3 Հոկտեմբեր 2013 - 11:06 AMT
Ռուսաստանի ու ԱՄՆ նախագահներ Վլադիմիր Պուտինն ու Բարաք Օբաման կարող են հանդիպել Ինդոնեզիայում հոկտեմբերի 7-ին, հայտնել է ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը:
«Շատ դինամիկ ու օգտակար շփում եղավ Սանկտ Պետերբուրգում՝ «քսանյակի» գագաթաժողովում: Տրամաբանական է, որ հաշվի առնելով սիրիական գծով ընթացող աշխատանքը, նախագահները հանդիպեն նաև Բալիում: Մենք կողմ ենք: Կազմակերպչական պարամետրերը համաձայնեցնում են կողմերը, մենք կարծում ենք, որ նման հանդիպում կլինի»,-ասել է Ուշակովը լրագրողներին, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Ըստ նրա, հանդիպման գաղափարն առաջացավ Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տնտեսական համագործակցության (ԱԽՏՀ) նիստին նախապատրաստման ժամանակ: «Դա մեր նախաձեռնությունն էր, որին անմիջապես սատարեց ամերիկյան կողմը»,-ասել է նա: «Քննարկվելու է սիրիական հարցի վերաբերյալ պայմանավորվածությունների զարգացումը»,-հավելել է նա:
Ուշակովը հիշեցրել է, որ այս տարի ՌԴ ու ԱՄՆ նախագահներն արդեն հանդիպել են Լոխ-Էռնում G8 գագաթաժողովի շրջանակում:
«Մենք միշտ բաց ենք նման շփումների համար: Կարևորում ենք դրանք ինչպես երկկողմ հարցերի քննարկման տեսակետից, այնպես էլ արտաքին քաղաքական թեմաների առումով, ինչը շատ կարևոր է միջազգային անվտանգության ապահովման ու ճգնաժամային իրավիճակների հանգուցալուծման համար»,-ասել է Ուշակովը:
Եթե այս հանդիպումը կայանա, փաստորեն, դա կլինեն ՌԴ և ԱՄՆ նախագահների առաջին երկկողմ բանակցություններն այն բանից հետո, երբ օգոստոսին Բարաք Օբաման հրաժարվեց ժամանել Մոսկվա սիրիական հարցի և ԿՀՎ նախկին աշխատակից Էդվարդ Սնոուդենի հետ կապված տարաձայնությունների ֆոնի վրա:
Օգոստոսի սկզբին Բարաք Օբամայի վարչակազմը չեղյալ հայտարարեց երկկողմ հանդիպումը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ Մոսկվայում: «Պարզ է, որ որոշումը կապված է ԱՄՆ հատուկ ծառայությունների նախկին աշխատակից Սնոուդենի ոչ մեր մեղքով առաջացած իրավիճակի հետ»,-այն ժամանակ ասաց Յուրի Ուշակովը: Ըստ նրա, հենց ամերիկյան կողմն էր խուսափում ՌԴ հետ արտահանձնման մասին պայմանագիր կնքելուց և հրաժարվում էր Մոսկվային հանձնել ՌԴ տարածքւմ հանցագործություններ կատարծ անձանց:
Այն ժամանակ էլ Սպիտակ տունը չեղյալ հայտարարեց Օբամայի բանակցությունները Պուտինի հետ, որոնք պետք է տեղի ունենային սեպտեմբերին:
Սնոուդենը, որը ԿՀՎ նախկին աշխատակից է, հունիսին հրապարակեց ինտերնետի օգտատերերին հետևելու մասին տեղեկությունները ահաբեկչության դեմ պայքարի պատրվակով: Դա վրդովեցրեց օտարերկրյա իրավապաշտպաններին ու իշխանությունների ներկայացուցիչներին, իսկ ԱՄՆ-ն չեղյալ հայտարարեց Սնոուդենի անձնագիրը՝ մեղադրելով նրան պետական գաղտնիքները հրապարակելու մեջ:

3 Октябрь 2013 - 10:21 AMT
Президенты России и США Владимир Путин и Барак Обама могут встретиться на полях саммита АТЭС в Индонезии 7 октября, сообщил помощник президента РФ Юрий Ушаков.
"Был динамичный и очень полезный контакт президентов на саммите "двадцатки" в Санкт-Петербурге. Вполне логично, с учетом работы по сирийскому сюжету, встретиться на Бали. Мы за это. Организационные параметры такой встречи согласовываются сторонами, и мы думаем, что такая встреча состоится", — сказал Ушаков журналистам, передает РИА Новости.
По его словам, идея встречи возникла в ходе подготовки саммита АТЭС. "Это была наша инициатива, которая сразу была подхвачена американской стороной", — сказал он. "Будет обсуждаться развитие договоренностей и итоги совместной работы по сирийскому досье", — добавил помощник президента.
Ушаков также напомнил, что ранее в этом году лидеры России и США встретились на полях саммита G8 в Лох-Эрне.
"Мы всегда открыты для такого рода контрактов. Придаем им весьма большое значение как с точки зрения обсуждения вопросов двусторонней повестки дня, так и с точки зрения обсуждения актуальных внешнеполитических тем, что крайне важно для обеспечения международной безопасности и решения кризисных ситуаций в мире", — добавил помощник президента. Почему планируемая встреча Путина и Обамы важна.
Если эта двусторонняя встреча состоится, то по сути, это будут первые официальные переговоры президентов России и США после августовского отказа Барака Обамы приехать на саммит Россия-США в Москву на фоне разногласий по сирийскому вопросу и истории со сбежавших экс-агентом ЦРУ Эдвардом Сноуденом.
В начале августа администрация Барака Обамы отменила двустороннюю встречу с Владимиром Путиным. «Ясно, что это решение связано с созданной отнюдь не нами ситуацией с сотрудником американских спецслужб Сноуденом», — сказал тогда Юрий Ушаков. По его словам, именно американская сторона долгое время избегала заключения с Россией договоренности об экстрадиции и неизменно отказывала Москве в выдаче лиц, совершивших преступления на российской территории.
Тогда же Белый дом отменил переговоры Обамы с Путиным, которые должны были состояться в сентябре.
Агентство Associated Press со ссылкой на собственные источники передавало, что главной причиной принятого Вашингтоном решения является ситуация вокруг Эдварда Сноудена — американца, который разоблачил методы работы спецслужб США и получил в России временное политическое убежище.
Сноуден, который сотрудничал в прошлом с американским Агентством национальной безопасности (АНБ) и ЦРУ, в июне предал огласке информацию о слежке за пользователями интернета, которую власти США организовали под предлогом борьбы с терроризмом. Разоблачения возмутили правозащитников и власти иностранных государств, а США между тем аннулировали паспорт Сноудена, обвинили его в разглашении государственной тайны и требовали от России его экстрадиции.