Հայաստանը մտադիր է մարել Ռուսաստանից վերցրած 500 մլն դոլարի կայունացման պետական վարկը: Գործադիրն այսօրվա նիստում որոշում է կայացրել եվրոբոնդերի իրացումից ստացած միջոցներն օգտագործել Ռուսաստանից ստացած կայունացման վարկի մարման ու փոքր ու միջին ձեռնարկատիրության զարգացման համար:
Սեպտեմբերի 19-ին Հայաստանն առաջին անգամ արտարժույթով պարտատոմսեր է թողարկել: Ինչպես հայտնում է Reuters-ը, գլխավոր տեղաբաշխողները՝ Deutsche Bank AG, LondonBranch-ը, HSBC Bank plc-ը և J.P.Morgan Securities plc-ը հաջողությամբ ավարտել են եվրապարտատոմսերի առաջին թողարկումը, հաղորում է Reuters-ը:
Թողարկման ծավալը կազմում է 700 մլն ԱՄՆ դոլար, մարման ժամկետը՝ 7 տարի, եկամտաբերությունը՝ 6 տոկոս: Հայաստանի վարկանիշը Moody’s-ը գնահատել է Ba2 կայուն, իսկ Fitch-ը՝ BB- կայուն:
ֆինանսների նախարար Դավիթ Սարգսյանը պարզաբանել է, որ 450 մլն դոլարը կուղղվի ռուսական 500 ԱՄՆ դոլար կազմող կայունացման վարկի մարմանը, որի 50 մլն դոլարն արդեն մարված է:
Նախօրեին Reuters-ը, վկայակոչելով շուկայի իր աղբյուրները, հաղորդել էր, որ թողարկված պարտատոմսերի պահանջարկն արդեն հասել է 2 մլրդ դոլարի:
ՀՀ կառավարությունը այս տարի որոշում էր կայացրել $500 մլն-ի դոլարային պետական պարտատոմսերի թողարկման վերաբերյալ: Անցյալ շաբաթ ֆինանսների նախարար Դավիթ Սարգսյանն այցելել էր ԱՄՆ` պոտենցիալ ներդրողների, մասնավորապես՝ HSBC Bank-ի, J.P.Morgan Securities-ի, Deutsche Bank AG-ի հետ հանդիպման նպատակով: Ռուսաստանի ու Հայաստանի ֆինանսների նախարարները 2009 թ. համաձայնագիր կնքեցին Երևանին 15 տարի ժամկետով 500 մլն դոլար վարկ LIBOR տոկոսադրույքով տրամադրելու մասին՝ գումարած 3 տոկոս ճգնաժամի պայմաններում տնտեսության աջակցության համար: Տոկոսադրույքը տարեկան 4 տոկոս է, քառամյա արտոնյալ ժամկետով:
Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը դեռևս մայիսին էր հավանության արժանացրել միջազգային կապիտալի շուկայում արտարժութային պարտատոմսեր թողարկելու հայեցակարգը: Կառավարությունը օգոստոսի 22-ի նիստում հավանության է արժանացել «Շահութահարկի մասին» օրենքում լրացում կատարելու օրինագիծը, որն ընդունելու դեպքում կստեղծվեն ոչ ռեզիդենտ կազմակերպությունների կողմից ՀՀ պետական արտարժութային պարտատոմսերում կատարվող ներդրումների ծավալի աճը խթանելու նպաստավոր պայմաններ:
Ինչ վերաբերում է ՓՄՁ-ների զարգացմանը, ապա ըստ նախարարի, Հայաստանի Կենտրոնական բանկին կտրամադրվի 60 մլրդ դրամ՝ 148 մլն դոլար ՓՄՁ-ներին 7 տարի ժամկետով և 7 տոկոս տոկոսադրույքով վարկեր տրամադրելու համար: Նույն նպատակով մոտ 3,9 մլրդ դրամ՝ 9,6 մլն դոլար, կհատկացվի «ՓՄՁ ներդրումներ» վարկային կազմակերպությանը՝ 11-12 տոկոս տոկոսադրույքով:
Բացի այդ, շուրջ 1,9 մլրդ դրամ՝ 4,7 մլն դոլար կտրամադրվի արտահանման ֆինանսական ապահովագրության գործակալությանը որպես ներդրում կանոնադրական կապիտալի մեջ: Մնացած 25 մլրդ դրամը՝ մոտ 61,7 մլն դոլար, կհատկացվի պետպարտքի կառավարման ռազմավարության փոփոխությանը:

3 Октябрь 2013 - 12:49 AMT
Вырученные от выпуска евробондов $450 млн Армения направит на досрочное погашение российского стабкредита
Правительство Армении приступает к досрочному погашению российского стабкредита за счет выпущенных евробондов. Исполнительный орган власти на сегодняшнем заседании принял решение о распределении средств от выпуска евробондов на погашение российского стабкредита и развитие малого и среднего бизнеса.
Армения 19 сентября впервые осуществила выпуск евробондов. Объем эмиссии составил $700 млн., срок погашения – 7 лет, доходность – 6%. Основные андеррайтеры – DeutscheBank AG, London Branch, HSBC Bank plc и J.P.Morgan Securities plc.
Министр финансов Армении Давид Саркисян пояснил, что $450 млн., вырученных от выпуска евробондов, будут направлены на досрочное погашение российского стабкредита в $500 млн., $50 млн. из которых уже погашено.
Международное рейтинговое агентство Moody’s присвоило армянским евробондам рейтинг Ba2, прогноз «Стабильный».
Министры финансов России и Армении в 2009 году подписали соглашение о предоставлении Еревану 15-летнего кредита на 500 миллионов долларов по ставке LIBOR плюс 3% на поддержание экономики страны в условиях кризиса. Ставка кредита — около 4% годовых, с четырехлетним льготным периодом.
Еще в мае текущего года правительство Армении одобрило концепцию выпуска первых евробондов. После чего правительство Армении на заседании 22 августа 2013 года внесло дополнения в закон «О налоге на прибыль», согласно которым доходы, полученные нерезидентами от инвестиций в армянские гособлигации в иностранной валюте (еврооблигации), будут освобождены от налога на прибыль.
Что же касается развития МСБ, то, по словам министра, Центральному банку Армении будет предоставлено 60 млрд. драмов ($148 млн.) с целью предоставления кредитов МСБ сроком на 7 лет и по процентной ставке в 7%. С той же целью около 3,9 млрд. драмов ($9,6 млн.) будет предоставлено кредитной организации «Инвестиции МСБ» по процентной ставке в 11-12%.
Помимо этого, свыше 1,9 млрд. драмов (порядка $4,7 млн.) будет предоставлено Агентству по финансовому страхованию экспорта в качестве инвестиций в уставной капитал. Оставшиеся 25 млрд. драмов (порядка $61,7 млн.) будет направлено на изменение стратегии управления госдолга.