Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ դեռ չի կողմնորոշվել թեկնածությունը նախագահի պաշտոնում առաջադրելու հարցում, հայտնում է Anadolu գործակալությունը: «Այդ հարցի վերաբերյալ ես դեռ որոշում չեմ կայացրել: ԱԶԿ-ն իր համակարգն ունի, որը հիմնված է խորհրդատվությունների վրա: Ինչ նպատակ կդնի կուսակցությունը, այն էլ կաշխատեմ անել»,- ասել է նա:
Նախագահական ընտրությունները Թուրքիայում կայանալու են 2014 թվականին: Ըստ երկրի Սահմանադրության փոփոխությունների, նախագահն ընտրվելու է համընդհանուր, ուղիղ և գաղտնի քվեարկությամբ: Մինչև վերջերս, ըստ Սահմանադրության, որի հեղինակը Քեմալ Աթաթուրքն է, նախագահին ընտրում էր խորհրդարանը:
Ըստ ԱԶԿ կանոնադրության, Էրդողանն այլևս իրավունք չունի զբաղեցնելու վարչապետի պաշտոնը: Արևմտյան ԶԼՄ-ներում ժամանակ առ ժամանակ հաղորդագրություններ են հայտնվում, որ վարչապետը լուրջ հիվանդ է:

Премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что не определился с вопросом выдвижения своей кандидатуры на пост президента страны, сообщает агентство Anadolu. "Решения по этому вопросу у меня пока нет. Партия справедливости и развития (АКР) имеет свою систему, основанную на консультациях. Какую цель поставит передо мной партия, то я и буду стараться делать" – сказал Эрдоган.
Президентские выборы в Турции намечены на 2014 год. Согласно изменениям в Конституции страны, президент будет избираться на всеобщих прямых и тайных выборах. До последнего времени, согласно конституции, написанной Мустафой Кемалем Ататюрком, президент избирался парламентом.
По уставу АКР Эрдоган больше не имеет права занимать пост премьер-министра Турции. В западных СМИ время от времени появляются сообщения о том, что премьер-министр серьезно болен.
Партия Справедливости и развития находится у власти с 2002 года и позиционирует себя как умеренно исламистская.