4 Հոկտեմբեր 2013 - 08:54 AMT
Լեհաստանի ԱԳ նախարար Ռադոսլավ Սիկորսկին կարող է փոխարինել Քեթրին Էշթոնին Եվրամիության դիվանագիտության ղեկավարի աթոռին, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին», Բրյուսելի EUobserver ինտերնետ թերթի վրա հղումով: Էշթոնի մանդատը ԵՄ արտաքին քաղաքականության ղեկավարի պաշտոնում սպառվում է 2014 թվականին:
«Լեհաստանի ԱԳ նախարար Ռադեկ Սիկորսկին ֆրանսերեն լեզվի ինտենսիվ դասընթաց է անցել՝ լուրեր են շրջանառվում, որ նա կարող է դառնալ ԵՄ դիվանագիտության հաջորդ ղեկավարը»,-գրում է EUobserver-ը:
ԵՄ դիվանագիտության ղեկավարին ներկայացվող պահանջներից մեկն է ազատ տիրապետումը անգլերենին ու ֆրանսերենին: Սիկորսկին ֆրանսերենի ինտենսիվ դասընթացին մասնակցել է Ֆրանսիայի այն նույն ուսումնական հաստատությունում, որտեղ ֆրանսերենի իր իմացությունը կատարելագործել է բրիտանուհի Քեթրին Էշթոնը:
Ըստ EUobserver-ի, Սիկորսկին, պատասխանելով այն հարցին, թե ցանկանում է արդյոք ստանձնել ԵՄ առաջատար պաշտոններից մեկը, չի բացառել դա՝ ասելով, որ շոյված է հարցից:

Министр иностранных дел Польши Радослав Сикорский может сменить Кэтрин Эштон в кресле главы дипломатии Евросоюза, сообщает РИА Новости со ссылкой на брюссельскую интернет-газету EUobserver.
Мандат Эштон на посту руководителя внешнеполитической службы ЕС истекает в 2014 году.
"Министр иностранных дел Польши Радек Сикорский прошел курс интенсивного обучения французскому языку на фоне разговоров о том, что он мог бы быть следующим главой дипломатии ЕС", – пишет EUobserver.
Одним из требований к главе дипломатии ЕС является свободное владение английским и французскими языками. Интенсивный курс обучения французскому Сикорский прошел в том же учебном заведении во Франции, где совершенствовала язык британка Кэтрин Эштон.
По информации EUobserver, сам Сикорский, отвечая на вопрос, хочет ли он занять один из ведущих постов в номенклатуре власти ЕС, не исключил этого, сказав, что польщен вопросом.