ՄԱԿ Անվտանգության խորհուրդը կոչ է արել Սիրիայի կառավարությանը թույլ տալ հումանիտար օգնության մուտքը երկրի տարածք՝ կոչ անելով Սիրիայում հակամարտության բոլոր կողմերին պայմանավորվել հումանիտար դադարի մասին և հումանիտար կազմակերպությունների աշխատակիցների առանցքային երթուղիների մասին, հայտնում է Al Jazeera-ն:
ՄԱԿ ԱԽ փաստաթուղթը կազմել է Ավստրալիայի ներկայացուցիչ Գերի Քուինլանը՝ Լյուքսեմբուրգի ներկայացուցիչ Սիլվի Լյուկի մասնակցությամբ: Այն կոչված է նպաստելու, որ 7 մլն սիրիացիների օգնություն ցուցաբերվի: Առանց հումանիտար օգնության «մի քանի միլիոն բնակիչների կյանքը սպառնալիքի տակ կհայտնվի», գտնում են հեղինակները:
Բացի այդ, փաստաթուղթը դատապարտում է «բռնությունը, որին դիմում են հակամարտության երկու կողմերը»: «Այս պահի դրությամբ միայն 12 միջազգային հումանիտար կազմակերպություններ են հավանություն ստացել Սիրիայի կառավարության կողմից երկրում աշխատելու համար, իսկ հումանիտար բեռներով բեռնատարները չեն կարողանում հաղթահարել տասնյակ հսկիչ-անցագրային կետերը», ասվում է ՄԱԿ փաստաթղթում:
ՄԱԿ ԱԽ-ն սեպտեմբերի 27-ին միաձայն հավանություն տվեց Սիրիայում քիմիական զենքի ոչնչացման վերաբերյալ բանաձևին: Հոկտեմբերի 3-ին Սիրիայի հարցի շուրջ բանավեճ է սպասվում ԵԽԽՎ-ում:

Совет Безопасности ООН призвал сирийское правительство разрешить допуск на территорию страны гуманитарной помощи, призывая все стороны конфликта в Сирии договориться о гуманитарной паузе в борьбе и о ключевых маршрутах для сотрудников гуманитарных организаций, сообщает Al Jazeera.
Опубликованный документ Совбеза ООН был составлен представителем Австралии Гэри Куинланом при содействии представителя Люксембурга Сильви Люка. Он направлен на оказание помощи 7 млн. сирийцев. Без оказания гуманитарной помощи «несколько миллионов жизней окажутся под угрозой», считают его авторы.
Кроме того, в документе осуждается «насилие, к которому прибегают обе стороны конфликта». «На данный момент только 12 международных гуманитарных организаций были одобрены сирийским правительством для работы в стране, а грузовики с гуманитарной помощью никак не могут преодолеть десятки контрольно-пропускных пунктов страны», говорится в документе ООН.
В результате гражданской войны в Сирии, продолжающейся уже 2 года, более 2 млн. сирийцев бежали из страны, еще около 5 млн. человек вынуждены были покинуть свои дома. Ежедневно более 6 тыс. сирийцев становятся беженцами. Около трети жилых зданий в стране разрушено. По данным ООН в войне погибло 150 тысяч человек. Совет Безопасности ООН единогласно одобрил 27 сентября резолюцию по уничтожению химического оружия в Сирии.