Ադրբեջանում նախընտրական արշավի շրջանակներում երկրի գործող նախագահ Իլհամ Ալիևին շատ ավելի մեծ ուշադրություն է հատկացվում լրատվական հաղորդումներում, քան մյուս թեկնածուներին: Այդ մասին ասվում է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելության թիվ 2 միջանկյալ զեկույցում:
Փաստաթղթում նշվում է, որ նորությունների հսկայական քանակություն նվիրված էր Իլհամ Ալիևի մասնակցությանն այս կամ այն միջոցառումներին, գրում է «Թուրան» գործակալությունը:
Բացի այդ դիտորդական առաքելությունը 21 քարոզչական միջոցառման մոնիտորինգ է անցկացրել, որից 17-ը եղել է գործող նախագահի օգտին: «Գրանցվել է իշխող կուսակցության հանրահավաքներին մասնակցության պարտադրման երեք դեպք»,-ասվում է զեկույցում: ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը դիտարկել է «Ենի Ազերբայջան» կուսակցության հանրահավաքները սեպտեմբերի 20-ին և 23-ին՝ նշելով, որ մասնակիցներին չի թույլատրվել հեռանալ հանրահավաքից մինչ ավարտը: Սեպտեմբերի 25-ին Մինգյաչեվիրում դասախոսները կարգադրել են ուսանողներին ներկա գտնվել իշխող կուսակցության հանրահավաքին և չհեռանալ մինչ ավարտը:
Ըստ միջանկյալ զեկույցի, ընտրարշավը սեպտեմբերի 13-26-ն ընդհանուր առմամբ հանգիստ է անցել, սակայն մթնոլորտը ստվերվել է որոշ քաղաքական գործիչների ընտանիքների անդամներին վիրավորելու պատճառով: Կազմակերպությունը նաև արձանագրել է բովանդակային բանավեճի բացակայությունը ընտրարշավում, որն ավելի շատ կառուցված է անձերի շուրջ, ոչ թե կոնկրետ քաղաքական պլատֆորմների վրա:
Նախագահական ընտրություններն Ադրբեջանում կանցնեն 2013 թվականի հոկտեմբերի 9-ին: Նախորդ նախագահական ընտրությունները տեղի են ունեցել 2008 թվականի հոկտեմբերի 15-ին: Գործող նախագահ Իլհամ Ալիևն այդ պաշտոնում արդեն երկու ժամկետ է պաշտոնավարել՝ 2003 թվականից ի վեր: 2009 թվականի մարտին Ադրբեջանում հանրաքվե անցկացվեց սահմանադրության ուղղումների մասին, որով չեղյալ հայտարարվեցին սահմանափակումները նախագահի համար, որն այժմ կարող է պաշտոնավարել երկու ժամկետից ավելի: Վենետիկի հանձնաժողովն այդ առնչությամբ հայտարարել է, որ «դա գնահատվում է որպես նահանջ ժողովրդավարության զարգացման գործում»:

4 Октябрь 2013 - 07:14 AMT
В рамках предвыборной кампании в Азербайджане действующему президенту страны Ильхаму Алиеву уделяется намного больше внимания в новостных программах, чем другим кандидатам. Об этом говорится в промежуточном отчете №2 наблюдательской миссии Бюро по демократическим институтам и правам человека БДИПЧ/ОБСЕ о выборах в Азербайджане.
В документе отмечается, что огромное количество новостей было посвящено участию Ильхама Алиева в тех или иных мероприятиях и его выступлениям, пишет Turan.
Кроме того, наблюдательская миссия провела мониторинг 21 агитационного мероприятия, из которых 17 были в пользу действующего президента Азербайджана. «Были зафиксированы три случая принуждения к участию в предвыборных митингах правящей партии», – говорится в докладе. БДИПЧ/ОБСЕ провело мониторинг митингов партии «Ени Азербайджан» в Гахском и Шамахинском районах 20-го и 23-го сентября и заметило, что участникам не разрешалось покидать мероприятия до их завершения. 25-го сентября в Мингячевире преподаватели велели студентам присутствовать на митинге правящей партии и не уходить до его окончания.
Согласно промежуточному докладу, избирательная кампания в период с 13 по 26 сентября проходила в целом в спокойном русле, однако атмосфера была омрачена в связи с оскорблениями членов семьи некоторых политиков. Также организация зафиксировала отсутствие содержательных дебатов в ходе предвыборной кампании: она основана больше на персоналиях, чем не конкретных политических платформах.
Президентские выборы пройдут в Азербайджане 9 октября 2013 года. Предыдущие президентские выборы были проведены 15 октября 2008 года. Действующий президент Ильхам Алиев находится на этом посту уже два срока – с 2003 года. В марте 2009 года в Азербайджане был проведен референдум о поправках к конституции, отменивший ограничение на пребывание одного лица на президентском посту более двух сроков подряд. Венецианская комиссия Совета Европы в связи с этим заявила: «Предоставление одному лицу права неоднократного избрания на пост президента расценивается как шаг назад в развитии демократии».