13 January 2003 - 18:26 AMT
ՌՈՒՍԱՍՏԱՆԻՑ ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԱՏՈՄԱԿԱՅԱՆԻ ԳՈՐԾԱՐԿՄԱՆ ՀԱՄԱՐ ՄԻՋՈՒԿԱՅԻՆ ՎԱՌԵԼԻՔԻ ՄԱՏԱԿԱՐԱՐՄԱՆ ՀԱՐՑԸ ԱՐԴԵՆ ԼՈՒԾՎԱԾ Է
Հայաստանի ԱԷԿ-ի վերաբեռնավորման համար Ռուսաստանից միջուկային վառելիքի նոր խմբաքանակի մատակարարման խնդիրը, սկզբունքորեն, լուծված է: Այդ մասին լրագրողներին էհայտարարել Հայաստանի էներգետիկայի նախարար Արմեն Մովսիսյանը: Նրա խոսքերով, համապատասխան բանակցությունները «Ռուսաստանի միասնական էներգահամակարգեր» ընկերության հետ հաջող են ավարտվել: Ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն վառելիքի նոր խմբաքանակի դիմաց մասամբ էլեկտրաէներգիայի մատակարարումներով եւ մասամբ կանխիկ վճարելու շուրջ: Նախարարը հաղորդել է, որ մոտավորապես ապրիլի վերջին Հայաստան կբերվի 11 մլն դոլար ընդհանուր գումարի միջուկային վառելիքի 102 կասետ: Ռեակտորի բեռնավորումը կսկսվի, ենթադրաբար, ամռան սկզբին, երբ ՀԱԷԿ-ը կկանգնեցվի հերթական պրոֆիլակտիկ վերանորոգման: Կայանի բեռնավորումը թույլ կտա անխափան էլեկտրամատակարարում ապահովել 300 օրվա ընթացքում:

13 January 2003 - 18:26 AMT
ВОПРОС ПОСТАВКИ ЯДЕРНОГО ТОПЛИВА ИЗ РОССИИ ДЛЯ ПЕРЕЗАГРУЗКИ АРМЯНСКОЙ АТОМНОЙ ЭЛЕКТРОСТАНЦИИ УЖЕ РЕШЕН
Вопрос поставки из России новой партии ядерного топлива для перезагрузки Армянской атомной электростанции (ААЭС) в принципе решен. Об этом заявил журналистам министр энергетики Армении Армен Мовсисян. По его словам, соответствующие переговоры с компанией “Объединенные энергосистемы России” увенчались успехом. Достигнута договоренность о выплате за новую партию топлива поставкой электроэнергии и частично наличными. Министр сообщил, что примерно в конце апреля в Армению будут доставлены 102 кассеты с ядерным топливом на сумму 11 млн долларов. А загрузка реактора начнется предположительно в начале лета, когда ААЭС встанет на очередной профилактический ремонт. Перезакрузка станции позволит обеспечить непрерывное энергоснабжение в течение 300 дней.