ն:
ՌԴ դեսպանատան վրա հարձակման հետևանքով սպանվել է հարձակման մասնակից լիբիացիներից մեկը, հայտնում է Associated Press-ը՝ լիբիական իշխանական շրջանակներում սեփական աղբյուրի վրա հղումով: Եվս չորս հարձակվողներ վիրավորվել են: Դիվանագիտական առաքելության աշխատակիցներից ոչ ոք չի տուժել:
Չնայած, որ Մուամմար Քադդաֆին տապալվեց և սպանվեց դեռ 2011 թվականին, իրավիճակը երկրում դեռ չի կայունացել: Իշխանափոխությունից հետո Լիբիայում հարձակման են ենթարկվել տարբեր երկրների դիվանագիտական առաքելություններ: 2012 թ. ԱՄՆ դեսպանատան վրա հարձակման արդյունքում Բենգազիում չորս ամերիկացիներ զոհվեցին, այդ թվում նաև Լիբիայում ԱՄՆ դեսպան Քրիսթոֆեր Սթիվենսը: 2013 թ. ապրիլին Տրիպոլիում ֆրանսիական դեսպանատան մոտ ավտոմեքենա պայթեցվեց: Ահաբեկչությանը զոհ գնացին երկու ֆրանսիացի զինծառայողներ: 2013 թ. ամռանը Լիբիայում Իտալիայի դեսպանատանը պատկանող մեքենայում ռումբ հայտնաբերվեց, որը հաջողվեց ժամանակին վնասազերծել:

A group of unidentified persons fired at the Russian embassy in the Libyan capital, Tripoli, on Wednesday, Oct 2, and attempted to break in, the Russian Foreign Ministry said, according to RIA Novosti.
“According to preliminary reports, no one of the embassy staff was injured,” Maria Zakharova, deputy director of the ministry’s press and information department, told Echo of Moscow radio station.
“We are working to clarify the details of what has happened,” she added.
"The attackers opened fire and tore the Russian flag," ITAR-TASS news agency quoted unnamed sources as saying. Embassy staff had been taken to the airport as a precaution.
Russian Foreign Ministry spokesman Alexander Lukashevich told Russian state television the situation had calmed. "In Tripoli …a shooting occurred and there was an attempt to enter the territory of the Russian embassy."
The attack was symptomatic of volatility in Libya two years after the overthrow of Muammar Gaddafi. Clan and tribal rivalries, as well as Islamist groups, have flourished in the absence of strong central government. Security services, themselves riven, have struggled to maintain order.
There have been a number of attacks on Western diplomats by militant groups. Militants linked to al Qaeda affiliates attacked the U.S. consulate in Benghazi and killed Ambassador Christopher Stevens and three other Americans on Sept 11, 2012.
However, one Libyan security source said the attack did not appear to be directly linked to any militant group. He said the crowd were angered by the killing, as they saw it, of a Libyan by a Russian woman.
"The group attacked the compound as an act of revenge, because of the killing of the Libyan," said the security source. The embassy was empty at the time, according to Reuters.
The sources said Libyan authorities were searching for the gunmen.
Western powers, using air power, led the military campaign that ultimately toppled Gaddafi. Russia, which had had close relations with Gaddafi, did not take part in the action and condemned what it called the West's abuse of a United Nations Security Council to intervene.