7 Հոկտեմբեր 2013 - 06:41 AMT
Ռուսաստանը հուսով է, որ Սիրիայի գծով «Ժնև-2» խորհրդաժողովը կանցնի նոյեմբերի կեսին, պատվիրակության կազմը դեռ պետք է համաձայնեցվի: Այդ մասին հոկտեմբերի 7-ին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի հետ բանակցությունների ավարտին: «Մենք կողմ ենք, որ նոյեմբերի կեսին տեղի ունենա միջազգային խորհրդաժողով»,- ասել է ռուս նախարարը:
Քերին նշել է, որ խորհրդաժողովի վերջնական ամսաթիվը կորոշի ՄԱԿ-ը, մասնավորապես, գլխավոր քարտուղար Պան գի Մունն ու նրա հատուկ դեսպանորդ Լահդար Բրահիմին: «Մենք պայմանավորվել ենք հանդիպել պարոն Բրահիմիի հետ, պայմանավորվել ենք կոչ անել նրան որքան հնարավոր է շուտ որոշել խորհրդաժողովի անցկացման ամսաթիվը»,- հավելել է Քերին:
ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարը կոչ է անում Սիրիայի ընդդիմադիր ազգային կոալիցիային «խոսել մեկ ձայնով»: Ռուս նախարարը ուշադրությունը հրավիրել է այն հանգամանքին, որ ղեկավարը սկզբում հայտարարություններ է անում «Ժնև-2» գումարման մասին, հետո նրա կողմնակիցներն այդ հայտարարությունները հերքում են:
«Հստակ ընկալում ենք, որ ամերիկացի գործընկերների հետ պետք է հասնել խորհրդաժողովի գումարմանը, որտեղ ներկայացված կլինեն բոլոր սիրիական կողմերը»,- ասել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարը:
ԱՄՆ-ն ու Ռուսաստանը համաձայն նե, որ ռազմական սցենարը անհնար է: Այդ մասին հայտարարել է Ջոն Քերին: «Համաձայնության ենք եկել, որ ռազմական սցենարն անհնար է ու անընդունելի»,- ասել է նա:
«Ցանկացած բնույթի ծայրահեղական գործողություններ նույնպես անընդունելի են անկախ կոնկրետ ուժերի կարգավիճակից»,- հավելել է Քերին: «Մենք քննարկել ենք մեր ընդհանուր նպատակը, այն է՝ քաղաքական ճանապարհով վերջ տալ Սիրիայում ընթացող պատերազմին: Մենք այդ գործընթացը ժողովրդավարական կդարձնենք Ժնևի կոմյունիկեի դրույթների շրջանակում»,- ասել է ԱՄՆ պետքարտուղարը:
Դամասկոսը գործակցում է քիմիական զենքի ոչնչացման տեսուչների հետ: Այդ մասին հայտարարել է Սերգեյ Լավրովը: «Ընդհանուր առմամբ այսօր Ջոն Քերիի հետ հաստատեցինք մեր վճռականությունը՝ անել ամեն ինչ Սիրիայում ահաբեկչության դեմ պայքարելու համար»,- ասել է նա: Ըստ Լավրովի, պետք է օգնել նրանց, ով տեսնում է Սիրիայի ապագան որպես բազմադավան երկիր:
Ռուսաստանը հիմք չունի կարծելու, որ Դամասկոսի անթերի համագործակցությունը քիմիական զենքի գծով ինչ-որ կերպ կշարունակվի, հայտարարել է Լավրովը: «Կան բազում հիմքեր մեկ այլ կասկածի համար, որ «ծայրահեղական խմբերը կարող են խափանել գործընթացը»: Նախարարը հույս է հայտնել, որ բոլոր կողմերը, ներառյալ Սիրիայի հարևաններին, կկատարեն ՄԱԿ ԱԽ պահանջները:
ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն ու ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին Բալիում միջուկային ազգային կենտրոնների նվազեցման մասին համաձայնագիր են կնքել:
Սեպտեմբերին «Ռուսատոմի» ղեկավար Սերգեյ Կիրիենկոն ու ԱՄՆ էներգետիկայի նախարար Էրնեստ Մոնիսը միջուկային ոլորտում համատեղ հետազոտությունների մասին համաձայնագիր են ստորագրել: Այն ենթադրում է փոխգործակցություն նոր տեխնոլոգիաների շուրջ միջուկային էներգետիկայում, թափոնների հարցում, հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
ԱՄՆ պետքարտուղարն արդյունավետ ու կառուցողական է անվանել ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ հանդիպումը Բալիում: «Ինչ վերաբերում է մեր այսօրվա հանդիպմանը, այն կբնութագրեի որպես առավել կառուցողական»,- ասել է Քերին:
Պուտինն ու Օբաման պետք է հանդիպեին Բալիի գագաթնաժողովում, սակայն ԱՄՆ նախագահն այդ ուղևորությունը չեղյալ էր հայտարարել: Պատճառը պետբյուջեի հետ կապված խնդիրներն էին: Որոշումը պայմանավորված է ԱՄՆ կառավարության աշխատանքի դադարեցման ու այդ հարցի վերաբերյալ Կոնգրեսի հետ բանակցություններով:

Россия рассчитывает, что конференция по Сирии "Женева-2" пройдет в середине ноября, состав делегаций еще предстоит согласовать. Об этом заявил 7 октября глава МИД РФ Сергей Лавров по итогам переговоров с госсекретарем США Джоном Керри. "Выступаем за то, чтобы в середине ноября состоялась международная конференция", – сказал российский министр.
Керри отметил, что окончательную дату конференции определяет ООН, в частности, генеральный секретарь организации Пан Ги Мун и его спецпосланник по Сирии Лахдар Брахими. "Мы договорились встретиться с господином Брахими, мы договорились призвать его установить дату проведения конференции как можно скорее", – добавил Керри.
Глава МИД РФ призывает Национальную коалицию сирийской оппозиции "говорить одним голосом". Российский министр обратил внимание, что руководитель сначала делает одни заявления касательно созыва "Женевы-2", однако его сторонники эти заявления впоследствии опровергают. "У нас есть четкое понимание о том, чтобы синхронно с американскими коллегами добиваться созыва конференции, на которой будут представлены все сирийские стороны", – подчеркнул глава российского МИД.
США и Россия согласны, что военный сценарий разрешения конфликта в Сирии невозможен. Об этом заявил Джон Керри. "Мы пришли к соглашению, что военный сценарий разрешения конфликта невозможен и неприемлем", – сказал он. "Экстремистские действия любого характера также неприемлемы вне зависимости от статуса конкретных сил", – добавил Керри. "Мы обсудили нашу общую цель, а именно, положить конец войне в Сирии политическим путем. Мы сделаем этот процесс демократическим, в рамках положений, установленных Женевским коммюнике", – отметил госсекретарь США.
Дамаск безупречно сотрудничает с международными инспекторами по уничтожению химоружия. Об этом заявил Сергей Лавров. "Мы в целом сегодня с Джоном Керри подтвердили нашу решимость делать все, чтобы помогать в борьбе с терроризмом и экстремизмом в Сирии", – сказал он. По словам Лаврова, необходимо помогать тем, кто видит будущее САР многоконфессиональным государством. У России нет оснований полагать, что безупречное сотрудничество Дамаска по химоружию каким-либо образом изменится, заявил Лавров. "Есть достаточно оснований для другого подозрения, что "экстремистские группы среди оппозиции могут сорвать этот процесс". Министр выразил надежду, что все стороны, включая соседей Сирии, будут выполнять требования СБ ООН "не допускать попадания в руки негосударственных игроков химоружия" и не допускать использования территории этих стран "для деятельности терроризма".
Глава МИД РФ Сергей Лавров и госсекретарь США Джон Керри подписали сегодня "на полях" саммита АТЭС на Бали соглашение о национальных центрах по уменьшению ядерной опасности.
В сентябре глава "Росатома" Сергей Кириенко и министр энергетики США Эрнест Монис подписали соглашение о совместных исследованиях в ядерной сфере. Оно предполагает взаимодействие по вопросам новых технологий в ядерной энергетике, безопасности обращения с отходами. Документ наряду с соглашением о национальных центрах готовился к принятию в рамках планировавшегося в начале сентября визита президента США Барака Обамы в Москву, который в последний момент был отложен американской стороной, передает ИТАР-ТАСС.
Госсекретарь США назвал конструктивной и продуктивной встречу с министром иностранных дел РФ Сергеем Лавровым на Бали. "Что касается нашей сегодняшней встречи, я хотел бы охарактеризовать ее как одну из наиболее конструктивных, продуктивных встреч за последнее время ", – сказал Керри.
Путин и Обама должны были встретиться в ходе саммита на Бали, но президент США эту поездку отменил. Причиной послужили проблемы с госбюджетом. Решение связано с приостановкой работы американского правительства и переговорами с конгрессом по этому вопросу.