4 Հոկտեմբեր 2013 - 08:35 AMT
Խաչակրաց արշավանքը գլխիվայր. Հետևելով Բրեմենի ու Համբուրգի օրինակին՝ Ներքին Սաքսոնիան իսլամը ճանաչել է պաշտոնական կրոն
Հետևելով Բրեմենի ու Համբուրգի օրինակին՝ Ներքին Սաքսոնիան իսլամը ճանաչել է պաշտոնական կրոն:
Տեղական իշխանությունների հանդիպման ժամանակ թուրք-մահմեդական միության տեղի բաժանմունքի նախագահ Յիլմազ Ղիլիչի և Գերմանիայի ալևիների միության անդամ Հուսեյն Մատի հետ յուրօրնակ համաձայնություն կնքվեց:
Ըստ մահմեդական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների, դա լավ հինք է ստեղծում կրոնական գործունեություն ծավալելու համար այնպիսի հաստատություններում, ինչպիսիք են բանտերը, հիվանդանոցներն ու դպրոցները, ինչպես նաև տեղում մահմեդական գերեզմանոցներ բացելու համար: Ավելի դյուրին կդառնան նաև մզկիթների կառուցման պայմանները:
Բացի այդ երկու հիմնական մահմեդական տոները՝ Իդ ալ Ադհան ու Իդ ալ Ֆիթրը պաշտոնապես ոչ աշխատանքային օրեր կհայտարարվեն իսլամ դավանողների համար, հայտնում է SalamNews-ը՝ Islamnews-ի վրա հղումով:
2012 թվականի օգոստոսին Սոցիալ-ժողովրդավարական կուսակցության ղեկավարությունը, որը իշխում է Համբուրգում, կոնվենցիա ընդունեց, որով իսլամը ճանաչվում է որպես պաշտոնական կրոն և մահմեդականներին տրվում է կրոնական խմբի կարգավիճակ, ինչպես քրիստոնյաներին ու հուդայականներին: Համբուրգը Գերմանիայի ամենամեծ քաղաքներից մեկն է, այն Բերլինի և Բրեմենի նմանությամբ երկու ռեժիմով է գործում՝ քաղաքի և մարզի: Համբուրգի բնակչությունը մոտ 1,7 մլն է, որի մեծ մասը բողոքականներ են: Ըստ պաշտոնական վիճակագրության, մահմեդականների քանակն այդ ծովափնյա քաղաքում կազմում է 130 հազար՝ բնակչության մոտ 5 տոկոսը:
Բրեմենը Համբուրգից հետո երկրորդ քաղաքը դարձավ, որը պաշտոնապես ճանաչեց մահմեդական տոները: «Ես ուրախ եմ, քանի որ իսլամն ու մահմեդականները մեր քաղաքի ու մեր կյանքի մասն են կազմում»,-ասել է Բրեմենի վարչական շրջանի քաղաքապետ Յենս Բերնսենը AFP-ին տված հարցազրույցում:
Ստորագրելով փաստաթուղթը տոները ճանաչելու մասին տեղի մահմեդական համայնքի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ՝ Բերնսենը նշել է, որ այդ փաստն արտացոլում է «միմյանց արժեքների փոխադարձ ճանաչումն ու հարգանքը»:

Вслед за двумя городами – Бременом и Гамбургом, являющимися субъектами германской федерации, целая земля Нижняя Саксония признала ислам в качестве официальной религии.
На встрече земельных властей с председателем местного отделения турецко-мусульманского союза Йылмазом Киличем и членом алевитской федерации Германии Хуссейном Матом был подписан своеобразный «конкордат».
По словам представителей, мусульманских организаций этот «конкордат» создает хорошую базу для обсуждения вопросов и проблем в отношениях власти с мусульманами, которых сегодня около 30.
Официальное признание ислама как религии позволит имамам осуществлять религиозную деятельность в таких учреждениях как тюрьмы, больницы, школы, а также учреждать муниципальные мусульманские кладбища. Облегчатся также условия строительства мечетей.
Кроме того, два главных мусульманских праздника – Ид аль-Адха и Ид аль-Фитр станут официально нерабочими днями для исповедующих ислам, передает SalamNews со ссылкой на Islamnews.
В августе 2012 года руководство Социал-демократической партии, которая правит Гамбургом, приняло конвенцию, официально признающую исламскую религию и дать мусульманам статус религиозной группы, с равными правами с другими официально признанными религиозными общинами, такими как христиане и иудеи. Гамбург является одним из крупных городов и портов в Германии и наряду с Берлином и Бременом в нем комбинирует два режима: города и области. Гамбург имеет население около 1,7 млн. человек, большинство из которых протестанты. Согласно официальной статистике, количество мусульман в этом приморском городе составляет более 130 тысяч человек, что составляет около 5% населения.
Немецкая земля Бремен стала второй после Гамбурга, официально признавшей мусульманские праздники. «Я рад, поскольку Ислам и мусульмане – часть нашего города и часть нашей жизни», – говорит в интервью AFP Иенс Бернсен, мэр административного центра земли с одноименным названием Бремен.
Подписывая документ о признании праздников в присутствии представителей местного мусульманского сообщества, Бернсен отметил, что этот факт отражает «взаимное признание и уважение взаимных ценностей».