Լիբիայի իշխանությունների ներկայացուցիչներն իրենք են խորհուրդ տվել ռուս դիվանագետներին լքել դեսպանատան տարածքը, քանի որ չեն կարող ապահովել նրանց անվտանգությունը: Այդ մասին հայտարարել է Լիբիայում Ռուսաստանի դեսպան Իվան Մոլոտկովը, գրում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
ԱԻՆ տարհանել է ՌԴ դեսպանատան բոլոր աշխատակիցներին Թունիսի տարածքով՝ դեսպանատան վրա հարձակումից հետո, գրում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
«Դեսպանատան վրա հարձակման օրը դեսպանատուն են այցելել Լիբիայի վարաչպետը, ԱԳ նախարարը, որոնք ափսոսանք են հայտնել»,-ասել է Մոլոտկովը:
Նա հավելել է նաև, որ ՌԴ դեսպանատան մի քանի աշխատակիցներ մեկնել են Թունիս ու մնացել են այնտեղ մինչև իրավիճակի կայունացումը:
«Ոչ բոլոր աշխատակիցներն են տարհանվել Մոսկվա, մի քանի մարդ մնացել է Թունիսում»,-ասել է դիվանագետը: Հոկտեմբերի 2-ի երեկոյան Տրիպոլիում ՌԴ դեսպանատան մոտ տասնյակ ցուցարարներ էին հավաքվել, հայտնում է Al Arabiya-ն՝ ականատեսների վրա հղումով: Նրանք փորձել են ներխուժել դեսպանատան տարածք: Հարձակվողներից մի քանիսին հաջողվել է պոկել պատշգամբից կախված Ռուսաստանի դրոշը: Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն հաստատել է հարձակման փաստը: Ըստ նախնական վարկածի, դեսպանատան մոտի ակցիան կապված է ռուսաստանցի մի կնոջ կողմից լիբիացի սպայի սպանության հետ Տրիպոլիում: Ըստ որոշ տվյալների, կինը սպանել է զինվորականին այդ երկրի նախկին առաջնորդ Մուամմար Քադդաֆիի ռեժիմի դեմ ապստամբությանը մասնակցելու համար:
Չնայած, որ Մուամմար Քադդաֆին տապալվեց և սպանվեց դեռ 2011 թվականին, իրավիճակը երկրում դեռ չի կայունացել: Իշխանափոխությունից հետո Լիբիայում հարձակման են ենթարկվել տարբեր երկրների դիվանագիտական առաքելություններ: 2012 թ. ԱՄՆ դեսպանատան վրա հարձակման արդյունքում Բենգազիում չորս ամերիկացիներ զոհվեցին, այդ թվում նաև Լիբիայում ԱՄՆ դեսպան Քրիսթոֆեր Սթիվենսը: 2013 թ. ապրիլին Տրիպոլիում ֆրանսիական դեսպանատան մոտ ավտոմեքենա պայթեցվեց: Ահաբեկչությանը զոհ գնացին երկու ֆրանսիացի զինծառայողներ: 2013 թ. ամռանը Լիբիայում Իտալիայի դեսպանատանը պատկանող մեքենայում ռումբ հայտնաբերվեց, որը հաջողվեց ժամանակին վնասազերծել:

4 Октябрь 2013 - 11:08 AMT
Представители ливийских властей сами советовали российским дипломатам покинуть территорию посольства в Триполи, так как не могли гарантировать их безопасность. Об этом сообщил посол России в Ливии Иван Молотков, пишет РИА Новости. МЧС эвакуировало через Тунис из Ливии всех сотрудников российского посольства после нападения на здание дипмиссии. По словам посла, власти Ливии выразили сожаление российским дипломатам в связи с нападением на дипмиссию России в Триполи. "В день нападения на дипмиссию) посольство посетил премьер-министр Ливии, министр иностранных дел Ливии, которые выразили сожаление", – сказал Молотков. Он также сказал, что несколько сотрудников российского посольства в Ливии выехали в Тунис и остались там до стабилизации обстановки. "Не все сотрудники посольства эвакуированы в Москву, несколько человек остались в Тунисе", – сообщил дипломат.
У здания российского посольства вечером 2 октября собрались десятки демонстрантов, которые прорваться на его территорию. Нескольким нападавшим удалось сорвать российский флаг, который висел на балконе. Российский МИД подтвердил факт нападения.
В ходе нападения на российское посольство погиб один из атаковавших здание ливийцев. Еще четверо нападавших были ранены. Никто из сотрудников дипмиссии не пострадал.
Поводом для нападения на посольство РФ в Ливии, которое произошло в среду, стало, по имеющейся информации, убийство гражданкой РФ ливийского офицера, говорится в сообщении МИД РФ.
Несмотря на то что Каддафи был свергнут и убит еще в 2011 году, ситуация в стране пока не стабилизировалась. За прошедшее со смены режима время в Ливии были атакованы несколько дипмиссий различных стран. В 2012 году в результате атаки на консульство США в Бенгази погибли четыре американца, в том числе посол США в Ливии Кристофер Стивенс. В апреле 2013 года у здания французского посольства в Триполи был взорван автомобиль. Жертвами теракта стали двое французских военнослужащих. Летом 2013 года в автомобиле, принадлежащем итальянскому посольству в Ливии, была обнаружена бомба. Взрывное устройство удалось вовремя обезвредить.