Վերջին մի քանի տարիներին Հայաստանը տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում երկնիշ աճ է արձանագրում: 2013 թ. հունվար-օգոստոսին ՏՏ ոլորտում 2012 թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ 17 տոկոս աճ է գրանցվել: Նվաճումներն ու ՏՏ ոլորտի առջև ծառացած խնդիրները կներկայացվեն ԱրմԹեք 6-րդ համաժողովում, որն իր աշխատանքը կսկսի Երևանում հոկտեմբերի 4-ին: Զուգահեռ իր դռները կբացի նաև ամենամյա, այս տարի արդեն 9-րդ, «ԴիջիԹեք Էքսպո 2013» ցուցահանդեսը: Այն կգործի մինչև հոկտեմբերի 6-ը: Երկու միջոցառումներն անցկացվում են Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հովանու ներքո։
Համաժողովը կունենա ավելի քան 200 մասնակից Հայաստանից, ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից, Եվրոպայից, Միջին Արևելքից, Հյուսիսային Աֆրիկայից և այլ տարածաշրջաններից: Ինչպես այսօր լրագրողներին հայտնեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահրամ Ավանեսյանը, համաժողովում նախատեսվում է երկու հուշագիր ստորագրել Գյումրիի տեխնոպարկի զարգացման շրջանակներում: Իր հերթին «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը նշեց, որ կներկայացվեն Հայաստանի բաձր տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացումներն ու հաջողության պատմությունները, կքննարկվեն նորարարության և մասնագիտական զարգացման խնդիրները, մարտահրավերներն ու հնարավորությունները, հաջողության գործոնները:
Առաջին ԱրմԹեք համաժողովն անցկացվել է 2007թ. ԱՄՆ-ի Կալիֆորնիա նահանգի Սան Ֆրանցիսկո քաղաքում, որին հաջորդել են համաժողովներ Երևանում 2008-ին և 2011-ին և Սիլիկոնյան հովտում ՝ 2009-ին և 2012-ին: Ինչպես ասաց «Վիասֆեր տեխնոպարկի» հիմնադիր Թոնի Մորոյանը, առաջին համաժողովը աննախադեպ արդյունքներ տվեց՝ նման արդյունքներ չէին գրանցվել այդ ոլորտում ոչ Թուրքիայում, ոչ Ռուսաստանում, ոչ Հնդկաստանում: «Մեր նպատակն է ցույց տալ աշխարհին Հայաստանի նվաճումներն ու հնարավորությունները, ստեղծել համահայկական ցանց՝ ներդրումներ բերելով մեր երկիր»,-ասել է նա:
«Synopsis Արմենիա» ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Ռիչ Գոլդմանը կարևորեց այն, որ համաժողովն անցնում է պետության, մասնավոր ընկերությունների և ուսումնական հաստատությունների համագործակցության շրջանակներում, «ինչը չես տեսնի ոչ մի այլ երկրում»: Ըստ նրա, «ԴիջիԹեք Էքսպո» ցուցահանդեսը ցույց է տալիս Հայաստանի զգալի նվաճումները ՏՏ ոլորտում:
Digitec Expo իններորդ ամենամյա ցուցահանդեսի մասնակցության հայտեր են տվել արդեն 60 ընկերություններ։ Ակնկալվում է, որ կմասնակցեն շուրջ 150 ընկերություններ Հայաստանից ու արտերկրից:

3 Октябрь 2013 - 12:22 AMT
Армения представит достижения в сфере высоких технологий на Конгрессе ArmTech и выставке Digitec Expo 2013
В сфере информационных технологий Армении за последние несколько лет фиксируются двухзначные тенденции роста. В январе-августе 2013 года по сравнению с аналогичным периодом 2012 года в ИТ-сфере был зафиксирован 17% рост. Результаты достижений и стоящих перед ИТ-сферой проблем будут представлены на шестом международном технологическом ArmTech Конгрессе, который откроется в Ереване 4 октября. При этом параллельно перед гостями откроет свои двери девятая ежегодная выставка “Digitec Expo 2013” (4-6 октября). Оба мероприятия проходят под высоким патронажем премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна.
ArmTech Конгресс соберет более 200 участников из Армении, США, России, Европы, Среднего Востока, Северной Африки и других регионов, что позволит не только представить среду, в которой работают специалисты ИТ-сферы, но и приобрести новых партнеров. Как сообщил сегодня журналистам министр экономики Армении Ваграм Аванесян, в ходе Конгресса уже планируется подписание двух меморандумов в рамках развития технопарка в Гюмри.
Со своей стороны директор фонда «Инкубатор предприятий» Баграт Енгибарян отметил, что в этом году ArmTech Конгресс пройдет по трем основным тематикам: сфера высоких технологий в Армении: история последних тенденций и успехов, исследования, инновации и профессиональное развитие, вызовы, возможности и факторы успеха.
ArmTech проводится попеременно в Силиконовой долине в Калифорнии и в Армении. Первый конгресс прошел 4-7 июля 2007 года в Сан-Франциско. В связи с этим основатель компании "Виасфер Интернешнл" Тони Мороян напомнил, что первый ArmTech дал таике результаты, которые не были зафиксированы в этой сфере ни в Турции, ни в России, ни в Индии. «Наша цель – показать достижения и возможности Армении миру, создать всеармянскую сеть для привлечения инвестиций в страну», – подчеркнул он.
После первого ArmTech последовали конгрессы в Ереване в 2008 и 2011 гг., в Силиконовой долине конгрессы прошли в 2009 и 2012 гг.
Генеральный исполнительный директор компании «Synopsis Армения» Рич Голдман придал важное значение тому, что ArmTech проходит в рамках сотрудничества государства, частного сектора и образовательных учреждений, что «не встречается ни в одной стране». По его словам, выставка “Digitec Expo 2013” является ощутимым результатом достижений Армении в сфере высоких технологий.
Заявки на участие в Девятой ежегодной выставке Digitec Expo уже подали 60 компаний. Ожидается, что в этом году в выставке, которая пройдет в расположенном на территории НИИ «Институт математических машин» им. Мергеляна Экспо-центре, примут участие около 150-ти армянских и зарубежных компаний, Участники выставки представят самые последние инновационные устройства и системы, инженерные и высокотехнологичные решения, мобильные разработки, программное обеспечение.