4 Հոկտեմբեր 2013 - 12:51 AMT
Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը դեռ չի որոշել մասնակցելու է արդյոք 2014 թվականին կայանալիք նախագահական ընտրություններին: Այդ մասին նա հայտարարել է Halq հեռուստաալիքին, հայտնում է SANA գործակալությունը: «Պատկերը պարզ կդառնա 4-5 ամսից: Ամեն ինչ կախված է Սիրիայի ժողովրդից. եթե սիրիացիները չեն ցանկանում տեսնել ինձ նախագահի պաշտոնում, ապա ես չեմ առաջադրվի այդ պաշտոնում»,-ասել է Ասադը:
Ասադը Սիրիայի նախագահն է 2000 թվականից, նա երկրորդ անգամ ընտրվել է այդ պաշտոնում 2007 թվականին: Մասնագիտությամբ նա ակնաբույժ է, ապրել և աշխատել է Լոնդոնում: Նրա հայրը՝ Հաֆեզ Ասադը, սկզբնական շրջանում պետության ղեկավարի դերում տեսել է իր ավագ որդուն Բասիլին, սակայն վերջինս զոհվեց 1994 թվականին ավտովթարից: Եղբոր մահից հետո Բաշար Ասադը վերադարձավ Սիրիա, ընդունվեց Հոմսի ռազմական ակադեմիա և 1995 թվականին որպես կապիտան արդեն ղեկավարում էր տանկային գումարտակը, հետո նա գլխավորեց Հանրապետական գվարդիան: 1999 թ. հունվարին նրան շնորհվեց գնդապետի կոչում:
1970 թվականից ի վեր Սիրիայի նախագահն էր նրա հայրը՝ Հաֆեզ Ասադը, որին կոչում էին «Դամասկոսի առյուծ»: Հաֆեզ Ասադի կառավարումը փաստացի բռնապետություն էր, սակայն, հարկ է նշել, որ նա առաջին անգամ կայունացրեց երկրի քաղաքական համակարգը մի շարք հեղաշրջումներից հետո:
Հաֆեզ Ասադի 30-ամյա կառավարման տարիներին ձգտել է սահմանափակել Իսրայելի ազդեցությունը տարածաշրջանում: Իսրայելը գրավեց Հոլանի բարձունքները, սակայն այդ կորստի համար յուրօրինակ «փոխհատուցում» հանդիսացավ Լիբանանի գրեթե լիակատար քաղաքական վերահսկողությունը, որը հաստատվեց այդ երկրում քաղաքացիական պատերազմի տարիներին: Վերջը դրվեց 2005 թվականին, երբ Սիրիան դուրս բերեց զորքերը Լիբանանից:
Հաֆեզ Ասադը մահացավ 2000 թվականի սրտի անբավարարությունից: Սիրիայում արդեն 2 տարի է քաղաքացիական պատերազմ է: Այդ ընթացքում, ՄԱԿ տվյալներով, ավելի քան 150 հազար մարդ զոհվել է, 2 մլն՝ դարձել փախստական, ևս 4 մլն՝ ներքին տեղահանված անձինք են:

Президент Сирии Башар Асад пока не определился с участием в президентских выборах 2014 года. Об этом он заявил телеканалу Halq, передает SANA. «Картина прояснится через четыре-пять месяцев. Все зависит от сирийского народа: если сирийцы не хотят видеть меня во главе страны, то я не буду выдвигать свою кандидатуру», – подчеркнул Асад.
Башар Асад занимает пост президента Сирии с 2000 года, его повторно переизбрали на эту должность в 2007 году. По профессии офтальматолог, жил и работал в Лондоне. Первоначально своим преемником на посту главы государства Хафез Асад видел своего старшего сына Басиля, но тот погиб в 1994 году в автокатастрофе. После гибели брата Башар Асад возвратился в Сирию, поступил в военную академию в сирийском городе Хомс и в 1995 году в звании капитана уже командовал танковым батальоном, затем возглавлял Республиканскую гвардию. В январе 1999 года ему было присвоено звание полковника.
С 1970 года Сирию возглавлял отец нынешнего президента Хафез Асад, которого называли «Лев Дамаска». Правление Хафеза Асада фактически являлось диктатурой, при этом следует, однако, отметить, что он впервые стабилизировал политическую систему страны после серии переворотов, сотрясавших Сирию до его прихода к власти. Возглавлял «сирийское отделение» партии Баас (Арабского социалистического возрождения).
В годы 30-летнего правления Хафеза Асада Сирия стремилась ограничить влияние Израиля в регионе. Израиль оккупировал сирийские Голанские высоты, однако своеобразной «компенсацией» за эту потерю стал почти полный политический контроль Сирии над Ливаном, установленный во время гражданской войны в этой стране. Конец этому был положен в 2005 году, когда войска Сирии были выведены из Ливана.
Хафез Асад умер в 2000 году от сердечной недостаточности.
Гражданская война в Сирии продолжается уже 2 года. По данным ООН убито около 120 тысяч человек, 2 миллиона стали беженцами, 5 миллионов вынужденными переселенцами. В настоящее время война идет как между оппозицией и правительственными войсками, так и внутри исламистских группировок.