Այն, որ հնարավոր չէ բարձրացնել ԱՄՆ արտաքին պարտքի «վերին շեմը», ավելի մեծ սպառնալիք է համաշխարհային տնտեսությանը, քան այժմյան կառավարական ճգնաժամը, գտնում է ԱՄՀ կարգադրիչ տնօրեն Քրիստին Լագարդը: Ելույթ ունենալով Ջորջ Վաշինգտոնի անվան համալսարանում՝ Լագարդն ասել է, որ ԱՄՆ կառավարությունը պետք է շտապ բարելավի ֆինանսական իրավիճակը երկարաժամկետ հեռանկարով: Նա նշել, որ արտաքին պարտքի վերաբերյալ համաձայնությունը «չափազանց կարևոր է», հայտնում է BBC-ն:
ԱՄՆ գանձապետարանը հաստատել է Լագադրի եզրակացությունները: Ֆինանսների նախարարությունը գտնում է, որ ԱՄՆ էկոնոմիկայի դեֆոլտը, որ համաձայնության բացակայության պայմաններում կարող է տեղի ունենալ արդեն հոկտեմբերի 17-ին, կարող է հանգեցնել նրան, որ «վարկային շուկաները կսառեցվեն, դոլարը կարժեզրկվի, իսկ տոկոսադրույքներն ԱՄՆ-ում կբարձրանան: Ինչպես նշում են մասնագետները, տնտեսական վնասը կզգացվի տասնամյակներ շարունակ, ավելի լուրջ հետևանքներ ունենալով, քան 2007-2009 թթ ռեցեսիան:
Ստեղծված իրավիճակում նախագահ Օբաման չեղյալ է հայտարարել նախատեսվող շրջագայությունն Ասիայի երկրներով, հայտնում է «Ռոյթերս» գործակալությունը: Հանդիպումները Ինդոնեզիայի ու Բրունեյի ղեկավարների հետ հետաձգվել են, 2014 թ. բյուջեի շուրջ տարաձայնությունների պատճառով, որի հետևանքով կառավարական հաստատությունների մեծ մասը դադարեցրել էր աշխատանքը հոկտեմբերի 1-ից: Սպիտակ տան հայտարարության մեջ ասվում է, որ հանգամանքները պահանջում են, որ նախագահը չբացակայի երկրից:
Սա նշանակում է, որ ասիական շրջագայությունն ամբողջապես չեղյալ է համարվում: Ավելի վաղ հետաձգվել էին նաև այցերը Մալայզիա և Ֆիլիպիններ, հայտնում է ՌԲԿ-ն:

4 Октябрь 2013 - 04:57 AMT
Долговой кризис в США ставит под угрозу мировую экономику, озадаченный Обама отменил турне по странам Азии
Невозможность поднять "потолок" внешнего долга США грозит мировой экономике гораздо худшими последствиями, чем нынешний правительственный коллапс, считает директор-распорядитель Международного Валютного Фонда Кристин Лагард.
Выступая в университете Джорджа Вашингтона, в речи, посвященной итогам непростого для мировой экономики десятилетия, Лагард сказала, что правительству США необходимо упрочить финансовую ситуацию в долгосрочной перспективе. Она также отметила, что соглашение по поводу внешнего долга является "критически важным", передает Би-би-си.
Казначейство США в своем комментарии подтвердило выводы Лагард. Министерство финансов считает, что дефолт американской экономики, который может наступить при отсутствии соглашения уже 17 октября 2013г., может привести к тому, что "кредитные рынки будут заморожены, доллар резко обесценится, а процентные ставки в США подскочат". Как отмечают специалисты, вред экономике будет ощущаться на протяжении нескольких десятилетий и болезненно скажется как на рядовых американцах, так и на бизнесе, обернувшись рецессией, даже более серьезной, чем в годы спада 2007-2009гг.
На фоне сложившейся ситуации президент США Барак Обама полностью отменил запланированное турне по странам Азии, передает Reuters. Встречи с главами Индонезии и Брунея были отложены из-за продолжающихся разногласий в конгрессе по бюджету на 2014 фискальный год, из-за которых большинство федеральных учреждений прекратило работу с 1 октября 2013г. В заявлении Белого дома говорится, что обстоятельства требуют присутствия главы государства в США.
Это решение означает окончательную отмену азиатского турне президента, в ходе которого Обама намеревался провести встречи с главами четырех государств восточноазиатского региона. Ранее по той же причине были отменены визиты Обамы в Малайзию и на Филиппины, передает РБК.