ԱՄՆ-ն գտնում է, որ Ռուսաստանը պետք է վերացնի վրաց-հարավօսական սահմանի պատնեշները, լրագրողներին է հայտարարել պետքարտուղարության ներկայացուցիչ Մարի Հարֆը:
Վրացական կողմը մինչ այդ պահանջել էր Հարավային Օսեթիայի իշխանություններից ու Ռուսաստանի սահմանապահներից դադարեցնել փշալարի տեղադրումը սահմանին:
«Մենք տեսել ենք հաղորդագրությունները վարչական սահմանին պատնեշների տեղադրման վերաբերյալ: Այդ գործողությունները հակասում են Ռուսաստանի պարտավորություններին ու խախտում են Վրաստանի ինքնիշխանությունը՝ վնասելով կողմերի հարաբերություններին: Մենք կոչ ենք անելու Ռուսաստանին վերացնել արգելապատնեշները»,-ասել է Հարֆը, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Ռուսաստանը ճանաչեց Հարավային Օսեթիայի ու Աբխազիայի անկախությունը 2008 թ. օգոստոսի վերջում, Ցխինվալի դեմ Վրաստանի զինված ագրեսիայից հետո: Ի պատասխան Թբիլիսին խզեց դիվանագիտական հարաբերությունները Մոսկվայի հետ և երկու հանրապետությունները հայտարարեց գրավյալ տարածքներ: 2008 թվականի հոկտեմբերի 1-ից շուրջ 200 քաղաքացիական դիտորդներ վերահսկում են կողմերի ստորագրած համաձայնությունների կատարումը:
Վրաստանի և Հարավային Օսեթիայի սահմանի երկարությունը մոտ 350 կմ է: Ըստ 2009 թ. ապրիլին ստորագրած միջպետական համաձայնագրի, Ցխինվալը ռուսական կողմին է հանձնում պետսահմանի պաշտպանության լիազորությունները, քանի դեռ Հարավային Օսեթիան չունի սահմանապահ ծառայություն:

3 Октябрь 2013 - 07:33 AMT
США считают, что Россия должна убрать заграждения с границы Южной Осетии с Грузией, заявила журналистам представитель госдепа Мари Харф.
Грузинская сторона ранее потребовала от властей Южной Осетии и российских пограничников прекратить установку заграждений с колючей проволокой.
"Мы видели сообщения об установке заграждений на административной границе. Эти действия не согласуются с обязательствами России и нарушают суверенитет Грузии, вредят отношениям сторон. Мы будем призывать Россию убрать заграждения", — сказала Харф, передает РИА Новости.
Россия признала независимость Южной Осетии и другой бывшей грузинской автономии — Абхазии в конце августа 2008 года, после вооруженной агрессии Грузии против Цхинвала. В ответ Тбилиси разорвал дипломатические отношения с Москвой и объявил две закавказские республики оккупированными территориями. Протяженность границы Южной Осетии с Грузией составляет около 350 километров. В соответствии с межгосударственным соглашением, подписанным президентами РФ и РЮО 30 апреля 2009 года, Цхинвал делегирует российской стороне полномочия по охране госграницы — до тех пор, пока в Южной Осетии не появится собственная погранслужба.