5 Հոկտեմբեր 2013 - 08:48 AMT
Եգիպտոսի անվտանգության ուժերը մտադիր են մինչև երկուշաբթի օրը փակ պահել մուտքը Կահիրեի Թահրիր հրապարակ և նախագահական պալատի շրջակայք, հայտնում է տեղական MENA գործակալությունը՝ ռազմական աղբյուրի վրա հղումով:
Մինչ այդ ընդդիմությունը կոչ էր անում բողոքի ցույցեր անցկացնել շաբաթ և կիրակի օրերին, երբ լրանում է Իսրայելի և արաբական երկրների միջև «Դատաստանի օրվա պատերազմի» 40-րդ տարելիցը, որը սկսվել է 1973 թվականի հոկտեմբերի 6-ին, հայտնում է Vesti.az-ը:
Ցուցարարները, որոնք սատարում են Եգիպտոսի պաշտոնանկ նախագահ Մոհամմեդ Մուրսիին, հոկտեմբերի 4-ին բախումներ են ունեցել Կահիրեի ոստիկանության հետ: Կահիրեի կենտրոնում լսելի են ինտենսիվ կրակոցներ հրաձգային զենքից, իսլամիստների բախումներ են ոստիկանության հետ քաղաքի այլ շրջաններում, ինչպես նաև Ալեքսանդրիա քաղաքում:
Ինչպես գրում է «Ռոյթերսը», հատկապես սուր առճակատում է տեղի ունեցել ոստիկանների ու ցուցարարների միջև Թահրիր հրապարակում, ուր իսլամիստները եկել են ավանդական ուրբաթօրյա աղոթքից հետո: Հրապարակը մաքրելու համար ոստիկանությունը ցուցարարների դեմ արցունքաբեր գազ է կիրառել: Երբ դա չօգնեց, իսլամիստները սկսեցին կրակել:
Ըստ Al Jazeera-ի, Մուրսիի կողմնակիցների երթերին հազարավոր մարդիկ են մասնակցել: Նրանցից հայուրավոր մարդիկ ձեռնամարտի բռնվեցին ցուցարարների հետ: Բախումների վայերին նորանոր ուժեր են մոտենում:
Վերջերս Մուրսիի ու «Մահմեդական եղբայրների» օգտին կազմակերպվող ցույցերը անցնում են Կահիրեում ամեն ուրբաթ: Միջոցառումների մասնակիցները պահանջում են վերականգնել «իրենց» նախագահի իշխանությունը, որի հանդեպ այժմ հետաքննություն է անցկացվում: Նրան կասկածում են ատելության բորբոքման և սպանություններ հրահրելու մեջ:
Մոհամմեդ Մուրսին Եգիպտոսի նախագահ է ընտրվել 2012 թվականին, երբ պաշտոնանկ արվեց Հոսնի Մուբարաքը: Մեկ տարում նա հասցրեց ամբողջությամբ փլուզել տնտեսությունը, և փորձեց շարիաթի օրենքներ հաստատել երկրում: 2013թ. հունիս-հուլիսին երկրի բնակչությունը, որը դժգոհ էր իսլամիստների կառավարումից, մոտ 15 մլն ստորագրություն հավաքեց Մուրսիի պաշտոնանկության օգտին: Հուլիսի 3-ին եգիպտական բանակը տեղեկացրեց Մոհամմեդ Մուրսիին, որ նա այլևս Եգիպտոսի նախագահ չէ: Զինվորականները գնացին դրան Մուրսիին կամավոր հրաժարականի դրդելու անհաջող փորձերից հետո: Օգոստոսի վերջում Եգիպտոսում ձերբակալվեցին «Մահմեդական եղբայրների» առաջնորդներ Մոհամմեդ Բադիան ու Մոհամմեդ Բելտագին: Օգոստոսին իսլամիստների ցույցերը վերաճեցին զանգվածային ծեծկռտուքի ոստիկանության հետ, որի հետևանքով հարյուրավոր մարդիկ սպանվեցին:

Силы безопасности Египта планируют до утра понедельника оставить перекрытым доступ в район вокруг президентского дворца и площадь Тахрир в Каире, сообщает местное агентство MENA со ссылкой на военный источник.
Ранее оппозиция призывала провести акции протеста в субботу и воскресенье.
На эти дни выпадает 40-я годовщина "войны Судного дня" между Израилем и арабскими странами, которая началась 6 октября 1973 года, сообщает Vesti.az.
Демонстранты, поддерживающие свергнутого военными президента Египта Мохаммеда Мурси, 4 октября вступили в столкновения с каирской полицией. В центре египетской столицы слышны звуки интенсивной стрельбы из стрелкового оружия, столкновения исламистов с полицией идут и в других районах города, а также в городе Александрия, стоящем на берегу Средиземного моря. Как отмечает Reuters, особо острая конфронтация между полицейскими и демонстрантами произошла на площади Тахрир, куда исламисты пришли после традиционной пятничной молитвы. Для того, чтобы очистить площадь, полиция применила против демонстрантов слезоточивый газ. Когда это не помогло, по исламистам начали стрелять на поражение.
По данным телеканала Al Jazeera, в маршах сторонников Мурси к центру города приняли участие тысячи людей. Сотни из них сошлись в рукопашной с полицией. На поддержку полицейским подразделениям к месту столкновений выдвигаются новые силы.
В последнее время демонстрации в поддержку Мурси и движения «Братья-мусульмане» проходят в Каире каждую пятницу. Участники этих мероприятий требуют восстановления власти «своего» президента, который сейчас находится под следствием. Его подозревают в разжигании ненависти к сотрудникам полиции и военнослужащим, а также в подстрекательстве к убийству.
В августе текущего года демонстрации исламистов переросли в массовое побоище с полицией в результате которого были убиты сотни людей. После этих событий большинство лидеров «Братьев-мусульман» попали за решетку, их активы были арестованы, а само движение запрещено.