Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին հայտարարել է, որ կարող էր հանդիպել ԱՄՆ նախագահի հետ Նյու Յորքում, սակայն հանդիպման նախապատրաստման համար «ժամանակը չբավականացրեց»: Ինչպես հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը, նրա խոսքերը մեջբերել է իրանական «Թասնիմ» գործակալությունը:
Ինչպես նախօրեին հայտարարել է Իրանի նախագահը, դեռ ԱՄՆ ժամանելուց առաջ «ԱՄՆ պաշտոնյաները բազմիցս են դիմել Իրանի պատվիրակությանը՝ հորդորելով նախագահների անմիջական հանդիպում կազմակերպել ՄԱԿ շրջանակներում»: Այդ հանդիպումը ակնկալվում էր, հավելել է Ռոուհանին, սակայն խանգարեց ժամանակի պակասը:
Այնուամենայնիվ, երկու նախագահները շփվել են հեռախոսով, երբ Ռոուհանին արդեն ավտոմեքենայի մեջ էր ու շտապում էր օդանավակայան:
Ռոուհանին հերքել է մի շարք ԶԼՄ-ների տարածած այն հաղորդագրությունը, թե «Օբամայի հետ հանդիպելու նրա մերժումը նվաստացում էր ԱՄՆ վարչակազմի համար»: «Մենք խնդիրներ չունեինք այդ հարցում, բացակայում էր նախնական նախապատրաստումը»,-ասել է նա:
Չնայած, որ անձնական հանդիպումը չկայացավ, երկու նախագահների շփման փաստն ինքնին ամբողջ աշխարհում, ներառյալ Իրանն, անվանում են «պատմական բեկում» երկկողմ հարաբերություններում, որոնք պաշտոնապես բացակայում են արդեն 30 տարի:
Ասվում է նաև, որ Իրանի Քաղավիացիայի կազմակերպությունը սկսել է ուսումնասիրել Իրանի ու ԱՄՆ միջև ուղիղ օդային հաղորդակցության հաստատման հարցը՝ Իրանի նախագահի հրահանգով:
Մինչդեռ, Սպիտակ տան բարձրաստիճան պաշտոնյան հայտարարել է, որ ԱՄՆ և Իրանի բանակցությունները միջուկային խնդրի շուրջ չեն շարունակվի նախագահների մակարդակով, չնայած ուրբաթ օրը Բարաք Օբաման ու Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին հեռախոսազրույց են ունեցել:
Մի քանի տասնյակ երիտասարդ իսլամիստներ միացել են նախագահի հարյուրավոր կողմնակիցներին, որոնք հավաքվել էին Թեհրանի օդանավակայանում՝ դիմավորելով նրան Նյու Յորքից, որտեղ Իրանի նախագահը մասնակցում էր ՄԱԿ ԳՎ նստաշրջանին: Ինչպես ավելի վաղ էր հայտնի դարձել, երբ Ռոուհանին մոտեցել է դիմավորողներին, հանրության պահպանողական տրամադրված հատվածի կողմից նրա ուղղությամբ հավկիթներ ու կոշիկ են նետել:

3 Октябрь 2013 - 09:55 AMT
Президент Ирана Хасан Роухани заявил о том, что он мог встретиться с президентом США Бараком Обамой в Нью-Йорке, но для подготовки встречи "не хватило времени". Как передает ИТАР-ТАСС, его слова процитировало сегодня иранское агентство Тасним.
Как заявил накануне вечером иранский президент, еще до его прибытия в США для выступления на сессии Генеральной Ассамблеи ООН, "американские официальные лица неоднократно обращались к иранской делегации с призывом организовать прямой краткосрочный контакт двух лидеров в кулуарах ООН". Эта встреча ожидалась, добавил Роухани, однако ей помешала нехватка времени.
Тем не менее, два президента пообщались по телефону в тот момент, когда Роухани в автомобиле направлялся в аэропорт для вылета на родину.
Хасан Роухани решительно отверг мнение ряда мировых средств массовой информации о том, что его "отказ от встречи с Обамой стали унижением для администрации США". "У нас не было с этим проблем, отсутствовала лишь необходимая предварительная подготовка", – сказал он.
Несмотря на несостоявшуюся личную встречу, сам факт общения двух лидеров, даже по телефону, во всем мире, включая Иран, называют "историческим прорывом" в двусторонних отношениях, официально отсутствующих уже более 30 лет.
Сообщается также, что Организация гражданской авиации ИРИ начала изучение возможности установления прямого воздушного сообщения между Ираном и США по указанию президента Исламской Республики.
Между тем, позже высокопоставленный представитель Белого дома заявил, что переговоры США и Ирана по ядерной проблеме не будут продолжаться на уровне президентов, несмотря на пятничный звонок Барака Обамы Хасану Роухани.
Роухани, вернувшегося из Нью-Йорка в Тегеран, демонстранты забросали яйцами и башмаками. Это произошло в тегеранском аэропорту, где собрались около ста противников уступок Западу по вопросу ядерной программы Ирана.